Роль заочних подорожей у навчально-виховному процесі



Лекція

Тема. Методика проведення усних журналів і заочних подорожей

Мета. Визначити сутність таких форм організації виховної роботи як „усний журнал”, „заочна подорож”;

визначити роль заочних подорожей, їх пізнавальне і виховне значення;

ознайомити з методикою організації і проведення усних журналів і заочних подорожей.

План

1. Усні журнали, їх види і призначення

2. Методика проведення усного журналу

3. Роль заочних подорожей у навчально-виховному процесі

4. Методика підготовки і проведення заочної подорожі

 

Література

1. Гнутель Я.Б. Виховна робота в сучасних умовах: теорія і методика. – Тернопіль, 1998.

2. Красовицький М. Виховна робота в школі: досвід і проблеми. – К., 1992.

3. Методика воспитательной работы: Учебное пособие для студ. высш. пед. учебн. заведений / Под ред. В.А.Сластенина. – М., 2002.

4. Методические рекомендации к лабораторным и практическим занятиям по методике воспитательной работы. Часть 2. ХГПУ им. Г.С.Сковороды.


Усні журнали, їх види і призначення

Усні журнали призначені для оперативної інформації про події внутрішнього і міжнародного життя, про новини науки і культури, спорту і мистецтва. Журнал завжди тематично багатогранний. Він відрізняється від інших форм широтою охоплення подій, цікавим змістом, емоційним наповненням.

Завдання усного журналу – пробуджувати у школярів допитливість, інтерес до тієї чи іншої події, явища, викликати потребу більше пізнати про певну подію.

 

Усні журнали бувають кількох типів:

- оглядові – якщо зміст журналу охоплює і розкриває різні питання “Ерудит”, “Вікно у світ”, “Хочу все знати” тощо;

- тематичні – розкривають одне питання чи проблему. Галузь знань з літератури, музики, живопису, спорту тощо.

Усний журнал має кілька сторінок:

1-ша сторінка – вступна, яка покликана підготувати школярів до сприймання журналу. Вона має відразу ж привертати увагу аудиторії, тому матеріал для цієї сторінки добирається особливо ретельно.

Зміст наступних сторінок багатоманітний. Залежно від мети, змісту, віку та інтересів учнів журнал може мати сторінки, різноманітні за змістом:

- Новини науки.

- У світі цікавого.

- Сторінки історії.

- Чи відомо тобі?

- Наша творчість.

- У нас у гостях (запрошуються цікаві люди)

Щоб усний журнал успішно виконував виховні функції, потрібно добирати яскравий матеріал, побудований на фактах і прикладах.

Важливо, щоб сторінки журналу були різноманітними за засобами подачі матеріалу. Бажано, щоб поряд зі сторінками, матеріал яких подається у формі розповідей учнів, були сторінки поезії, музики і кіносторінки, де учні покажуть веселі сценки з життя класу, школи.

Сторінку “У нас в гостях” можуть провести люди, які безпосередньо брали участь у подіях, які висвітлювалися на попередніх сторінках.

Усний журнал дає можливість кожному учневі виступити на його сторінках у ролі лектора, доповідача, коментатора. За кожну окрему сторінку відповідає редколегія – група учнів, які цікавляться певною галуззю знань.

Щоб не втомлювати учнів, усний журнал необхідно проводити протягом 30-40 хвилин, висвітлювати кілька питань, тому найбільш оптимальним є журнал з 3-5 сторінок. Тривалість кожної сторінки 7-12 хвилин.

Усний журнал проводиться двічі на семестр як учнями одного класу, так і зусиллями двох і більше класів.

 

Методика проведення усного журналу

Проведення усного журналу потребує організаторських умінь учителя, особливо коли потрібно визначити зміст журналу, порадити, як краще дібрати, розмістити і донести зібраний матеріал, яких гостей запросити.

 

Підготовка усного журналу включає такі етапи:

1. Визначення теми номера.

2. Призначення виконавців – редакційна колегія з 5-7 осіб (До її складу входять: відповідальний редактор, художній та музичний редактор, редактор кожної сторінки).

3. Редакційна колегія уточнює назву журналу, визначає емблему, девіз.

4. Розмір усного журналу різний, але обов’язково такий, щоб його могли бачити всі присутні, щоб на його сторінках розмістилися фотографії, малюнки, текст до них тощо.

5. Відкриває і веде усний журнал ведучий. Він готує переднє слово до всіх сторінок і заключне слово в кінці журналу.

Під час підготовки усного журналу можна рекомендувати консультантів. Це викладачі різних предметів, батьки.

Інший варіант журналу складається лише з усних повідомлень, які умовно розподілені на сторінки, між якими можна вставити сценки з життя класу чи номери художньої самодіяльності. Можна, “перегортати сторінки журналу”, закриваючи і відкриваючи завісу.

Роль заочних подорожей у навчально-виховному процесі

 

Заочні подорожі.Беручи участь у заочних подорожах, учні оволодівають новими знаннями, вміннями, прийомами творчої діяльності, формуються стійкі пізнавальні інтереси, розвивається пізнавальна активність і самостійність учнів, що дає підставу свідчити про освітню функцію такої форми роботи.

Окрім того, під час заочних подорожей реалізується виховна функція, оскільки вирішуються такі завдання виховання, як формування моральних якостей особистості, а саме: товариські якості, справедливість, відповідальність, витримка, воля тощо.

Під час заочних подорожей розвиваються творчі здібності дітей, формується і розвивається мислення, емоції, фантазія, уява – всебічно розвивається особистість школяра. Це все свідчить про розвивальну функцію ігор-подорожей.

 

Оскільки виховання – процес безперервний, здійснюється на уроці, в позаурочний час і під час канікул, то заочні подорожі можуть посідати різне місце у навчально-виховному процесі. Вони можуть бути частиною уроку, виховним заходом після занять, запроваджуватися під час гурткової роботи, проводитись у літніх оздоровчих таборах.

 

Заочна подорож – це комплексна творча гра, тобто комплекс взаємопов’язаних ігор, які підпорядковуються одній темі. (Наприклад, “У світі рослин”, “По вулицям нашого міста” та ін.)

 

У процесі гри-подорожі виникають незвичайні ситуації, і пошук різних шляхів їх розв’язання розвиває уяву, актуалізує знання, виховує почуття взаємодопомоги і дружньої підтримки. Заочні подорожі сприяють виявленню здібностей школярів, потребують самостійності й творчості.

Заочна подорож дає можливість зробити навчально-виховний процес більш цікавим, ознайомлювати школярів з історією і сучасністю, з цікавими людьми, з довкіллям.

Робота учнів у підготовці й проведенні заочних подорожей впливає на згуртування дитячого колективу, бо до підготовки вчитель повинен залучити якомога більше учнів, щоб кожен відчув свою необхідність в допомозі реалізувати спільну справу.

 

Отже, заочна подорож як комплексна гра забезпечує комплексне підхід до виховання і навчання, однак успіх подорожі залежить, у першу чергу, від учителя, його вміння своєчасно й об’єктивно оцінити можливості та інтереси окремих учнів і всього колективу.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!