Питання 2. Життєвий цикл турпродукту



ЛЕКЦІЯ 4. БАЗОВІ ПОНЯТТЯ В ТУРИСТСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

План

Питання 1. Поняття, структура та складові турпродукту та турпакету.

Питання 2. Життєвий цикл турпродукту.

Питання 3. Визначення понять: маршрут, тур, ваучер, екскурсійна діяльність та ін.

Питання 4.Види та форми туристичних підприємств та організацій. Їх специфіка діяльності.

Питання1. Поняття, структура та складові турпродукту та турпакету

Товаром ( послугою ) називаємо те, що може задовольнити будь-яку необхідність суспільства або окремого індивідуума і пропонується для продажу на ринку. Товар може бути матеріальний (олівець, стіл, стілець, ліжко) і нематеріальний (ідея, винахід, послуга).

Туристична послуга – це результат діяльності туристичного підприємства по задоволенню відповідних потреб туристів.

До складу туристичних послуг входять: бронювання, оформлення документів, всі види перевезень, розміщення, харчування, екскурсії й атракціони, медичний супровід і страхування, послуги гіді-перекладачів та інше забезпечення.

Туристична послуга є складовою туристичного продукту. Інколи туристичний продукт асоціюють з поняттям „туристичний пакет”.

Туристичний пакет – включає мінімальний набір обов’язкових елементів, необхідних для здійснення подорожі. Туристичний пакет об’єднав мінімальний (обов’язковий) набір послуг:

· туристичний центр;

· транспорт;

· послуги розміщення;

· трансфер.

Туристичний центр – це місце відпочинку туриста, яке об’єднує всі його рекреаційні можливості: природні, культурно-історичні, екологічні, етнічні, соціально-демографічні, інфраструктурні. Цей елемент туристичного пакету належить до обов’язкових, оскільки без об’єкта інтересу неможливо організувати подорож. Слід пам’ятати, що в одному регіоні може бути декілька туристичних центрів.

Транспорт – це засіб пересування, за допомогою якого можна добратися до туристичного центру. Це може літак, теплохід, поїзд, туристичний автобус, автомобіль та ін. Значну частину витрат вартості тур пакету складають витрати на перевезення. Чим більш комфортабельний і швидкісний вид транспорту використовується, тим вища вартість подорожі.

Послуги розміщення –  це конкретний готель, який пропонується туристу в туристичному центрі на час подорожі. Послуги харчування не включаються окремим елементом в туристичний пакет, оскільки в туризмі вони складають частину послуг розміщення. Існує декілька комбінацій розміщення і харчування:

BB - розміщення + сніданок;

HB - напівпансіон: розміщення + сніданок + вечеря

FB - повний пансіон: розміщення + сніданок + обід + вечеря.

Має місце також і відмінність у формі обслуговування. Система «А ля кард» передбачає вільний вибір клієнтів страв, які пропонується в меню ресторану. «Табль дот» - обслуговування по єдиному для всіх клієнтів меню без права вибору. «Шведський стіл» вільний вибір виставлених на загальний стіл страв та самообслуговування.

Трансфер –  доставка туриста до місця прибуття (аеропорт, залізнична станція, морський вокзал)до місця розміщення (готель, мотель, кемпінг), де він буде проживати, а також зворотна доставка до місця відправлення. Трансфери здійснюються з використанням автобусів, таксі чи навіть лімузинів, якщо такого типу трансфери включені в тур пакет або замовлені туристом.

Таким чином, туристичний пакет, який об’єднує обов’язкові туристичні послуги, відрізняється від туристичного продукту тим, що це мінімальний набір послуг, які можуть бути розширені за рахунок додаткових туристично-екскурсійних послуг, товарі та інших і разом складатимуть туристичний продукт. Туристичний пакет – це тільки частина туристичного продукту, точніше обов’язкова частина туру, який може бути більшим або рівним тур пакету.

Туристичний продукт - це сукупність речових (предметів споживання) та неречових (у формі послуг) споживчих вартостей, необхідних для задоволення потреб туриста, які виникають у період його туристичної подорожі.

Структура туристичного продукту:

1) тур;

2) додаткові і туристично-екскурсійні послуги;

3)  товари.

Тур – це первинна одиниця товару туристичного продукту, яка реалізується споживачу як єдине ціле, на визначений маршрут та конкретний термін.

Додаткові туристично-екскурсійні послуги –  це послуги, непередбачені ваучером чи путівкою і доводяться до споживача в режимі його вільного вибору. Додаткові послуги не входять в основну вартість путівки. До них належать прокат, побутове обслуговування, додаткове харчування, стоянка для автомобілів, зберігання речей, розваги, придбання квитків, користування міні-баром т т.п.

Товари - це специфічна матеріальна частина туристичного продукту (туристична спорядження, буклети, сувеніри, листівки), плани, карти та неспецифічна частина туристичного продукту, куди входить велика кількість товарів, які є дефіцитними або більш дорогими в місцях постійного проживання туристів.

Властивості туристичного продукту:

· обґрунтованість;

· надійність;

· ефективність;

· ясність;

· простота в експлуатації;

· корисність;

Туристичний продукт оцінюється як сумарний обсяг товарів та послуг, вироблених в сфері туризму. Найголовніша властивість туристичного продукту є гостинність. Гостинність – це професійна вимога, або навіть мистецтво дати людям відчути, що їм раді. Це поняття багатогранне і складається з багатьох факторів. Найголовніші це якість в обслуговуванні, увага та люб’язність до клієнта, правдива інформація, тощо.

***

 

Питання 2. Життєвий цикл турпродукту

Життєвий цикл описує еволюцію продукту з моменту його первісної появи на ринку до повного припинення реалізації. Будь-який продукт, навіть із найкращими споживчими властивостями, рано чи пізно витісняється з ринку іншими, більш вдосконаленим. Не може бути вічного продукту, бо з часом попит на нього падає і отриманий від реалізації прибуток настільки малий, що подальша торгівля ним стає економічно невигідною.

Кожний продукт, в тому числі туристичний, починається на стадії виникнення ідеї про майбутній товар (послугу), проходить у своєму розвитку чотири послідовні стадії: впровадження, стадія зростання, стадія зрілості і спад.

Час існування певного виду товару (послуги) – від його появи на ринку (у продажу) до зникнення з нього – і називається життєвим циклом товару (послуги). Життєвий цикл будь-якого живого організму (народження, ріст, зрілість, старість, смерть). Послідовність будь-якої стадії постійна, тобто одна стадія йде за іншою незмінно.

· Впровадження на ринок – початкова стадія життєвого циклу, на якій створюється ринок для нового продукту. Вона характеризується повільними темпами зростання обсягу продажу і можливими втратами (високі затрати на виробництво і маркетинг).Тривалість стадії впровадження залежить від якості продукту, його відповідності потребам споживачів, правильно обраної стратегії маркетингу і послідовної її реалізації.

· Стадія зростання – настає з визначенням покупцями продукту і швидким збільшенням попиту на нього. Збут розширюється, а за ним зростає і прибутковість.

· Стадія зрілості – характеризується  уповільненням зростання обсягу продажу, його стабілізацією і навіть падінням в міру наповнення ринку. Більшість споживачів уже скористалися продуктом і їх коло практично не розширюється. Особливе значення набуває так званий „феномен вірності”, який спонукає знову скористатися уже відомим продуктом. Формується коло постійних клієнтів.

· Спад – проявляється у різкому скороченні обсягів продажів і прибутку. Він часто зумовлений зміною потреб покупців або появою на ринку нових продуктів.

***


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 30; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!