Питання 3. Визначення понять: маршрут, тур, ваучер, екскурсійна діяльність та ін



Головною складовою турпакету є туристський маршрут. Маршрут – заздалегідь спланований шлях проходження туриста, що включає відвідування ряду місць і об'єктів з указівкою видів транспорту, що використовуються туристами під час пересування. Вихідною і кінцевою пунктами маршруту є пункти початку і закінчення подорожі. Взалежності від переміщення по маршруту розрізняються наступні види:

· Лінійний маршрут (one way) починається з одного пункту, а закінчується в іншому географічному пункті-перебування.

· Кільцевий маршрут (circle tripe) – починається і закінчується в одному географічному пункті перебування.

· Радіальний маршрут (radial trip) – передбачає переміщення в різні пункти по різних напрямках, але з того самого пункту з наступним поверненням до нього.

· Комбінований – містить елементи лінійного, кільцевого і радіального маршрутів у тій або іншій комбінації. (див. рис)

Туристичні маршрути класифікуються за наступними видами:

1) тематичні – екскурсійне обслуговування та пізнавальна направленість;

2) похідні – з активними способами руху;

3) фізкультурно–оздоровчі – два вище наведені види разам.

В залежності від способу направленості маршрути бувають:

1) автомобільні;

2) автобусні;

3) теплохідні (морські та річкові);

4) авіаційні;

5) залізничні;

6) комбіновані.

За територіальним призначенням маршрути класифікують за наступними видами:

1) міжнародні;

2) внутрішні (на території країни, національні);

3) регіональні;

4) місцеві.

Важливою умовою ефективного обслуговування туристів є ретельна розробка турів.

Ваучер - форма письмового договору на туристичне або на екскурсійне обслуговування, яка може використовуватися відповідно до Закону України „Про туризм”. У договорі на туристичне обслуговування, укладеному шляхом видачі ваучера, мають міститися такі дані:1) найменування та місцезнаходження суб'єкта туристичної діяльності, номер ліцензії (дозволу) на відповідний вид діяльності, юридична адреса;2) прізвище, ім'я (по батькові) туриста (при груповій поїздці прізвища, імена (по батькові) членів групи);3) строки надання і види туристичних послуг, їх загальна вартість;4) назва, адреса та номер телефону об'єкта розміщення, його тип та категорія, режим харчування;5) розмір фінансового забезпечення відповідальності туроператора (турагента) або межі відповідальності суб'єкта туристичної діяльності за договором агентування;6) інші дані, обумовлені характером угоди, складом групи тощо;7) дата видачі ваучера. Ваучер є документом суворого обліку. Порядок оформлення ваучера та його використання затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі туризму.Підставою для видачі заповненого ваучера є оплата замовлених послуг, а також письмове підтвердження готовності до прийому туриста від приймаючого туристського підприємства направляючому туристському підприємству.

Порядок виготовлення (технічний опис), обліку, зберігання та контролю за використанням бланків ваучерів на надання туристичних послуг

1. Бланки ваучера є бланками суворого обліку і виготовляються за єдиними зразками згідно з вимогами Закону України "Про туризм" (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку" (із змінами) та Державного стандарту України 4010-2001 "Бланки цінних паперів і документів суворого обліку та звітності", затвердженого наказом Держстандарту України від 02.03.2001 N 93.

2. Бланки ваучерів на надання туристичних послуг повинні виготовлятися на спеціальних видах паперу з використанням елементів поліграфічного захисту:

- маса 1 м2 - не менше 80 г;

- власна флюоресценція - не більше 3 %;

- двоступеневий водяний знак;

- хімічний захист;

- наявність захисних волокон;

- лицьовий та зворотний боки бланка задруковуються двома гільйошними сканерними сітками перемінної геометрії з товщиною ліній 50 мкм;

- у дизайні бланка лицьового та зворотного боків використовуються видимі та не видимі при денному світлі фарби, які мають свічення при дії ультрафіолетового випромінювання;

- мікрошрифт;

- кількість фарб друку: лицьовий та зворотний боки бланка - 5 + 3 фарби офсетного друку; наявність райдужного друку; нумерація лицьового боку бланка - одна фарба друкарського друку;

- допуски: за всіма розмірами (крім мікрошрифту) ± 0,5 мм; за кольором ± 10 %; за масою паперу ± 10 г/м2.

3. Бланки ваучерів виготовляються з обов'язковим нанесенням на них друкарським способом серії з двох літер та номера з шести цифр, які закриті захисною плівкою гарячого тиснення. Номер бланка розміщується у верхньому правому куті бланка та не може бути повтореним.

4. Використання бланків ваучерів, що виготовлені без нумерації, забороняється.

5. Ваучер складається з трьох примірників бланків за однією серією та номером.

6. Відповідальність за виготовлення, облік, зберігання та використання бланків ваучерів покладається на керівника суб'єкта туристичної діяльності.

7. Облік та зберігання бланків ваучера як бланків документів суворого обліку здійснюється відповідно до правил і процедур, передбачених чинним законодавством.

8. Списання ушкоджених та анульованих бланків ваучерів як бланків документів суворого обліку проводиться відповідно до правил і процедур, передбачених чинним законодавством.

9. Усі примірники ваучера завіряються підписом керівника суб'єкта туристичної діяльності або вповноваженого ним належним чином представника і скріплюються печаткою туроператора/турагента.

 Ваучер з виправленнями, незаповненими або неповністю заповненими пунктами, без підпису керівника або вповноваженого ним належним чином представника, без печатки або з нечіткою печаткою може бути визнаний недійсним в установленому чинним законодавством порядку.

Тур – туристична подорож (поїздка) за визначеним маршрутом у конкретні терміни забезпечена комплексом туристських послуг (бронювання, розміщення, харчування, транспорт, рекреація, екскурсії і т.п.) Тур є первинною одиницею туристського продукту для продажу і реалізується як єдине ціле, хоча на ринку користуються популярністю окремі туристські послуги (оформлення візи, бронювання готелю розміщення, харчування, транспорт, рекреація, екскурсії і т.д.) Тур – це продукт праці туроператора.

 Тур – комплекс наданих послуг, що складається з:

· послуг розміщення,

· послуг харчування,

· послуг транспорту,

· трансфер,

· організація і надання екскурсійних, рекреаційних, культурних і спортивних послуг,

· страхування,

· послуг з організації відвідування магазинів чи торгівельних центрів;

· інших послуг (оформлення паспортів, віз, медичних і ветеринарних сертифікатів, прокат автомобілів і т.д.)

Розрізняють два основних види туру:

· пекидж-тур комплексна туристична послуга, яка містить в собі розміщення, харчування, екскурсійне обслуговування, транспортні, побутові, спортивно - оздоровчі та інші послуги.

· інклюзів –тур – окремі туристичні послуги: харчування, розміщення, транспорт, екскурсійне обслуговування (на вибір).

На практиці більшою популярністю користується інклюзивний тур, коли турист замовляє мінімальний набір основних послуг, купуючи додаткові послуги при необхідності.

До складу туристичних послуг, зараховуються екскурсії, походи і подорожі. Екскурсія може бути надана як екскурсанту, так і туристу.

Екскурсія – туристична послуга, яка забезпечує задоволення духовних, естетичних, інформаційних та інших потреб туриста або екскурсанта

Екскурсант – тимчасовий відвідувач, який перебуває менше 24 годин у країні або на об’єкті відвідування.

Екскурсійна діяльність – діяльність з організації подорожей, що не перевищують 24 годин, у супроводі фахівця-екскурсовода за заздалегідь складеними маршрутами, з метою ознайомлення з пам’ятками історії, культури, природи, музеями, з визначними місцями тощо.

Функціональне призначення екскурсії – відпочинок і дозвілля, підвищення пізнавального та культурного рівня, спілкування.

Екскурсійна діяльність має свої характерні ознаки: зміст, тематику, склад учасників, місце проведення, впорядкований маршрут, тривалість за часом, форму проведення, спосіб пересування, наявність екскурсовода, тексту екскурсії, об’єктів показу і наявність самих учасників.

За змістом екскурсії бувають багатопланові (оглядові) і тематичні. Тематичні екскурсії, як правило, присвячені одній темі або події. Такі екскурсії поділяються на природознавчі, історичні, літературні, мистецькі, екологічні, виробничі та інші.

За складом учасників екскурсії поділяються на індивідуальні, групові, для школярів та студентів, для місцевого населення та приїжджих. 

За місцем проведення екскурсії бувають: по місту, за містом та міжміських маршрутах (інформація в дорозі).

За способом пересування екскурсії поділяються на пішохідні з використанням транспортних засобів і комбіновані.

Тривалість екскурсії складає від 1 години до 1 доби.

За формою проведення екскурсії поділяються на звичайні, навчальні, рекламні, екскурсії-лекції, екскурсії-прогулянки, екскурсії-концерти.

Підготовка екскурсії проводиться в декілька етапів: вибір теми екскурсії, створення екскурсії під вибрану тему, підготовка екскурсовода для проведення екскурсії. Тема екскурсії повинна об’єднувати всі об’єкти відвідування в єдине ціле.

Об’єктами екскурсії можуть бути: місця, пов’язані з історичним подіями; природні об’єкти і заповідники; будівлі і споруди; меморіальні пам’ятники і комплекси; об’єкти, пов’язані з життям і творчістю видатних особистостей; пам’ятники мистецтва; експозиції музеїв, картинних галерей; археологічні пам’ятки.

Екскурсія не повинна бути перевантажена великою кількістю відвідуваних об’єктів, тому що це збільшує її тривалість і зменшує інтерес туристів. Оптимальна тривалість екскурсії по місту складає 2-3 години, при цьому інтересом сприймається не більше 15-20 екскурсійних об’єктів.

Процес створення екскурсії також включає в себе розробку екскурсійного маршруту, тексту екскурсії, методики проведення, розробку і виготовлення демонстраційного матеріалу (фото, відео, плакати), калькуляцію витрат і розрахунок ціни на екскурсійну послугу, затвердження екскурсії у встановленому порядку, рекламу екскурсійного маршруту.

***


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 36; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!