Питання №3 Міжнародний комерційний арбітражний суд і виконання арбітражних рішень по спорам з зарубіжними партнерами



 

Нерідко в практиці організації міжнародних перевезень зустрічаються факти невиконання договірних зобов'язань з боку несумлінного закордонного партнера.

Опинившись у такому становищі, експедитор (перевізник) зазвичай схильний перебільшувати безнадійність свого положенні, вважаючи, що залучити контрагента до матеріальної відповідальності - безнадійна витівка. А між тим це цілком здійсненно.

Безумовно, перш за все слід використовувати всі можливості для безконфліктного рішення проблеми. Але, якщо не вдається досягти взаємоприйнятного компромісу, слід звернутися до процедури судового чи арбітражного вирішення спору.

Питання, в якій орган звернутися в цьому випадку, для завбачливого підприємця не повинен навіть виникати, тому що в контракті це має бути обумовлено в розділі "Арбітраж".

В арбітражному застереженні зовнішньоекономічного контракту (продублювати в Загальних умовах транспортної експедиції АМЕУ), передбачається, що спори, у разі їх виникнення, уповноважений розглядати Міжнародний комерційний арбітражний суд (МКАС) при Торгово-промисловій палаті України відповідно до його Регламентом.

Це єдиний орган, чиє рішення, згідно Нью-йоркської Конвенції 1958 року "Про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень", значно легше виконати в країні відповідальника, ніж рішення будь-якого українського суду.

Гірше, якщо сторони в своєму контракті не передбачили виникненні спору або написали щось типу: "Усі суперечки за цим контрактом, які не можуть бути врегульовані шляхом переговорів, передаються на вирішення до арбітражного суду", або ще простіше: "Арбітраж - Київ" .

Такі формулювання зустрічається в контрактах суцільно й поруч. Але вони не визначає компетенцію суду: не обумовлює, який саме арбітражний суд повинен вирішувати спір. Не ясно також, яким законодавством повинен керуватися суд для вирішення спору. Сторона, чиї інтереси порушені, опиняється в дуже скрутному становищі. Адже без добровільного узгоджу сія обох сторін, скріпленого арбітражної застереженням або арбітражною угодою, МКАС не може прийняти дало до виробництва.

Звичайно, постраждалій стороні не слід впадати у відчай, можна подати йск в державний суд позивача або відповідача, але в силу цілого ряду причин це більш складний і менш надійний шлях.

Якщо підприємець обмовив в контракті, що можливий спір розглядатиме Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України, процедура тяжби значно спрощується.

Для того щоб порушити провадження у справі, потрібно подати в МКАС належним чином оформлене позовну заяву і копії документів, що підтверджують позовні вимоги.

Якщо позовна заява оформлена належний чином і всі вимоги дотримані, відповідальний секретар протягом 10 днів повідомляє відповідача про прийняття позовної заяви і надсилає йому копії одного з представлених позивачем документів, а також Регламент арбітражного суду і рекомендаційний список арбітрів.

Після подачі позовної заяви необхідно подати заяву про кількісний склад арбітражного суду. Сторони можуть самі визначати кількість арбітрів (три чи один). У разі вибору одного арбітра сума арбітражного збору зменшується на 30%.

Якщо сторони не дійшли в цьому питанні до згоди, спір вирішується трьома суддями. Кожна сторона пропонує по одному арбітру, а потім вони обидва призначають третього, який стає головою складу арбітражного суду по даній справі.

Вибір арбітрів здійснюється стороною спору з великого рекомендаційного списку, в якому наводяться арбітри МКАС, як українські, так і зарубіжні.

Арбітражний суд пропонує відповідачу у 30-денний термін подати відзив на позов, в якому дати свої пояснення і надати документи, що підтверджують заперечення проти позову.

Якщо у відповідача є зустрічні вимоги, то вони повинні бути заявлені у вигляді зустрічного позову, до якого висуваються ті ж вимоги, що і до першопочаткового.

В ході арбітражного розгляду спору кожна із сторін може змінити чи доповнити свої позовні вимоги або заперечення щодо позову, якщо тільки арбітражний суд визнає такі зміни доцільними для затримки розгляду спору.

Про час і місце проведення засідання арбітражного суду і його персональний склад сторони сповіщаються письмово за 30 днів.

Якщо відповідач не з'явився на судове засідання, то спір може розглядатися без його участі, але за умови, що в справі є повідомлення про вручення йому повідомлення про день арбітражного розгляду справи. Якщо таке повідомлення відсутнє, арбітражний суд може відкласти розгляд справи.

Арбітражний розгляд завершується арбітражним рішенням чи постановою про припинення арбітражного розгляду.

Рішення арбітражного суду є остаточним. Воно виконується сторонами добровільно і у встановлений арбітражним судом термін.

Арбітражне рішення визнається обов'язковим і при відмові винної сторони від його добровільного виконання приводиться до виконання в примусовому порядку державним судом країни відповідача.

Якщо боржник знаходиться за межами України, то контрагент надсилає державному суду в країні відповідача письмове клопотання про визнання і приведення у виконання отриманого арбітражного рішення.

Згідно зі ст. 4 Нью-Йоркської Конвенції, одночасно з клопотанням до суду необхідно направити:

• належним чином засвідченого арбітражного рішення або його завірену копію;

• оригінал арбітражної угоди (контракт, в якому наведена арбітражне застереження або витяг з нього) або його завірену копію. Рекомендується також направити довідку з арбітражного суду, який виніс

рішення про те, що рішення набрало законної сили.

У відповідності зі ст. 3 Конвенції або міждержавним договором державного суду країни, що приєдналася до Конвенції, визнає і приводить до виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду у відповідність до законодавства країни, де запитується визнання і приведення до виконання цих рішень.

 

Ставки арбітражного збору

Сума позову ($) Арбітражний збір ($)
до 50000 6% від суми позову, але не менше 600
від 50001 3000 + 4% від суми позову понад 50000
від 100001 до 200000 5000 + 3% від суми понад 100000
від 200001 до 500000 8000 + 2% від суми понад 200000
від 500000 до 1000000 14000 + 1% від суми понад 500000
від 1000000 до 5000000 19000 + 0,5% від суми понад 100000
понад 5000001 39000 + 0,3% від суми понад 5000000

 

Крім того, при подачі документів до суду оплачується реєстраційний збір у розмірі 200 $.

У суму арбітражного збору включаються і гонорари арбітрів.

У разі прийняття рішення на користь позивача, арбітражний збір повністю відшкодовується йому за рахунок відповідача.

Підстави для відмови у виконанні арбітражного рішення Конвенцією визначено перелік пунктів, які є підставами для відмови в виконанні рішення державним судом країни відповідача:

сторони при укладенні арбітражної угоди були недієздатні по застосовуваним до них закону або арбітражну угоду недійсною за законом, якому сторони підпорядкували цю угоду;

сторона, проти якої було винесене це арбітражне рішення, не була належним чином повідомлена про призначення арбітра або про арбітражний розгляд або з інших причин не могла подати свої пояснення по спору;

арбітражне рішення винесене по спору, не передбаченому чи не під падає під умови арбітражної угоди (застереження);

арбітражне рішення містить постанови з питань, що виходять за межі арбітражної угоди. Але якщо зазначені постанови з питань, охоплених арбітражною угодою, можуть бути відокремлені від тих, які не охоплюються арбітражною угодою, то та частина арбітражного рішення, яка містить постанови з питань, охоплених арбітражною угодою, може бути визнана і виконана;

склад арбітражного органу або арбітражний процес не відповідали угоді сторін або (за відсутності такого) не відповідали закону тієї держави, де мав місце арбітраж;

рішення ще не стало остаточним для сторін, було скасовано або призупинено компетентною владою країни, де воно було винесене, або країни, закон якої застосовувався.

Прохання про відмову у виконанні повинна заявити сторона, проти якої дане арбітражне рішення було направлено. З даного правила випливає, що компетентний державний суд його країни, у якій проситься виконання рішення, не має права за власною ініціативою заявляти про наявність тих чи інших підстав і збирати докази на підтвердження цих підстав. Сторона, проти якої спрямовано арбітражне рішення, зобов'язана сама зібрати і представити суду докази, що підтверджують наявність одного або декількох вищевказаних підстав.

Тільки за наявності відповідної заяви цієї сторони про відмову у визнанні та виконанні арбітражного рішення і представлених доказів державний суд за місцем виконання вправі розглядати її прохання.

Враховуючи, що підставою для відмови у виконанні рішення суду може служити те, що розгляд справи проводилося з процесуальними порушеннями, відповідач іноді намагається довести, що такі порушення були, наприклад, що він не отримував копії позовної заяви і т.д. Щоб не виникало подібних проблем МКАС при ТПП України всю переписку з відповідачем здійснює через рекомендовані листи з повідомленням.

Існують також два додаткових підстави (згідно ст. 5 Конвенції), при наявності однієї з яких також може бути відмовлено у визнанні до виконання арбітражного рішення:

• об'єкт спору не може бути предметом арбітражного розгляду за законами країни, де запитується визнання і приведення і виконання,

• визнання і приведення до виконання арбітражного рішення суперечить публічному порядку країни, де повинно відбутися приведення у виконання. При наявності цих підстав для застосування відмови не потрібно ні заяви, ні подання доказів від "покараною" сторони.

Припинення розгляду

Постанову про припинення арбітражного розгляду виноситься, якщо:

• позивач відмовляється від своїх вимог, якщо тільки відповідач не висуне заперечень проти припинення розгляду;

• сторони домовляються про припинення розгляду справи,

• склад арбітражного суду вважає продовження розгляду з якихось причин непотрібним чи неможливим.

Якщо в ході судового засідання сторони вирішують врегулювати спірні питання самостійно, розгляд справи припиняється.

Існують два варіанти здійснення такого роду дій:

1) сторони можуть укласти між собою мирову угоду;

2) на прохання однієї зі сторін арбітражний суд фіксує ці взаємоприємлимі умови арбітражним рішенням на узгоджених умовах.

Другий варіант значно вигідніше першого. Адже таке рішення має ту ж силу і підлягає виконанню як і будь-яке інше арбітражне рішення щодо суті спору.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 111; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!