Захисні механізми особи (за З.Фрейдом)



Прагнучи позбавитися від неприємних емоційних станів чоловік за допомогою “Я“ виробляє у себе так звані захисні механізми.

1) Незгода (рос. отрицание). Коли реальна дійсність для людини вельми неприємна, він “закриває на неї очі”, вдається до заперечення її існування, або прагне понизити серйозність такою, що виникає для його “СВЕРХ-Я” загрози. Одна з найбільш поширених форм такої поведінки неприйняття, заперечення, критики в свою адресу з боку інших людей, твердження, що те, що критикується, насправді не існує. В деяких випадках таке заперечення грає певну психологічну роль, наприклад, коли людина дійсно серйозно хвора, але не приймає, заперечує цей факт: Тим самим, він знаходить в собі сили продовжувати боротися за життя. Проте найчастіше заперечення заважає людям жити і працювати, оскільки не визнаючи критики в свою адресу, вони не прагнуть позбавитися від наявних недоліків, що піддаються справедливій критиці.

2) Подавлення. На відміну від заперечення. яке переважно відноситься до інформації, що поступає ззовні, придушення відноситься до блокування з боку “Я” внутрішніх імпульсів і погроз, що йдуть від “СВЕРХ-Я”. В цьому випадку неприємні визнання самому собі і відповідні переживання як би витісняються з сфери свідомості, не впливають на реальну поведінку. Найчастіше пригнічуються ті думки і бажання, які суперечать прийнятим самою собі людиною моральним цінностям і нормам. Відомі випадки зовні нез’ясовного забуває, що не супроводжуються вираженими психічними розладами, є прикладами активної роботи несвідомого механізму придушення.

3) Раціоналізація. Цей спосіб розумного виправдання будь-яких вчинків і дій, що суперечать етичним нормам і що викликають неспокій. Звернення до раціоналізації характерний тим, що виправдання вчинку знаходиться зазвичай вже після того, як він здійснений. Найбільш типові прийоми раціоналізації наступні:

а) оправдання своїй нездатності що-небудь зробити;
б) оправдання абсолютно небажаної дії, обставинами, що об’єктивно склалися.

4) Формування реакції. Іноді люди можуть приховувати від самих себе мотив власної поведінки за рахунок його придушення через особливо виражений і свідомо підтримуваний мотив протилежного типу. Наприклад, несвідома неприязнь до військовослужбовця може виражатися в нарочитій увазі до нього. Така тенденція і отримала назву “Формування реакції”.

5) Проекція. Всі люди мають небажані властивості і риси особи, які вони неохоче визнають, а частіше зовсім не визнають. Механізм проекції проявляє своя дія в тому, що власні негативні якості чоловік несвідомо приписує іншій особі, причому, як правило, в перебільшеному вигляді.

6) Інтелектуалізація. Це своєрідна спроба піти з емоційно загрозливої ситуації шляхом не як би відчуженого обговорення в абстрактних, інтеллектуалізірованних термінах.

7) Заміщення. Воно виражається в частковому, непрямому задоволенні неприйнятного мотиву яким-небудь етично допустимим способом.

Якщо ці і інші захисні механізми не скидають, то незадоволені імпульси, витікаючі з “Воно”, дають про себе знати в закодованій, символічній формі, наприклад, в сновидінні, описках, обмовках, жартах, дивностях поведінки людини, аж до появи патологічних відхилень.

Теорія особи З. Фрейда і концепція неофрейдістов неодноразово піддалися критиці і в нашій і в зарубіжній літературі. Ця критика стосувалася крайньої біологізації людини, ототожнення мотивів його соціальної поведінки з біологічними потребами тварин і приниження ролі свідомості в управлінні його діями.

Але поза сумнівом викладена вище інформація про захисні механізми особи представляє величезний інтерес для нас. Наприклад узяти такий момент, як адаптація особи до військового середовища і витікаючою від сюди питання про формування військового колективу. Адже неодмінно на цих етапах певна частина колективу “ставитиме” свої захисні механізми. У одних вони слабо виражатимуться, але будуть і яскраво виражені випадки заперечення, придушення або наприклад раціоналізації. Саме у цей момент особливо важливу роль для офіцера-вихователя грає уміння простежити за тим, щоб ці захисні механізми не звернулися негативною спрямованістю, як по відношенню до самої особи, так і по відношенню до тих, що оточують.

Висновки

На підставі викладеного матеріалу можна зробити наступні висновки:

Структура особи, по Фрейду, має три складові: “Воно“, “Я“, “СВЕРХ-Я“. “Воно“ – це власне несвідоме, таке, що включає глибинні ваблення, мотиви і потреби. “Я“ – свідомість, а “СВЕРХ-Я“ представлений як на свідомому, так і на підсвідомому рівнях. “Воно“ діє відповідно до так званого принципу задоволення. “Я“ орієнтується на принцип реальності, а “СВЕРХ-Я“ керується ідеальними уявленнями – прийнятими в суспільстві нормами моралі і цінностями.

“Воно“ є продуктом успадкованого людиною від тварин біологічного досвіду. “Я“ – це, як правило, самосвідомість людини, сприйняття і оцінка ним самим власної особи і поведінки. “СВЕРХ-Я“ – це підсумок дії суспільства на свідомість і підсвідомість людини, ухвалення їм норм і цінностей суспільної моралі. Основні джерела формування “СВЕРХ-Я“ особи – це батьки, вчителі, вихователі, інші люди з якими дана людина вступила в тривале спілкування і особисті контакти впродовж життя.

У основі всіх побудов аналітичної психології лежить твердження, що цілісна психіка не може бути показана за допомогою одного лише елементу, оскільки в психіці, крім раціонального свідомого початку присутні ще і ірраціональний несвідомий аспект. Підтвердженням тому є численні процеси і переживання в психологічному досвіді інших людей, не відповідні нашому інтелектуальному очікуванню. Як правило, наша раціональна свідомість негайно ж спростовує ці процеси і переживання.

Відповідно кінцевою метою психологічної концепції Юнга виявляється збагнення життя в її зовнішньому і внутрішньому прояві в психіці людини як особливій цілісній реальності.

Лейтмотивом аналитико-психологічного підходу можна вважати постулат про те, що психічний розлад характеризується роз’єднаністю особи, тоді як психологічне здоров’я є прояв особової єдності.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!