Другий випадок – дійсна форма



Деяка незручність синусно-косинусної форми ряду Фур'є полягає в тому, що для кожного значення індексу підсумовування i (тобто для кожної гармоніки з частотою ωi=iω1 у формулі фігурують два доданки - синусний і косинусний. Скориставшись формулами тригонометричних перетворень, суму цих двох доданків можна трансформувати в косинус тієї ж частоти з іншою амплітудою і деякою початковою фазою :

.

Довідка. , де

, .

Якщо s(t) є парною функцією, фази  можуть набувати тільки значень 0 і π, а якщо s(t) - функція непарна, то можливі значення для фази рівні ±π/2.

 

Третій випадок – комплексна форма

Ця форма представлення ряду Фур'є є, мабуть, найбільш вживаною в радіотехніці. Вона виходить з речової форми представлення косинуса у вигляді напівсуми комплексних експонент cos x = (ejx + e-jx)/2, sin x = (ejx -

- e-jx)/2j (таке представлення витікає з формули Ейлера е = cos x+j sin х).

Застосувавши це перетворення до дійсної форми ряду Фур'є, отримаємо суми комплексних експонент з додатними і від’ємними показниками степені

Далі трактуватимемо експоненти зі знаком "мінус" в показнику як члени ряду з від’ємними номерами. У рамках цього ж загального підходу постійний доданок а0/2 стане членом ряду з нульовим номером. В результаті матимемо комплексну форму запису ряду Фур'є (зворотне перетворення Фур'є)

Система ортонормованих базисних функцій має вигляд , що можна безпосередньо перевірити

Комплексні коефіцієнти ряду пов'язані з амплітудами A і і фазами , які є в дійсній формі запису ряду Фур'є, наступними співвідношеннями:

, , .

Нескладно виглядають і формули зв'язку  з коефіцієнтами аі і bi синусно-косинусної форми ряду Фур'є, оскільки  та :

; ; .

Звідси отримаємо формулу для безпосереднього розрахунку коефіцієнтів  ряду Фур'є в комплексній формі (пряме перетворення Фур’є)

° .

оскільки е-j х = cos x - j sin х.

Якщо s(t) є парною функцією, коефіцієнти ряду  будуть дійсними, а якщо s(t) - функція непарна, коефіцієнти ряду виявляться чисто уявними.

Сукупність амплітуд гармонік ряду Фур'є часто називають амплітудним спектром, а сукупність їх фаз - фазовим спектром. Ці поняття не слід плутати з амплитудно- і фазочастотными характеристиками, які відносяться не до сигналів, а до ланцюгів.

Якщо аналізований сигнал s(t) є дійсним, то його амплітудний і фазовий спектри мають симетрію: , , .

Згідно до теореми Парсеваля

,

якщо інтеграл у лівій частині рівняння існує.

На кожному відкритому проміжку, на якому  і  кусочно-неперервні у точці розриву функції  ряд Фур'є сходиться до напівсуми правої і лівої границь

,

де s(t) - початковий сигнал, s'(t) - сума ряду Фур'є для нього.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 30; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!