ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРЕВЕЗЕНЬ МІЖНАРОДНИМИ РЕГУЛЯРНИМИ ЛІНІЯМИ



На залізницях Європи та США продають не комплекс, а окремі послуги:

- квиток, що дає право на поїздку;

- бронювання конкретного місця на конкретну дату;

- надання спального місця.

Дві останні послуги на більшості маршрутів є додатковими. Поїзди рідко бувають заповненими наполовину, тому бронювати заздалегідь дату й місце не прийнято. На перевізному документі немає дати поїздки та номера місця. Дата на квитку у більшості країн ставиться, але це дата придбання. Використати квиток можна у будь-який день, доки не закінчився термін його дії (як правило, два місяці).

Інший порядок діє у Франції. Там при придбанні перевізного документа дата не ставиться, але пасажир зобов'язаний прокомпостувати квиток при вході на платформу в автоматі, що друкує дати. Доки не закінчився термін дії поїздки (два тижні -14 діб), пасажир має право перервати подорож у будь-якому місці. Якщо перерва триває довше 24 год., то для продовження поїздки потрібно знову прокомпостувати квиток. На залізницях Франції обов'язковим є бронювання місць на поїздах експрес. Такі поїзди в розкладі поряд з номером мають латинську літеру К.

Провідна залізнична корпорація США "Амтрак" надає цілий комплекс послуг мандрівникам. Компанія гарантує відшкодування вартості квитка у випадку повернення у касу не пізніше ЗО хв. до відправлення поїзда. У цьому випадку утримуються відсотки від вартості. При перевезенні дітей у віці від 2 до 12 років надається знижка 50%. Дитина у віці до 2 років, якщо вона не займає окремого місця, перевозиться компанією безкоштовно. Компанія здійснює перевезення дітей у віці 8-11 років без супроводу дорослих. У даному випадку оплачується повна вартість квитка, а дитина буде знаходиться під пильним доглядом працівників компанії. Паління у поїздах дозволено лише у СВ, спеціально призначених для цього вагонах або тамбурах. Заборонено паління у вагонах-ресторанах.

У вартість проїзного документа входить перевезення двох місць багажу. У спальних вагонах високого класу існують спеціальні відділення для зберігання багажу пасажирів. Дозволено перевозити багаж вагою не більше 75 фунтів за одиницю. Пакунки повинні бути не більше 50 фунтів. На багажі повинно бути вказано ім'я та адреса пасажира.

У 1990-х рр. компанії "Аккор", що володіє великою мережею готелів, поширила сферу свого впливу на залізничні перевезення в Європі. "Аккор" запропонувала нову форму обслуговування на залізничних лініях - "євронайт".

Компанія спочатку на п'яти європейських лініях: Рим -Цюріх - Базель - Женева, Відень - Венеція, Відень - Остенде, Відень - Цюріх, Відень - Гамбург, а згодом на магістралях між Парижем, Флоренцією, Міланом, Римом, Венецією, також іспанських лініях Мадрид - Париж, Барселона - Цюріх здійснює обслуговування за двома класами,

Обслуговування за першим класом у одно- або двомісних купе включає зустріч із коктейлем і солодощами, доставку багажу у вагон, англійський сніданок, туалетний набір. Усі послуги надаються персоналом, що володіє не менше, ніж двома мовами.

У другому класі спальних вагонів з дво-, три-, чотири- або шестимісними купе "євронайт" пропонує клієнтам без додаткової оплати пляшку мінеральної води на ніч та сніданок вранці.

Состав швидкісних потягів "Євростар", що ходять з Європи до Лондона через Євротунель складається з 18 вагонів: 6 вагонів першого класу, 10 стандартних, 2 вагони-ресторани. Вагони обладнані великими панорамними вікнами, зручними кріслами, лампами для читання, підставками для ніг. Існує перший і другий клас обслуговування. У першому класі у вартість проїзного документу включено харчування. У другому класі харчування надається за додаткову плату у вагонах-барах, а також їжа та напої розносяться буфетниками по вагонах.

У поїздах міжнародного класу, спеціальних туристичних поїздах підвищеної комфортності існує система обслуговування пасажирів, що враховує особливі вимоги - вегетаріанська або кошерна їжа, інвалідна коляска, підвісне ліжко немовлятам. Ці послуги замовляються попередньо при бронюванні проїзних документів.

Служба організації харчування у пасажирських поїздах далекого прямування стає подібною до аналогічної служби повітряних перевізників. У вартість проїзду, особливо для нічних поїздів, включається комплексне харчування (вечеря або сніданок), що видається у зручній для використання спеціальній пластмасовій упаковці.

 Обсяги і кількість видів харчування залежить від тривалості рейсу й класу обслуговування. Проблема організації харчування одночасно для 300-500 пасажирів під час руху та прибирання посуду, утилізації залишків їжі є досить складною. Вона потребує чіткої організації роботи працівників вагонів-ресторанів.

На залізницях Італії з 1990 р. компанія "Агапе" пасажирам міжміських поїздів "ЕТР 450" надавала комплексне харчування, вартість якого входила у проїзний документ. Скарги пасажирів першого класу на харчування «авіаційного типу» призвели до того, що воно перестало бути обов'язковим. Обсяг послуг з харчування не зменшився, а навпаки зріс. Якщо у 1990 р. послуги "Чіф Експрес" надавались одночасно у 120 поїздах, то на початок 1998 р. уже у 760 поїздах у 98 поїздах через вагони-ресторани). Кількість користувачів послуг "Чіф Експрес" збільшилась у 4 рази і склала близько 12 млн. осіб за рік, обіг збільшився удвоє,

У поїздах, що вирушають зранку, пасажирам пропонують сніданок. Стандартний набір сніданку "Чіф Експрес" включає: гарячий напій, сік, хліб, свіжі круасани, тістечка, печиво, сир та йогурт. Меню та вартість обіду та вечері залежать від місця споживання. Наприклад, у поїздах "ЕТР 450", де стандартні комплекси ще не повністю замінені обслуговуванням у ресторані, меню складається із першої страви або закуски-асорті, основної страви з овочами, сиру, десерту та кави. У загальну вартість включено вартість хліба, мінеральної води та пляшки столового вина 250 мл.

Як у звичайних, так і поїздах категорії "Інтерст" і швидкісних "ЕТР 500" вагони-ресторани пропонують більш різноманітне меню з можливістю вибору закуски та основного блюда. Усі страви готуються безпосередньо на борту. Компанія "Агапе" у вагонах-ресторанах італійської залізниці встановила обладнання для виготовлення піцци. Вагони "Піцца Експрес" включені у склад шести щоденних поїздів сполучення Мілан -Верона - Венеція. Фірма "Агапе" є власницею компанії "Річі", що забезпечує ресторанне обслуговування у поїздах "Чізальпіно" (Італія - Швейцарія). Група Кремоніні (куди входить "Агапе") також володіє контрактом на обслуговування харчуванням поїздів "Пендоліно" і "ТГВ", що пов'язують Мілан із містами Франції.

Для туристів та різних категорій пасажирів на залізницях діє система різноманітних пільг та знижок:

Єврорейлпасс - система знижок при проїзді залізницями для 1 класу без ліміту відстані для подорожі 17 країнами (Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Греція, Німеччина, Нідерланди,

Угорщина, Ірландія, Італія, Люксембург, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Норвегія). Квиток купують до прибуття в країни втурагєнствах. Квиток, що дійсний 15 днів, коштує 498 дол., тривалістю до 3 місяців - 1398 дол.

Єврорейлюспасс - система знижок для молоді при наявності посвідчення міжнародної студентської організації ISIC, ІТІС, GО 25. Квиток, що діє 15 днів, коштує 398 дол.

Інтеррейл - це система узгоджених пільгових тарифів на залізничний транспорт 27 країн Європи та Африки, для молоді та дорослих туристів. Дисконтні карти цієї системи можна придбати на сім зон, їх вартість складає 250-260 дол. Термін дії квитка від 15 днів (одна зона) до місяця (до семи зон).

Сканрейлпасснадає можливість подорожувати залізницями країн Скандинавії, атакож значні пільги при проїзді на поромах, автобусах, при проживанні у певних готелях.

У регіоні Східна Європа діє Східно-Європейський пасс (Австрія, Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща).

У кожній країні існують національні тарифи, що надають додаткові пільги та знижки під час подорожі. Наприклад, значні пільги туристам надаються на залізницях Австрії. Продається відкритий квиток, що діє 15, 30 або 60 днів, вартістю на 20% меншою, ніж із фіксованою датою.

Бритрейлпасс - особистий проїзний документ для туристів, що продається тільки в офісах "Бритиш Рейл". Термін дії-один чи декілька днів для здійснення подорожі будь-яким класом. Молодіжний квиток (із знижкою) передбачає проїзд у другому класі.

Норвейрейлпасс - надає можливість здійснити необмежену кількість подорожей Норвегією упродовж 1 або 2 тижнів (І та II класом ), існує можливість подорожувати три дні упродовж місяця.

В Індії існує програма Індрейлпасс, за якою туристи подорожують залізницею без обмежень у відстані. Квиток є іменним і купується до прибуття у країну або у міжнародних аеропортах Делі, Мумбая (Бомбея), Ченная (Мадраса). Вартість поїздки на кінець XX ст. становила:

 

І клас IIІ  клас
На 1 день 39 дол. На 1 день 17 дол.
На 15 днів 185 дол. На 15 днів 80 дол.
На 90 днів 530 дол. На 90 днів 235 дол.

Крім того, у кожній країні діють власні нормативи, згідно яких окремим категоріям пасажирів при здійсненні перевезень надаються різноманітні пільги: пенсіонерам, військовим, дітям, інвалідам тощо.

Наприклад, залізницями Британії можна перевозити безкоштовно до чотирьох дітей у віці до 5 років, а для дітей у віці з 5 до 16 років діє знижка 50% від вартості квитка. У Німеччині діти до 4 років перевозяться безкоштовно, а з 4 до 11 років - за 50 % вартості. Молодь від 12 до 26 років отримує знижку за шкільними або студентськими квитками у вагонах II класу.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!