Колективи осуджених та їх психологічна характеристика



Загальне поняття колективу притаманне і колективу осуджених, який має свою певну специфіку, що відрізняє його від колективу вільних людей.

До колективу засуджених належить колектив закритого типу, який формується з правопорушників, позбавлених волі. Перебування осуджених в колективі є примусовим. Діяльність колективу детально регламентована нормами виправно-трудового законодавства. Колектив характеризується значними відмінностями (віковими, професіональними, моральними). Фрмування і специфіка колективу визначається типом виправно-трудової установи. Особливості колективу визначаються видом і характером виробничої діяльності.

 

Фактори, що обумовлюють формування колективу засуджених

За структурою колективи осуджених розділяються на формальні і неформальні. Формальні відповідно до діючих у виправно-трудових установах інструкцій розподіляються на декілька видів: первинні, проміжні, загальний колектив установи.

Первинні мають такі підрозділи, як ланка, бригада, відділення.

Проміжні включають декілька бригад. Всі формальні підрозділи функціонують у загальному колективі осуджених. Неформальні колективи, мікрогрупи утворюються в результаті тяжіння осіб один до одного, які ґрунтуються на різних характеристиках, таких, як національна приналежність, схожість долі, вікові особливості, вид скоєного злочину, потреби і прагнення та ін.

Комплексні дослідження соціологічних характеристик колективів засуджених, які здійснені філософами, педагогами, психологами і юристами, свідчать про те, що ці колективи характеризуються наявністю окремих, невеликих неофіційних груп таких типів:

  • з позитивною спрямованістю;
  • з невизначеною спрямованістю;
  • з негативною спрямованістю.

Основою формування для кожного типу мікрогруп найпривабливіші для їх учасників є психологічні особливості засуджених. У групах з позитивною спрямованістю її члени поєднані духовними інтересами, спільністю смаків і особистою симпатією. Більш глибокими підставами формування цих мікрогруп  є надзвичайна працьовитість і старанність. Ці групи поєднані також значним прагненням до навчання, яке може проявлятися як в бажанні одержати загальну освіту, так і набути певну професію або суміжну спеціальність. Ініціатива в цьому аспекті для названих груп виходить не від адміністрації установи, а від самих засуджених. Такі групи мають величезний виховний вплив не тільки у своєму середовищі, але і в колективі, до якого вони визначили позитивний потяг.

Другим типом є групи з невизначеною спрямованістю, яка за різних умов може стати як позитивною, так і негативною. Підставами для формування таких малостійких груп можуть бути такі:

  • національні ознаки;
  • матеріальні інтереси (разом харчуються, діляться посилками);
  • професійні інтереси (особи однієї або подібних професій);
  • схожа доля (невдачі у сімейному житті);
  • вік (літні або молодь одного віку, поєднана прагненням до розваг і зухвалих витівок).

Названі групи, які характеризуються невизначеною спрямованістю, являють значну складність для виховного впливу, а саме:

· нестійкість потягів,

· відсутність твердих настанов на перевиховання,

· недостатність організованості,

· відсутність референтів, які за своїми характеристиками здійснювати на них позитивний вплив.

 Все це потребує індивідуального підходу до таких формувань та обрання нетрадиційних методів виховного впливу на них.

Третій тип формування груп — це групи з негативною спрямованістю. Підставаю для їх формування може бути:

  • негативне відношення до будь-яких форм виховного впливу;
  • гіперболізація уявлень про власну значущість, почуття «власної гідності» і прагнення до типових порушень режиму і, отже, підвищена конфліктність;
  • однотипність скоєного злочину або співучасть в одному злочині.   

Перелічені підстави не є вичерпними, можуть з'являтися і інші приводи до таких неформальних формувань. Як відзначають дослідники, в цих групах є ватажки, але не існує ні підкорення, ні рівність, переважають головним чином «мої інтереси». Ці групи неміцні за складом, тому найбільш ефективною є індивідуальна робота з їх членами. У тяжких конфліктних ситуаціях вони звичайно розпорошуються по різним ділянкам роботи.

Визначення таких груп, класифікація яких має в основі їх соціально-психологічну спрямованість, дозволить пенітенціарним (виправно-трудовим закладам) уміло формувати колективи засуджених, правильно спрямовувати їх діяльність, зрозуміти психологічну спрямованість окремих груп, виявляти їх тенденції. Слід відзначити, що виявлення і вивчення таких неформальних мікрогруп (мікроколективів) сприяє прогнозуванню поведінки окремих її членів, визначенню можливого позитивного або негативного впливу групи на формальне її  формування, до складу якого вона входить, з метою визначення найбільш ефективних засобів виховного впливу.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!