Б) зарубіжні вчені геоморфологи та їх праці.



 

Сучасні геоморфологічні дослідження представлені трьома напрямками:

- англомовна школа

- французька школа

- російська школа

До першого належить Л.Кінг.

В 1967 р. з'явилася капітальна праця південноафриканського вченого Л. Кінга "Морфологія Землі. Вивчення й синтез відомостей про рельєф Землі". Найбільший інтерес представляють особливості утворення вирівняних поверхонь в умовах арідного клімату. На думку Кінга, планація (вирівнювання) відбувається в епохи тектонічного спокою в результаті відступання схилів й утворення в їхніх підніжжях злегка похилих поверхонь - педиментів. В кінцевому підсумку в процесі вирівнювання виникає педиплен. У сучасному рельєфі Кінг нараховує до шести етапів денудації (педипленізації), які розмежовувались етапами піднять і ерозійних врізів. Подібно Девісу, він виділяє ерозійні цикли, а слідом за Пенком поглиблює поняття педипленізації. Водночас Кінг обмежується вивченням рівнин, помилково вважаючи, що гори - лише швидкоплинне явище на поверхні Землі й тому не заслуговують на увагу.

До числа великих сучасних геоморфологів належить представник англійської школи Р. Дж. Райс. Його робота (Основы геоморфологии, 1980) присвячена проблемам геофізики і тектоніки Землі на основі новітніх уявлень про механізм формування рельєфу. Ряд досліджень цього вченого стосуються екзогенних рельєфотворчих процесів.

Французькі вчені розвивають структурний напрямок (в основу покладено тектоніку) та кліматичний (клімат).

Ж. Трікар - трьохтомна праця Східна частина Паризького басейну, 1952 (розвиває кліматичну і динамічну геоморфологію); Кайє А., Трікар Ж. Проблема классификации рельефа, 1959.

Одночасно з американською і німецькою школами наприкінці 19 - початку 20 ст. розвивалася й російська школа геоморфологів.

До числа перших великих російських геоморфологів належать П.Семенов-Тянь-Шанський (1827-1914) та П.Кропоткін (1842-1921). Останній працюючи у Східному Сибірі (Східні Саяни, Маньчжурія, Вітімське плоскогір'я), одним з перших звернув увагу на своєрідність рельєфу центральних частин Східного Сибіру, увів характерний для цієї території термін "плоскогір'я", які є великими поверхнями вирівнювання.

 П.Кропоткін одержав широку популярність завдяки своїм працям про материкове заледеніння. Його робота "Дослідження льодовикового періоду" стала переломною в поглядах на походження морен і льодовикових валунів.

Своїми дослідженнями й теоретичними роботами відомий І.Мушкетов (1850-1902). В 1877 р. вийшла його книга про геоморфологію Туркестану, а трохи пізніше - фундаментальна праця "Фізична геологія". Він уперше представив для науки морфолого-генетичний метод, продемонструвавши його на прикладі аналізу рельєфу Тянь-Шаню. Вивчаючи гірські долини, підкреслював значення розломів для поперечних долин і ерозійної діяльності - для поздовжніх. Як і його сучасник Е.Зюсс, І. В. Мушкетов визнавав домінуючу роль вертикальних рухів земної кори порівняно з іншими видами тектонічних рухів.

А.Карпінський (1846/47-1936) – один з найвизначніших російських геологів і геоморфологів, автор ряду теоретичних розробок у геоморфології. Наприкінці 19 ст. у роботі "Про правильність в обрисах, розподілі й будові континентів" прагнув пояснити ендогенними факторами планетарні риси будови й взаємного розташування материків. Вчений розробляв ідею про коливальні рухи земної кори на прикладі Східно-Європейської платформи. Він надавав великого значення діяльності найважливіших екзогенних факторів - денудації, абразії, вніс великий вклад у прикладну геоморфологію, розробляючи ідею про зв'язок родовищ корисних копалин з рельєфом.

А.Павлов (1854-1929) розробив першу класифікація рельєфу, що одержала подальший розвиток у геоморфологів різних країн. Він виділяв три генетичних типи рельєфу: тектонічний, ерозійний, акумулятивний.

До визначних геоморфологів російської школи належать також багато інших вчених, зокрема І.Черський, І.Мушкетов, Д.Анучін, В.Обручев та ін.

Російські вчені досягли значних успіхів з моделювання деяких геоморфологічних процесів. Успішно розвивається структурно-геоморфологічний напрямок досліджень, палеогеоморфологічні дослідження (вчення про древній рельєф) – С.Воскресенський, К.Марков – “Палеогеография”.

К.Марков (1905-1980). Найбільшу популярність одержала його праця "Проблемы геоморфологии", у якій мова йде про значення геоморфологічних рівнів, що становлять основу взаємодії. екзогенних й ендогенних процесів.

І.С.Щукін – двохтомна праця Морфология суши”, трохтомна – Общая геоморфология (1960) –  в яких узагальнив та систематизував значну кількість фактичного матеріалу. У численних роботах висував концепцію загальних географічних зв'язків, створив одну з перших і загальноприйнятих класифікацій рельєфу.

 

Г еоморфологія в Україні

Становлення української геоморфологічної школи відбувалося впродовж тривалого часу і пов’язане з іменами багатьох відомих вчених, зокрема:

· І.Ф.Леваковський, який написав праці “Очерки рельефа Харьковской губернии”, “Об орографическом строении Черниговской губернии в связи с распространением лесса”.

· В.Д.Ласкарєв “О геоморфологическом строении Европейской России”.

· На заході України рельєф досліджували польські та вітчизняні вчені:

· Ломницький “Долини рік Східно-Карпатські і Подільські”.

· Е.Ромер “Епоха льодовиків на Свидівці”.

· Степан Рудницький “Знадоби до морфології карпатського сточища Дністра” , займався картографією, етнографією, політикою. Загинув на Соловках.

· Юрій Полянський “Подільські етюди” (1929).

· В.Бондарчук “Геоморфологія УРСР” (1949), “Основи геоморфології” (1949)

· Петро Заморій (1906-1975) “Четвертинні відклади УРСР”.

· Петро Миколайович Цись (1916-1971) працював у Львівському університеті, написав підручник “Геоморфологія УРСР”, що вийшов з друку у 1962 р.

§ І.М.Рослий “Геоморфология Украинской ССР”

§ І.П.Ковальчук “Регіональний еколого-геоморфологічний аналіз”,

§ В.П.Палієнко та ін. “Сучасна динаміка рельєфу України” (2005),

§ Я.Кравчук “Геоморфологія скибових Карпат” (2005).

Зміст понять про рельєф.

Ми вже знаємо що розуміють під рельєфом!

Рельєф земної поверхні – це результат динаміки речовини Землі зумовленої як внутрішніми (ендогенними) так і зовнішніми (екзогенними) процесами.

Рельєф – нерівності, що створюють форми (карстові, льодовикові, флювіальні ін).

Форми – це нерівності земної поверхні, а точніше це тіла, що мають певні ознаки, обриси та розміри.

Окремі частини форм – це поверхні, лінії або точки називають елементами рельєфу. Поєднання форм рельєфу подібними за генезисом, що закономірно повторюються у просторі утворюють тип рельєфу.

 

Таким чином, рельєф є складним поєднанням елементів, форм, типів, розташованих у певній закономірності залежно від їхнього походження (генезису), віку, географічного розміщення тощо.


                         форма            вік

 

                                      генезис

Для систематизації всього цього розмаїття необхідна таксономічна система, або класифікація. Створення такої класифікації - найважливіша теоретична й практична проблема геоморфології.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 78; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!