Відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням;



Лекція № 4

Державна реєстрація суб’єктів підприємництва.

План

1. Поняття державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності.

2. Державна реєстрація юридичних осіб.

3. Державна реєстрація фізичних осіб.

4. Дозвільна система у сфері підприємницької діяльності.

Статтею 58 ГК встановлено, що суб’єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа – підприємець у порядку, визначеному законом. Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців, регулює Закон України від 15 травня 2003 року.

Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб – підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об’єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово – промислових палат, фінансових установ, бірж, а також інших установ та організацій.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осібпідприємцівце засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені законом,шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Порядок проведення державної реєстрації включає :

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу – підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища, імені, по батькові або місця проживання фізичної особи – підприємця підлягають обов’язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Відокремлені підрозділи юридичної особи не підлягають державній реєстрації.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців ведеться на електронних носіях відповідно до державних стандартів і включає передбачені Законом відомості, що є в державному реєстрі відкритими за винятком ідентифікаційних номерів фізичних осіб – платників податків.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.{ Частина перша статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 5461-VI ( 5461-17 ) від 16.10.2012 }

Державна реєстрація юридичних осіб проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній міста Києва та Севастополі державній адміністрації за місцем юридичної особи.

Виключення: Реєстрацію банків здійснює Національний банк України, Фондові біржі підлягають реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, Промислово – фінансові групи реєструє Кабінет Міністрів України.

Державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації (нині департамент з питань ліцензування і державної реєстрації Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва).

Державний реєстратор підпорядковується міському голові міста обласного значення або голові районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації.

На посаду державного реєстратора призначається особа, яка має повну вищу юридичну освіту. Державний реєстратор має посвідчення державного реєстратора та власну печатку, опис яких затверджується Міністерством юстиції України.

Місцезнаходження юридичної особи вважається адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Згідно зі ст.24 Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) наступні документи:

1. заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Реєстраційна картка– це документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Реєстраційна картка заповнюється машино друком або від руки друкованими літерами.

Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений.

2. примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної осіб.

3. два примірника установчих документів.

До установчих документів відносяться:

а) установчий акт

б) статут або засновницький договір

в) положення юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.

Відповідальність за відповідність установчих документів несуть засновники.

4. Документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. Для юридичних осіб 10 неоподаткованих мінімумів громадян, для фізичної особи 2 неоподаткованих мінімумів громадян.

У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником вкладу до статутного фонду. Такий документ може бути виданий банківською установою.

У разі державної реєстрації публічних (відкритих) акціонерних товариств додатково подається звіт про проведення підписки на акції, який засвідчено Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України.

У разі державної реєстрації фермерського господарства додатково подається копія Державного акта на право приватної власності засновника на землю або нотаріально довірений договір оренди.

У разі державної реєстрації юридичної особи, засновником якої є іноземна юридична особа, додатково подається документ про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні її місцезнаходження, зокрема витяг із торговельного, банківського або судового реєстру.

Відповідно до ч.11 ст. 24 закону державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо:

1. документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

2. документи не відповідають вимогам Закону;

3. до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;

4. документи подані не в повному обсязі;

5. документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Про залишення документів, які подані для проведення реєстрації юридичної особи не пізніше наступного робочого дня від дати їх надходження державним реєстратором надається відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів без розгляду. Після усунення причин що були підставою залишення без розгляду дає право знову звернутись до державного реєстратора.

Відмова в проведенні державної реєстрації може бути з наступних підстав:

1. невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

2. невідповідність установчих документів вимогам Закону;

3. порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, невідповідність відомостей про засновників.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Про відмову у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор зобов’язаний не пізніше 3 робочих днів з дати надходження документів видати або надіслати рекомендованим листом повідомлення про відмову в проведенні держ. реєстрації, із зазначенням підстав та документи , що подавались для держ. реєстрації.

У разі відмови реєстраційний збір не повертається.

Відмова в проведенні державної реєстрації юридичної особи може бути оскаржено в суді.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи вважається датою державної реєстрації юридичної особи.

Строк державної реєстрації не повинен перевищувати 3 робочих дні від дати надходження документів.

Згідно ст. 26 закону державний реєстратор у день державної реєстрації зобов’язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби пенсійного фонду, фонду соціального страхування відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

У разі внесення змін до установчих документів необхідно подати такі документи:

1. заповнена реєстраційна картка

2. примірник оригіналу або нотаріально засвідчена копія рішення про внесення змін до установчих документів.

3. Оригінали установчих документів з відміткою про державну реєстрацію або документ що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів у новій редакції4

4. Два примірника змін до установчих документів у вигляд і окремих додатків або два примірника установчих документів у новій редакції;

5. Документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору.

За внесення змін в установчих документах встановлюється реєстраційний збір у розмірі 30 % реєстраційного збору.

Згідно ст. 5 Закону державна реєстрація фізичних осіб – підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем проживання фізичної особи – підприємця.

Місце проживання фізичної особи вважається житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому(гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа мешкає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою – підприємцем

Для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем повинна подати такі документи:

1. заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця.

2. копію довідки про включення заявника до державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

3. копію документа, що підтверджує внесення реєстраційного збору. Реєстраційний збір становить 2 неоподаткованих мінімумів громадян.

4. Нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування якщо заявником є фізична особа, яка досягла 16 років і має бажання займатись підприємницькою діяльністю.

Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи якщо:

1. документи подані за неналежним місцем проведення реєстрації.

2. документи не відповідають вимогам Закону.

3. документи подані не в повному обсязі.

Повідомлення про залишення документів без розгляду, які подані для проведення реєстрації (теж саме що з юридичними. особами).

Підставами для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи – підприємця вважаються:

1. невідповідність відомостей, які вказані у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації, відомостям які зазначені у документах,що подані для проведення державної реєстрації.

2. Наявність обмежень на здійснення підприємницької діяльності.

3. Наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що заявник є підприємцем.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається, відмову можна оскаржити в судовому порядку.

Строк державної реєстрації не повинен перевищувати 2 робочих дні від дати надходження документів.

Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу підприємця ця особа подає такі документи:

1. Заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу – підприємця;

2. Оригінал свідоцтва про державну реєстрацію.

3. Документ, що підтверджує сплату до реєстраційного збору.

З травня 2011 року набрали чинності зміни до Закону «Про державну реєстрацію фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб», які передбачають замість видачі свідоцтва про державну реєстрацію виписку з Єдиного державного реєстру у виписці зазначається:

1. Найменування юридичної особи або ім’я фізичної особи.

2. Ідентифікаційний код юридичної особи або реєстрацій номер облікової картки платника податків.

3. Місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи.

Для юридичних осіб прізвище, ім’я по-батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи.

4. Наявність обмежень щодо представництва юридичної особи або фізичної особи.

5. Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі.

6. Дата видачі виписки.

Виписку видають на протязі 3 днів.

Виписка з Єдиного державного реєстру не видається юридичній особі у разі наявності в Єдиному державному реєстрі запису про:

відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням;


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!