Машини для посадки сіянців, саджанців, розсади квітів і декоративного чагарнику.



 У декоративних і плодово-ягідних відділеннях розплідників і відділеннях квітництва застосовують для посадки сіянців трьох - і п’ятирядні посадкові машини СШН-3, СШП-5/3, однорядні СЛНУ-1, СЛН-1, а для посадки горщикової і без горщикової розсади квіткових культур використовують звичайно чотирирядні розсадосадильні  машини СКБН-4, СКБН-4А и ін.

При реконструкції зелених зон навколо міст по попередньо підготовленому ґрунту лісовими плугами ПК-170 застосовую однорядні лісосадильні машини МГЛУ-1, СБН-1A, СКЛ-ЛМД-1 і ін., а на підготовлених плугом ПКЛН-500А — дворядні лісосадильні машини СЛА-2М, СЛ-2, СЛП-2, без попередньої  підготовки ґрунтів використають однорядні лісосадильні машини ЛМБ-1М «Дружба».

 Основні частини і вузли лісосадильної машини: рама з навіскою, посадкові апарати, сошники, котки затискні, борінки або шлейфи й підйомно-настановні механізми.

Посадковий апарат (посадковий механізм) забезпечує необхідну глибину посадки. Сіянці саджають у посадкову щілину вручну або механічно. Апарати лісосадильних машин випускаються обертального (лекальних, променевих і дисковий) і транспортерного типів (ланцюговий, гусеничний і ремінний).

Посадковий апарат обертального типу - лекальний - має барабан, на якому укріплені захвати, число яких визначається заданою відстанню між висаджуючими рослинами.

Посадковий апарат обертального типу - променевий - у відмінність от лекального не створює прямолінійного горизонтального руху сіянцю в момент затискача в ґрунті. Це основний недолік променевого, а також дискового посадкового апарата, хоча геть простіше по пристрої і зручніше в експлуатації.

У ремінному посадковому апарату транспортерного типу захвати кріпляться на клино-ремінному апараті.

Ланцюгові і гусеничні апарати транспортерного типу в лісосадильних машинах вітчизняного виробництва не застосовуються. Сошники коробчаті дискові служать для утворення посадкової щілини. Коробчаті сошники утворять у ґрунті щілини шириною 12...30см з урахуванням зони розпушування і глибиною до 30см. Дисковий сошник у відмінність від коробчатого працює на сильно зволожених ґрунтах, легко переборює перешкоди.

Котки закривають кореневу систему сіянців, що висаджують. У лісосадильних машинах в основному застосовують конічні котки з малої конусною; вони добре затискають кореневу систему сіянців з боків і ущільнюють ґрунт. У деяких машинах застосовують циліндричні котки (СЛН-1 і ін.).

Борінки або шлейфи розміщаються позад лісосадильної машини. Вони вирівнюють ґрунт і рихлять поверхню борозни, що утвориться уздовж рядків сіянців. Підйомно-настановним механізмом начіпних лісосадильних машин служить гідравлічна система трактора.

Нижче розглянуті основний пристрій і деякі особливості застосовуваних у зеленому будівництві і господарстві посадкових машин.

Рис. 7.5. Саджалка для шкіл розплідників СШП-5/3

1-навіс; 2 - причіп; 3 - сидіння; 4 - рама; 5 - посадкові апарати;

6 - рухливі рамки

Саджалка СШН-3 призначена для посадки сіянців з довжиною коріння до 25 см і надземною частиною 5...40 см, а також живців у першій школі розплідників. Посадковий апарат обертального типу (променевий). Саджалка агрегатується  із тракторами Т-74 і ДТ-75М. Вона може бути пристосована для посадки розсади у квітковому господарстві зі зменшенням кроку посадки до 15 см шляхом збільшення кількості захватів на диску посадкового апарата.    

Саджалка для шкіл розплідників СШП-5/3 (рис. 7.5) призначена для посадки сіянців хвойних і листяних порід, а також укорінених черешків з довжиною надземної частини 10...25 см і коренем до 20 см по ущільнених схемах розміщення. Складається з рами двох пневматичних ходових і двох циліндричних опорних коліс п'яти посадкових секцій, виносних гідроциліндрів, сидінь для садильників і тенту. Три посадкові секції шарнірно кріпляться до переднього бруса рами, дві — до заднього.       

Кожна посадкова секція складається з рамки, коробчатого сошника, посадкового апарата, привода посадкового апарата й двох циліндричних ущільнюючих котків. Посадковий апарат виготовлений у вигляді сидячі на валу плоского диска, по краї якого по обидва боки розміщено по 12 захватів. Захвати являють собою стулки з гумовими прокладками, які притискають подавані садильниками сіянці до диска і подають їх у посадкову щілину. Обертання посадкового апарата от ущільнюючого котка через шестеренну передачу. Сидіння для садильників розміщені перед і за посадковим апаратом. Машину можна застосовувати в п'яти -, трьох - і дворядному варіантах, У транспортне положення вона переводиться виносними гідроциліндрами, які виглублюють посадкові секції.

Машина агрегатуються  із тракторами Т-74 і ДТ-75М, обладнаними ходозменшувачами, або із тракторами «Бєларусь» і Т-40М на першій передачі й зниженій частоті обертання двигуна.

Саджалка лісова дворядна СЛ-2 (рис. 7.6).призначена для похилої посадки сіянців хвойних порід по шарах, підготовленим плугом ПЛО-400, плугом-канавокопачем ПКЛН-500А и канавокопачами ЛКН-600 і ЛКА-2М. Комплектується змінними секціями для посіву насінь хвойних порід по шарах.

Посадковий апарат обертального типу (дисковий) у вигляді двох еластичних дисків, розташованих під кутом друг до друга на ексцентрикової оси. Диски стикаються в передній частині, а внизу й за розходяться. Привод посадкового апарата от вала, на якому закріплений диск сошника, через подвійну ланцюгову й карданну передачі. У комплект кожної посівної секції входить однодисковий сферичний сошник з опорним колесам, насінний бункер з висівним  апаратом дискового типу і пристрій, що зашпаровує, у вигляді борінки зі шлейфом. При русі агрегату трактор гусеницями накочують шари, опорний коток іде по дну борозни, а однодискові сошники на шарах утворять борозенки, у які насіння висіваються строчно-ямковим способом. Привод апаратів - от дисків сошників через зубчасті передачі. Норму висіву насінь регулюють висувною планкою з розподілами. Регулювання ширини міжрядь - безступінчаста. Агрегатується із тракторами Т 130, Т-ШОМБГС, Т-100МГС, ТДТ-75 і ЛХТ-55.

 

Рис. 7.6. Лісосадильні машини СЛ-2

1-опорний коток; 2 - підставка; 3 - паралелограмна рамка;

4 - приєднувальний кронштейн; 5 - рама; 6- підвіска; 7 - розтяжка;

8 - розкіс; 9 - кабіна; 10 - ущільнюючий коток; 11 - посадковий апарат;

12 - сошник; 13 - коток, що накочує.

У всіх розглянутих вище лісосадильних машинах сіянці або саджанці подаються до посадкового апарата вручну. Існують пристрою для автоматичної подачі сіянців з посадкової ємності до посадкових апаратів (рис. 7.7).

Рис. 7.7. Лісосадильні пристосування ПЛА-1

1 - огородження; 2 - напрямний валик; 3 - ящик для касети; 4- касета;

5 - касетно-протяжний механізм; 6 - прийомний бункер;

7 - посадковий апарат; 8 - привод посадкового апарата;

9 - ущільнюючий коток; 10 – грунтозагортаючий клин; 11 - сошник;

12 - пружина; 13 - рама; 14 - серга; 15-ніж; 16 - обмежувальний полоз

Пристосування лісосадильне ПЛА-1 до двовідвального плуга ПКЛ-70 призначено для: автоматичної посадки сіянців хвойних порід на вирубках по дну борозен одночасно з їхньою підготовкою. Плуг із пристосуванням можна застосовувати на дренованих нерозкорчованих вирубках із числом пнів до 600 на 1 га. Основні вузли: рама із приєднувальним пристроєм, сошник, живцевий ніж, посадковий апарат, що ущільнюють котків, автомат для подачі сіянців, ящики для касет, огородження, прийомний бункер, сигналізація й зарядний пристрій.

Рама звареної конструкції, що приєднує за допомогою серги болтами до задньої частини рами плуга, служить для кріплення сошника і грунтозагортаючих клинів. Сошник, розташовуваний за двовідвальним корпусом плуга, має коробчату форму і спереду обладнаний полозовидним ножем. У носка сошника закріплені клини для розпушування ґрунту. За сошником з бічних сторін закріплені клини для первісного закладення посадкової щілини. Перед двох відвальним  корпусом плуга замість дискового ножа змонтований живцевий ніж з тупим кутом входження в ґрунт. Ніж обладнаний лобовиком і опорними полозами для обмеження глибини хода корпуса плуга і сошника. До рами сошника шарнірно приєднана візок, на якій змонтований посадковий апарат обертального типу й циліндричні ущільнюючі котки. Привод посадкового через шестерну передачу от правого ущільнюючого котка, постаченого грунтозачіпами. Захвати посадкового апарата мають по з поворотній стулці, що притискає сіянці до нерухомих пластин.

Автомат для подачі сіянців складається з касети і механізму її протягання синхронно з роботою посадкового апарата. У касету входять окремі пластмасові ланки, з'єднані в гнучку стрічку за принципом крючкової ціпи. Корпус кожної ланки обклеєний гумовою накладкою з поперечним розрізом для розміщення сіянцю. Заряджені сіянцями касети укладають у ящики, одна касета виводиться через вікно ящика по напрямному валику й надходить між підпружиненими роликами на профільний ролик. Обгинаючи ролик, касета розвертається віялом для вибірки сіянців посадковим апаратом. Установлена за профільним роликом провідна зірочка із притискними роликами служить для переривчастого переміщення касети і її скидання в прийомний бункер. Переривчастий рух провідної зірочки виробляється упорами, закріпленими на захвата посадкового апарата й, що повертають на невеликий кут крильчатку приводного механізму. Крильчатка закріплена на валу, на іншому кінці якого встановлена шестірня, взаємодіюча із шестірнею вала провідної зірочки. Поворот крильчатки кожним захватом викликає переміщення касети на відстань, що відповідає кроку між її ланками. Сіянці з касети (по одному) беруть захвати посадкового апарата. Для контролю за роботою посадкового апарата є електрична сигналізація, що складається з датчиків, що сигналізують у перебої в роботі.

Зарядний пристрій являє собою столик, на який укладають касету при заповненні сіянцями. На кінцях столика встановлюють ящики: один з порожньою касетою, в іншій укладають заряджену касету. Робітники, що сидять на лаві в столика, закладають сіянці в ланки касети, переміщають її по столику й укладають у ящик.

Плуг з автоматичним посадковим пристосуванням агрегатується  із тракторами ЛХТ-55 (ТДТ-40М). Крок посадки 0,5; 0,75; 1 г, глибина хода сошника 25...30 см. Маса пристосування 520 кг. Продуктивність 0,39...0,78 м/с. Обслуговуючий персонал 2 заправники касет і 1 оправщік.

Лісосадильна машина ЛМД-1 (рис. 7.8) з посадковим апаратом обертального типу (променевим) і сошником з полозовидним ножем призначена для посадки сіянців на вирубках із дренованим ґрунтами: по дну плужних, борозен, розпушеним смугам, на непідготовлених ґрунтах чистих незадернілих вирубках. Машину застосовують при реконструкції зелених зон навколо міст у лісопаркових господарствах. Ширина міжрядь при посадці 1,5 м і більше, крок посадки 0,37, 0,55, 0,75, 1,1 і 2,25 р. Глибина хода сошника 22 см, продуктивність 0,42...0,7 м/с. Агрегатируется із тракторами ЛХТ-55, ДТ- 75М, Т-74 і Т-70С.

 

Рис. 7.8. Лісосадильна машина ЛМД-1М «Дружба»

а - вид з боку; б - технологічна схема машини; 1-сошник;

2-захисно-опорний полоз; 3--рама; 4 - навішення; 5 - ящик для брикетованого посадкового матеріалу; 6- приймач для сіянців;

7 - крісло; 8-кабіна; 9 - механізм керування робочим органом;  

10 - конічні котки, що зашпаровують

Модернізована саджалка СБН-1A (МГЛУ-1, СКЛ-l) застосовується при посадці сіянців і саджанців у тих же умовах, що й машина ЛМД-1. Посадковий апарат обертального типу - променевий. Крок посадки 0,5, 0,75, 1 і 1,5 р. Агрегатируется із тракторами ЛХТ-55, ДТ-75М, Т-74 і Т-70С.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!