Білки, жири, вуглеводи, вітаміни.



ЛЕКЦІЯ № 3 ( 2 год ).

змістовний модуль 2

 

Тема: “ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ В ТУРИСТСЬКІЙ ПОДОРОЖІ”

 

План.

       1. Значення харчування в подорожі.

       2. Організація харчування під час подорожі.

       3. Меню розкладка, рецепти страв.

       4. Способи обладнання місця для приготування їжі.

       5. Види кострищ.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Ганопольсьський В. Уроки туризму. - К.: Ред. загальнопед. газ., 2004. - 128 с.- (Б-ка "Шк. світу").
2. Курилова В. И. Сермеев Б. В. Справочник для начинающего туриста. - Одесса: Маяк, 1990. - 184 с.
3. Моргунов Б. П. Туризм. Учеб. пособие для студентов пед. ин-тов по специальности № 2114 "Физ. воспитание". М., "Просвещение", 1978.-168с.
4. Самодельное туристкое снаряжение / Сост. Лукоянов П. И. - М.: Физкультура и спорт, 1986. - 239 с.
5. Спутник туриста / А. В. Бирюков. И. Я Брауде, Б. Е. Владимерский и др.; сост. К. И. Вахлис. - 2-е изд., перераб. И доп. - К.: Здоровья, - 1991. - 360 с.
6. Яковенко В. В. Организация туристского быта и питания - К.: Политпринт, 2003 - 80 с.

Значення харчування в подорожі.

Харчування в туристському поході чи подорожі має свої особливості щодо норм, асортименту продуктів, способів кулінарної обробки продуктів тощо. Старанно продуманий набір продуктів, правильно й своєчасно організоване харчування, достатня за калорійністю, вміло й зі смаком приготовлена їжа — все це є запорукою здоров'я і гарного настрою туристів

 

Переносні розбірні тагани для туристських вогнищ:

а — таган із трубчатого профілю з „замком”;

б — таган із прутового металу;

в — таган із сталевої полоси.

 

Кронштейн для невеликого вогнища.

 

 Свіже повітря, посилене фізичне навантаження на маршруті, а також підвищена нервова напруга при подоланні складних ділянок шляху сприяють посиленню інтенсивності обмінних процесів в організмі. Добові витрати енергії туриста в походах і подорожах з ак­тивним засобом пересування становлять у середньому від 14654 до 23023 кДж залежно від ступеня навантаження. Поновлення таких значних енергетичних витрат вимагає раціональної організації харчування, що ґрунтується на знанні енергетичної цінності основних харчових продуктів. Не можна при цьому забувати й про вміст у них вітамінів.

Важливо правильно розподілити енергетичну цінність денного раціону між окремими прийомами їжі. Бажано, щобтурист під час сніданку одержував 35%, в обід — 45%, а під час вечері — 20% енергетичної цінності денного раціону. В поході чи подорожі, як правило, харчуються тричі на день. Меню при цьому повністю залежить від тактики походу і подорожі, але за будь-яких умов один раз на день (іноді й двічі) готують гарячу їжу. Наприклад, гарячий сніданок — холодний обід — гаряча вечеря або холодний сніданок — гарячий обід і холодна вечеря. Перший варіант придатніший для пішохідних походів і подорожей у прохолодну погоду, другий — у жаркі літні дні, коли в похід або в подорож краще вирушати рано-вранці, до сходу сонця.

Раціональне харчування в поході й подорожі — це не тільки достатня енергетична цінність продуктів. Важливе значення має й співвідношення в раціоні вуглеводів (крупи, борошняні вироби, овочі, картопля, цукор), жирів, білків (м'ясо, риба, яйця, сир, молоко), мінеральних солей і вітамінів. За добу турист, маса якого становить 70 кг, має споживати 500—800 г вуглеводів, 70—100 г білків й стільки ж жирів).

Заготовляючи продукти за одним із цих раціонів, слід також включити з розрахунку на одного туриста на весь похід чи подорож 100 г картопляної муки (крохмаль), 100—250 г томатної пасти.

Значні фізичні навантаження під час походу чи подорожі пов’язані не тільки з великими енергетичними витратами, а й з підвищеними втратами організмом окремих вітамінів, особливо аскорбінової кислоти (вітаміну С). Нестача цього вітаміну призводить до зниження працездатності, сонливості, апатії, дратівливості тощо. Взимку слід взяти у похід достатню кількість полівітамінів у вигляді драже. Починають приймати вітаміни за 4—5 днів до початку походу або подорожі, продовжують це робити протягом усієї мандрівки й закінчують через 2—3 дні після її завершення. Вітаміни споживають двічі на день — після сніданку й обіду. Крім цього, вітамінні запаси поповнюють, включаючи до меню фрукти, ягоди, гриби, горіхи, що ростуть в лісі. Особливо багаті на вітаміни ягоди шипшини та чорної смородини. Значну цінність мають також суниці, полуниці, малина, чорниця, брусниця, костяниця, їх вживають у сирому вигляді, а також варять кисіль, компот, морс. Узимку можна їсти морожену журавлину та ягоди горобини.

Під час багатоденного походу або подорожі дотримуються суво­рого водно-сольового режиму. При значному фізичному навантаженні (особливо влітку) організм виділяє багато поту, до складу якого входить сіль. Щоб зменшити потовиділення й утримати воду в орга­нізмі, туристам під час руху не рекомендується пити, а тільки полоскати рот. На великих привалах, бівуаку, а також перед виходом на маршрут слід напитися до повного угамування спраги. Для поповнення втрат солей в денний раціон включають копчену рибу, оселедці або під час сніданку з’їдають 8—10г солі, насипавши її на хліб і запив­ши склянкою-двома чаю або води.

Після тривалого важкого переходу перед їдою слід 20—30хв. від­почити. Сніданок закінчують за годину, а обід — за півтори години до виходу.

 

Білки, жири, вуглеводи, вітаміни.

Меню одного дня походу


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 104; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!