ОБЛІК ПЛАТНИКІВ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ (ПДВ).



Порядок реєстрації платників ПДВ має свої особливості. Згідно із законом України «Про податок на додану вартість» платником ПДВ єбудь-яка особа, яка:

а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього
податку;

б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;

в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають
оподаткуванню цим податком згідно з нормами законодавства.

Особа, що підпадає під дію пункту “а” і “в” не пізніше ніж за
двадцять календарних днів до початку здійснення таких операцій подає заяву до ДПІ за місцем проживання, а особа яка відноситься до пункту “б” подає до податкового органу заяву не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій, визначеної законодавством (300 тис. грн.). До заяви додається платіжний до­кумент про сплату встановленої суми за Свідоцтво платника ПДВ.

Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 10 робочих днів надати заявнику (надіслати поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) свідоцтво про реєстрацію як платника ПДВ.

    Реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:1)  платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями пункту “а” більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені законом;2)  ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду;3)  особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування;4)  зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно
до закону спеціальний режим оподаткування (сільськогосподарські підприємства);5)  особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію, яка свідчить про відсутність
оподатковуваних поставок протягом такого періоду.

    Анулювання реєстрації на підставах, визначених у пункті "а", здійснюється за заявою платника податку, а підстави для анулювання передбачені пунктами “б” і “в”, проводяться за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

Облік надходжень податків ведеться в картках особистих рахунків, які від­криваються в податкових інспекціях для кожного платника податків. Картки осо­бистих рахунків дозволяють контролювати процес розрахунків підприємств із бюджетом і за необхідності вживати заходів щодо усунення заборгованості плат­ників перед бюджетом.

Для виключення з Реєстру платник ПДВ подає до органу державної подат­кової служби за місцем реєстрації заяву про виключення з Реєстру платника ПДВ, Свідоцтво про реєстрацію і всі його завірені копії. Орган державної податкової служби в 10-денний термін розглядає вказану заяву.

У разі відсутності підстав для виключення платника ПДВ із Реєстру, плат­нику видається письмове пояснення (відмова у виключенні) і повертається Сві­доцтво разом із завіреними копіями.

За наявності підстав для виключення платника ПДВ із Реєстру орган дер­жавної податкової служби виключає його з Реєстру:

• на дату подання заяви;

• на дату закінчення терміну дії Свідоцтва.

 

ПОРЯДОК ЗНЯТТЯ З ОБЛІКУ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ В ОРГАНАХ ДПС.

 У разі прийняття власником підприємства або уповноваженою ним особою рішення про зняття з обліку як платника податків необхідно в       3-денний термін із дати прийняття рішення подати до органу ДПС, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:

-  заяву про зняття платника податків з обліку за встановленою формою;

-  заяву про зняття з обліку платника ПДВ, а також оригінал свідоцтва платника ПДВ і завірені в ДШ копії цього свідоцтва;

-  оригінал довідки про реєстрацію платника податків;

- копію розпорядчого документа рішення власника про ліквідацію підприємства;

- копію розпорядчого документа про створення ліквідаційної комісії;

- ліквідаційну картку органів державної статистики.

У десятиденний термін від дня подання заяви складається ліквідаційний баланс у формі річного звіту, який надається для перевірки органу ДПС.

При отриманні органами ДПС від платника податків заяви про зняття з обліку, а також на підставі інформації про відкриття провадження про банкрутст­во платника податків, орган ДПС у місячний термін ухвалює рішення про прове­дення документальної перевірки цього платника. Після проведення перевірки у разі відсутності заборгованості перед бюдже­тами орган ДПС знімає платника з обліку. Зняття з обліку платника податків в органах ДПС здійснюється за наявності повідомлення від установи банку про за­криття даному платнику рахунків.

Якщо перевіркою встановлений факт заборгованості платника податків пе­ред бюджетами, орган ДПС не знімає його з обліку, а складає повідомлення про наявність зобов'язань про сплату податків і зборів і відправляє його ліквідаційній комісії.

    Джерело: Ісаншина Г.Ю. Податковий менеджмент: Навч. посіб. – К.: ЦУЛ, 2003. – 260 с. [с.22-31].

   Про податок на додану вартість: Закон України від 3 квітня 1997 р. №168/97-ВР із змін. станом на 28 груд. 2007 р. // Баланс Бюджет. – 2008. – №1 – 2 (152 – 153). – 14 січ. – С. 4 – 25.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!