Курсові різниці: поняття, порядок визначення та відображення в обліку.



Операції в іноземній валюті відображаються як в національній грошовій одиниці України, так і у валюті розрахунків і платежів за кожною іноземною валютою окремо. Для переведення іноземної валюти в національну використовується валютний курс.

Валютний курс – це курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни.

Проблема реальності оцінки валютних операцій пов’язана з коливаннями валютного курсу.

Офіційний курс національної грошової одиниці (гривні) встановлюється НБУ на підставі результатів торгів валютними цінностями на Міжбанківському валютному ринку.

Оцінку (котирування) валютного курсу можна здійснювати двома методами.

Котирування валюти:

o пряме → валютний курс відображає ціну одиниці іноземної валюти через національну валюту → 1,0 дол. США = 5,8грн.

o непряме → виражає ціну національної валюти через іноземну валюту → 1,0грн. = 0,2 дол. США.

Операції в іноземній валюті слід відображати у валюті звітності, тобто перераховуючи суму в іноземній валюті у гривні із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції.

Якщо на дату балансу або на дату здійснення розрахунків валютний курс змінився, виникають курсові різниці.

Курсова різниця – різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах.

При веденні обліку курсових різниць необхідно визначити:

§ природу їх виникнення;

§ об’єкти обліку;

§ звітний період, в якому були здійснені операції, пов’язані з рухом валютних коштів;

§ розмір балансової вартості іноземної валюти (для податкового обліку).

В залежності від виду діяльності, в ході якої виникають курсові різниці, вони поділяються на операційні та неопераційні. В залежності від типа змін, що відбулись на валютному ринку, вони відображаються у складі доходів та витрат звітного періоду.

Монетарні статті – це статті Балансу про грошові кошти, а також про такі активи і зобов’язання, що будуть отримані або оплачені у фіксованій (визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Немонетарні статті – це статті, відмінні від монетарних..

Згідно з П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» визначення курсових різниць по монетарних статтях в іноземній валюті проводиться:

1) на дату здійснення розрахунків;

2) на дату балансу.

Дата балансу – дата, на яку складено баланс підприємства, тобто останній день звітного періоду.

Відповідно до цього можна виділити чотири періоди, за які здійснюється перерахунок заборгованості в іноземній валюті для визначення курсових різниць. Це періоди між:

Ø датою відображення операції в бухгалтерському обліку і датою фактичного здійснення розрахунку;

Ø датою відображення операції в бухгалтерському обліку і датою складання бухгалтерської звітності за звітний період;

Ø датою складання бухгалтерської звітності за попередній звітний період і датою фактичного здійснення розрахунку;

Ø датою складання бухгалтерської звітності за попередній звітний період і датою складання бухгалтерського звіту за звітний період.

Сумові різниці. Курсові різниці потрібно відрізняти від інших видів доходів і витрат, пов’язаних з валютними операціями. Зокрема, від сумових різниць, які виникають при переоцінці валютних статей бухгалтерського балансу, і різниць, поява яких викликається використанням різних видів валютного курсу. Сумові різниці поділяються на два види:

Ø перший – сумові різниці, що виникають по валютних операціях, по яких застосовуються різні види валютних курсів. Наприклад, при купівлі іноземної валюти реальна операція здійснюється за курсом комерційного банку, але в обліку ця валюта відображається за курсом, встановленим НБУ. Різниця між гривневою оцінкою купленої іноземної валюти по цих курсах і є сумовою різницею;

Ø другий – полягає в тому, що в грошовому зобов’язанні може бути передбачена оплата в національній валюті в сумі, еквівалентній певній кількості іноземної валюти. При цьому сума, яка підлягає оплаті в гривнях визначається за офіційним курсом на день виплати, якщо інший курс не встановлений договором або за домовленістю сторін. Сума зобов’язань, виражена в іноземній валюті, перераховується в гривні на різні дати (оприбуткування товарів, їх оплати і т.п.), внаслідок зміни курсу виникають сумові різниці.

Сумові різниці також, як і курсові, можуть бути позитивними та негативними, що в бухгалтерському обліку відображається у складі доходів та витрат (рахунки 719 «Інші доходи від операційної діяльності», 746 «Інші доходи від звичайної діяльності», 949 «Інші витрати операційної діяльності», 977 «Інші витрати звичайної діяльності»).

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 30; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!