ТЕМА 2. ПОДІБНІСТЬ І МОДЕЛЮВАННЯ В БІОЛОГІЧНИХ



Конспект лекцій

з дисципліни

"Основи біофізики

та біомеханіки"

Викладач к.т.н., доц. Загоруйко Л.В.

к.т.н., доц. Данильчук М. М.

 


ТЕМА 1. ВСТУП. ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ КУРСУ. ІСТОРІЯ

РОЗВИТКУ.

Предмет і завдання курсу

З часу появи свідомості і здатності аналітичного мислення, людина вивчала навколишній світ і саму себе, своє тіло, елементи якого виступали спочатку головним і єдиним знаряддям для добування їжі, облаштування якогось прихистку, виготовлення простих знарядь тощо.

Сучасна наука досягла великих успіхів у пізнанні живої природи, незважаючи на те, що жива матерія є незрівнянно складнішою від неживої.

Стає зрозумілим, що подальший прогрес у будь-якій науці стає неможливим без використання інших галузей знань. Для вивчення даного предмету необхідні знання з фізики, хімії, біології, анатомії і фізіології. Симбіоз декількох наук (математична фізика, фізична хімія, обчислювальна математика тощо) сприяє не лише глибшому пізнанню певних явищ, але й дозволяє природодослідникам оволодіти загальними знаннями, а отже, розмовляти однією професійною мовою, спільно працювати на стику наукових інтересів. У цьому розумінні не є винятком біофізика та біомеханіка.

Питання про зв'язок між фізикою, механікою і біологією дискутується протягом століть. Однак біомеханіка як галузь науки відокремилась останнім часом у результаті розвитку науково-технічного прогресу. Предмет біомеханіки вивчає прояви механічних закономірностей у біологічних системах і реакцію цих систем на механічні збудження зовнішнього середовища Поняття біофізики є більш широким ніж поняття біомеханіки і включає останнє.

Останніми роками роботи з біомеханіки суто пізнавального значення витісняються роботами, завдання яких пов'язані з питаннями охорони здоров'я та іншими прикладними галузями біологічних досліджень, наприклад: гемореологія, дослідження біоматеріалів, створення штучних біоматеріалів, протезування. Велике значення біомеханіка відіграє в гармонізації системи оператор-машина при створенні зразків нової техніки. Високі результати у великому спорті, спортивна медицина ґрунтуються на  досягненнях сучасної біомеханіки.

Великі швидкості, прискорення, вібрації і удари, інші види механічних впливів при освоєнні космосу і глибин світового океану поставили перед людством питання про можливості людського організму і можливості його адаптації (пристосування) до екстремальних умов. Досягнення біомеханіки за останні 20-30 років (час її бурхливого розвитку) дали можливість значно поглибити знання тих процесів, які відбуваються в організмі людини, вдосконалити і запропонувати нові методи діагностики, розробити нові штучні біоматеріали, модифікувати багато видів пристроїв ортопедії, створити основи біомеханіки спорту тощо.

Біомеханіка як навчальна дисципліна в наведеному викладі має за мету закласти підвалини медикобіологічних знань, необхідних для розроблення та експлуатації біотехнічного та медичного обладнання.

I;

 


Історія розвитку

Оскільки з механікою був пов'язаний початок розвитку фізики взагалі, тому й не дивно, що біомеханічні дослідження почалися ще на ранньому етапі розвитку наук. Ці дослідження були нероздільними від перших кроків фізіології і анатомії.

Перші ідеї про біомеханіку можна знайти в роботах Аристотеля (384-370 pp. до н.е.) і Галена (210-130 pp. до н.е.)

Леонардо да Вінчі (1452-1519) зробив перші кроки у дослідженні людського тіла в русі, нотатки по механіці рухів літаючих біооб’єктів – комах, птахів, кажанів під кутом зору можливості технічного застосування.

Вивчення фізичних властивостей біологічних об'єктів і процесів, які в них відбуваються, почалося з того часу, коли були закладені основи першої фізичної науки – механіки. Це було зроблено в роботах Г. Галілея (1564-1642) і Р. Декарта (1596-1650). Засновник механіки Г. Галілей вивчав спочатку медицину, а потім – фізику. На той час фізики використовували свої теоретичні пізнання і експериментальну техніку для вивчення біологічних об'єктів і раціонального пояснення життєдіяльності (Галілей вимірював пульс серця). Французький філософ, математик, фізик і фізіолог Декарт вперше зробив спробу надати процесам життєдіяльності фізичне (механічне) пояснення. Він стверджував, що людина і тварини – це механічні машини і складаються з тих же матеріальних елементів, що і тіла неорганічної природи. Значний вклад у фізичне розуміння функціонування ока як оптичного приладу зробив Декарт у своєму трактаті "Діоптрика", опублікованому у 1637 році.

Найбільш відомим послідовником декартівського підходу (про причинну єдність руху в живій і неживій природі) був Італійській фізик Дж. Бореллі (1608–1679). У своїй основній праці, яка вийшла в світ у 1680 році (за 10 років до знаменитих "Принципів" І .Ньютона), "Про рух тварин", Бореллі з фізичної точки зору описує механіку ходіння, бігу, плавання і літання. Він також вивчав механіку дихальних рухів. Від Бореллі веде свою історію біомеханіка .

Одним з найважливіших наукових досягнень XVII століття є вчення англійського лікаря і анатома У. Гарвея (1578–1657) про кровообіг. Вчення суттєво вплинуло на розвиток фізичних пояснень життєдіяльності людини І теплокровних тварин. У своїй праці "Ананмічне дослідження руху серця у тварин" (1628) він, як писав Н. Г. Шавлов, "підглянув одну з найважливіших функцій організму – кровообіг".

Створення оптичної лінзи А. ван Левенгуком (1652–1723) стало суттєвим поштовхом, який дав змогу значно поглибити знання в області мікросвіту живої природи і життєдіяльності організмів на мікрорівні (відкриття капілярів М.Мальпігі, клітинної будови рослин Р.Гуком).

Біомеханіка, родоначальником якої вважається Бореллі, отримала подальший розвиток у XVIII столітті у зв'язку з успіхами фізичних уявлень про механічний рух. В XVIII ст. поряд із суто кінетичними принципами фізики (Декарт) і динамічним напрямом, в основі якого є сила (Ньютон), з'явився третій напрям, пов'язаний з іменами Гюйгенса і Лейбніца. Цей напрям характерний тим, що центральним поняттям механіки розглядається половина

 


добутку маси на квадрат швидкості – кінетична енергія. Ця величина називається живою силою. Жива сила суттєво відрізняється від ньютонівської сили і дала змогу описувати рух не лише твердих, але і рідких тіл (закони цього руху знайдені Д.Бернуллі).

Досягнення механіки для описання біологічних об'єктів використовував Л. Ейлер (1707–1783). Він заклав основу ще однієї ланки біомеханіки – руху біологічних рідин, центральною проблемою якої є гемодинаміка.

Найбільш видатною фігурою другої половини XVIII століття в області розвитку біофізики був французький фізик і хімік А. Лавуазьє (1743–1794). Він зробив передбачення, а потім разом з видатним французьким фізиком і математиком П. Лапласом (1749–1827) експериментально довів, що дихання є мехнізмом постачання кисню – необхідної складової теплоутворення. Фізіологічні дослідження Лавуазьє та його учня Ж. Сегена стосувалися процесів забезпечення постійності температури тіла, а також вивчався зв'язок між кількістю кисню у видиху, частотою пульсу і виконуваною механічною роботою. Отримані в цих експериментах результати і висновки залишаються актуальним й сьогодні.

У XIX столітті класична фізика вступила у пору своєї зрілості. В цей період були відкриті І сформульовані два принципи термодинаміки. Причому характерним є те, що пріоритетом відкриття першого принципу термодинаміки належить німецькому лікарю Р. Майеру (1814–1878), який зробив висновок про еквівалентність тепла і механічної роботи не з логіки експериментальних відкриттів, а на основі спостережень за фізіологічними змінами крові під час своєї лікарської практики. Експериментальні доведення справедливості цього закону для організмів тварин і людини були отримані лише в кінці XIX століття.

Одним Із найвидатніших вчених природознавців XIX століття можна назвати німецького фізика, математика і фізіолога Г. Гельмгольца (1821–1894). Основними досягненнями його наукової діяльності були: визначення швидкості розповсюдження нервового імпульсу та кількості тепла, яке виробляє м'яз при скороченні; він є основоположником фізіологічної оптики та фізіологічної акустики – нових напрямів біофізичної науки того часу.

Важливим здобутком XIX століття є зародження біофізики клітини. Основою цього вчення є клітинна теорія, створена Т. Шванном (1810–1882). Фізична модель клітини, яка отримала назву мембранної теорії і була започаткована В. Пфеффером (1887) і Х. де Фрізом (1884), дала загальне уявлення про будову і властивості клітини. Значний вклад у вирішення проблеми проникливості клітинних мембран вніс Р. Овертон (роботи 1895–1902 pp.).

Відкриття у 1896 році Х-променів К. Рентгеном та І. Пулюєм давали можливість досліджувати внутрішню структуру оптично-непрозорих матеріалів без їх пошкодження. Пріоритет використання Х-променів в аспекті дослідження внутрішньої будови біологічних об'єктів належить українському вченому, професору Німецької політехніки у Празі Івану Пулюю, ім'я і наукові здобутки якого незаслужено замовчуються в історії світової науки.

 


Це далеко не повний перелік наукових досягнень, які були базою для широкого проведення досліджень фізичних та фізико-хімічних явищ у живій природі.

Всі ці дослідження мали велике значення для пізнання життєдіяльності живих організмів з фізичної точки зору, допомогли поширенню ідеї про можливість використання принципів фізичних досліджень до процесів, які відбуваються у живій природі.

Біомеханіка

- допомагає розумінню функціонувань організмів, їх підсистем, органів та інших структурних компонентів за даних умов;

- допомагає передбаченню зміни живого організму при зміні умов і віку;

-  вказує на можливості пересадження штучних тканин, частин органів і цілих органів.

За роботи у цих напрямах ряд вчених-дослідників отримав Нобелівські премії.

Альвар Гульстранд, як і його великий попередник, розробник теорії зору Герман Гельмгольц, був спочатку лікарем. Але оптична система зору настільки захопила молодого дослідника із Стокгольма, що в результаті він став одним найкрупніших спеціалістів в галузі оптики. А за роботи з діоптрики ока в 1911 році був відзначений Нобелівською премією.

Датський фізіолог Август Крог з Копенгагенського університету отримав Нобелівську премію у 1920 році за дослідження капілярного кровообігу.

Англійський   дослідник   Арчібалд   Вівієн   Хілл   з   Кембриджськог університету завдяки запроектованого ним прецизійного термогальванометр провів серію експериментів з вивчення термодинаміки м'язової діяльності механізмів   м'язового   скорочення,   за   які   був   удостоєний   в   1922   рої Нобелівської премії.

Американський фізик (угорець за національністю) Дьйорді Бекеши у 1961 році   отримав   Нобелівську   премію   за   великий   індивідуальний   внесок дослідження механізмів звукового сприйняття. У 20-ті роки він працював в угорській  фірмі,  де  займався  проблемами  експлуатації телефонних ліній. Вивчаючи послідовно всі елементи системи телефонного зв'язку,  які б могли бути   причиною   поганої якості   передачі   інформації  Бекеши   прийшов   до кінцевого   приймача   сигналів   –   до   органу   слуху,   з'ясовуючи   механізм сприйняття звуку на анатомічних препаратах, він використовував свої великі переваги перед іншими дослідниками — глибокі знання в галузі фізики та електроніки. З неймовірною винахідливістю він розробив метод дослідження органа слуху, створивши для цього прилад (аудіометр Бекеши) і механічну модель внутрішнього вуха.

Історичний досвід, на прикладі наукових досягнень Бекеши (можливо найбільш характерному), як і на прикладах інших дослідників, про які вже згадувалося, наводить на декілька висновків:

по-перше, будь-які суттєві досягнення в пізнанні живої природи є тісно пов'язані із знаннями в галузях точних наук, наприклад, фізики, механіки, і з розвитком технічних засобі досліджень, а отже, і багатоплановістю знань дослідників;

по-друге, для сучасного розвитку медико-біологічних наук характерним є те, що над окремими їх проблемами працюють наукові колективи і ефективність їх досліджень значною мірою буде залежати  від  «взаємопроникнення» знань окремих науковців-фахівців, які працюють на межі наук (біомеханіків, біофізиків, біохіміків тощо).

Основні історичні дати становлення біомеханіки як науки нведені в табл. 1.1.

 


Таблиця 1.1. Основні історичні дати становлення біомеханіки як науки.

Дата (часовий період) Науковці Зміст відкриття чи предмет вивчення.
IV–I ст. до Р. Х. Аристотель (384-370 pp. до Р. Х.) Гален (210-130 pp. до Р. Х.) Перші ідеї про біомеханіку можна знайти в роботах  
  Леонардо да Вінчі (1452-1519) Перші кроки у дослідженні людського тіла в русі, нотатки по механіці рухів літаючих біооб’єктів – комах, птахів, кажанів під кутом зору можливості технічного застосування
  Г. Галілея (1564-1642) Заснував механіку як науку. Вивчав медицину.
1637 Р. Декарт (1596-1650) Зробив спробу надати процесам життєдіяльності фізичне (механічне) пояснення. Зробив значний вклад у фізичне розуміння функціонування ока як оптичного приладу зробив Декарт у своєму трактаті "Діоптрика".
1680 Дж. Бореллі (1608–1679) У своїй основній праці "Про рух тварин", Бореллі з фізичної точки зору описав механіку ходіння, бігу, плавання і літання. Вважається основоположником біомеханіки.
1628 У. Гарвей (1578–1657) Одним з найважливіших наукових досягнень XVII століття є вчення англійського лікаря і анатома про кровообіг викладене у праці "Ананмічне дослідження руху серця у тварин".
  А. ван Левенгуком (1652–1723) Створення оптичної лінзи  стало суттєвим поштовхом, який дав змогу значно поглибити знання в області мікросвіту живої природи і життєдіяльності організмів на мікрорівні (відкриття капілярів М.Мальпігі, клітинної будови рослин Р.Гуком).
XVIII ст. Гюйгенса і Лейбніца. В поряд із суто кінетичними принципами фізики (Декарт) і динамічним напрямом, в основі якого є сила (Ньютон), з'явився третій напрям, в рамках якого центральним поняттям механіки розглядається половина добутку маси на квадрат швидкості – кінетична енергія (жива сила).
XVIII ст. Л. Ейлер (1707–1783) Заклав основу ще однієї ланки біомеханіки – руху біологічних рідин, центральною проблемою якої є гемодинаміка.
друга половина VIII ст А. Лавуазьє (1743–1794), Ж. Сеген П. Лаплас (1749–1827) Довели, що дихання є мехнізмом постачання кисню – необхідної складової теплоутворення.
XІХ ст. Р.Майер (1814–1878) Пріоритет відкриття першого принципу термодинаміки. Зробив висновок про еквівалентність тепла і механічної роботи на основі спостережень за фізіологічними змінами крові під час своєї лікарської практики.

 

 

Продовження табл. 1.1.

ХІХ Г. Гельмгольца (1821–1894). Визначення швидкості розповсюдження нервового імпульсу та кількості тепла, яке виробляє м'яз при скороченні; Є основоположником фізіологічної оптики та фізіологічної акустики – нових напрямів біофізичної науки того часу.
XIX ст Т. Шванном (1810–1882). Зародження біофізики клітини. Основою цього вчення є клітинна теорія.
1887, 1884 В. Пфеффер   Х.де Фріз Фізична модель клітини, яка отримала назву мембранної теорії.
1895–1902 pp. Р. Овертон Вирішення проблеми проникливості клітинних мембран
1896 К. Рентген І. Пулюй Відкриття Х-променів та
1911 Альвар Гульстранд За роботи з діоптрики ока  відзначений Нобелівською премією
1920 Август Крог Отримав Нобелівську премію за дослідження капілярного кровообігу
1922 Арчібалд Вівієн Хілл (Кембридж. унів-т) Спроектував  прецизійний термогальванометр, провів серію експериментів з вивчення термодинаміки м'язової діяльності, механізмів м'язового скорочення, за які був удостоєний Нобелівської премії
1961 Дьйорді Бекеши Отримав Нобелівську премію за великий індивідуальний внесок дослідження механізмів звукового сприйняття.

 


ТЕМА 2. ПОДІБНІСТЬ І МОДЕЛЮВАННЯ В БІОЛОГІЧНИХ

СИСТЕМАХ

Питання про фізичну подібність явищ становить великий інтерес як у техніці, так і у фізіології, оскільки дозволяє проводити експериментальні дослідження на побудованих в певному масштабі (збільшеному або зменшеному) моделях досліджуваних систем.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 25; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!