Структура тексту журналістського твору.



Однією з найважливіших особливостей журналістського твору є чіткість та послідовність його структури, яка залежить, радше, не від жанру та тематики, а від початкового цілеспрямування. В залежності від мети, яку ставить перед собою журналіст, у відповідності до принципа прагматичної адекватності обирається відповідна структура журналістського твору.

У західній журналістиці існує незмінна структурна схема тексту, взаємо розташування елементів якої, як правило, не змінюється, змінюється лише їх інформаційна насиченість. Структура має такий вигляд: хедлайн, лід, корпус.

Корпус – це основний текст від зав’язки до розв’язки (фіналу). Для будь-якого тексту притаманні принципи драматургічної побудови, що полягає у дотриманні такої послідовності розвитку сюжетної лінії: від зав’язки через експозицію та кульмінацію до розв’язки. Як правило, фінальна частина тексту (останнє речення або абзац) є такою ж значущою, як і вступ, інколи текстуально повторюючи його для замкненої композиції-кола.

Структура будь-якого тексту пов’язана із нерівнозначною цінністю його елементів. Як правило побудова тексту ведеться за принципом перевернутої піраміди.

1. Задум, ідея. Як правило, отримуючи редакційне завдання, журналіст отримує тему майбутнього твору. Отже перший етап – це відповідь на запитання “Чого я хочу досягти?”, “Що я хочу сказати?”;

2. Тема – це та галузь людського знання, діяльності, яка дає матеріал для майбутнього твору. Якщо задум або ідея – це загальна концепція майбутнього твору, то тема є галуззю пошуку необхідних фактів, персонажів, подій. Матеріал повністю конкретизує відібрані об’єкти. Відповідає на питання “Де?” “Про що буде йти мова?”

3 Матеріал. Відповідає на питання: “Хто?”, “Що?”, “Які події?”, “Де?” та “Коли?”. Журналіст виявляє та фіксує необхідний йому матеріал, оцінює його з точки зору доцільності.

4. Аналіз. Передбачає дослідження загального масиву отриманого матеріалу, відбір необхідних елементів за критерієм реалізації задуму.

5. Визначення структури твору. Після відбору необхідного матеріалу та аналізу, зрозуміло вже як буде вибудований твір, якою буде його форма, які елементи будуть в основі, визначиться жанр, виражальні та зображальні засоби, стане зрозумілою драматургія та стилістика.

6. Втілення задуму. Являє собою фінал створення журналістського тексту.

Після втілення задуму необхідно здійснити самоконтроль, відповісти собі на запитання: “Чи я досягнув мети? Втілив свій задум?”

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!