Методи геоморфологічних досліджень



Лекція 1

Тема 1. Наука геоморфологія

 1. Об’єкт, предмет, методи і завдання геоморфології.

Видатні зарубіжні і вітчизняні вчені геоморфологи та їх праці.

Концепції в геоморфології (Уільяма Девіса, Вальтера Пенка, І.Герасимова).

Зміст понять про рельєф.

Об’єкт, предмет, методи і завдання геоморфології.

Геоморфологія (від грецьк. Geo – земля, morph é – форма, logos - наука) наука про форми земної поверхні.

Геоморфологія – наука про будову, походження, історію розвитку і сучасну динаміку рельєфу земної поверхні (Леонтьєв, Ричагов, 1979).

Отже, об’єктом вивчення геоморфології є рельєф, тобто сукупність нерівностей земної поверхні, різноманітних за формою, розмірами, походженням, віком і історією розвитку.

Ці нерівності за орієнтацією в просторі мо­жуть бути додатними (горб, гора, хребет тощо) або від'ємними (западина, провал, ущелина тощо).

Одначе, рельєф не слід розглядати як механічне поєднання якихось абстрактних геометричних поверхонь. Він характеризується цілим комплексом ознак і особливостей, серед яких виділимо:

1. Рельєф значною мірою залежить від особливостей геологічної будови, в зв'язку з чим його вивчення неможливе без знайомства із складом та властивостями гірських порід, а також без розуміння процесів, що протікають у надрах Землі.

2. Особливості рельєфу визначаються також процесами, які домінують у зовнішніх оболон­ках Землі (атмосфері, гідросфері, біосфері), що вимагає спеціального вивчення цих процесів для розуміння умов формування рельєфу.

3. Утворюючись на контакті різних середовищ географічної оболонки, які безперервно змі­нюються у часі і в просторі, рельєф являє собою продукт динамічної системи. Отже, аналізувати рельєф можна лише в історичному аспекті, тобто з урахуванням його мінливості у часі, яку називають динамікою рельєфу.

4. Нарешті, сам рельєф, який являє со­бою безперервну ком­бінацію різноманітних поверхонь (від гори­зонтальних до верти­кальних), впливає на активність геоморфо­логічних процесів, тоб­то, однією з ознак рельєфу виступає його саморозвиток. Вирішальне значення у са­морозвитку рельєфу належить гіпсометрії, тобто, висотному поло­женню даної ділянки земної поверхні від­носно рівня моря (ціл­ком зрозуміло, що гео­морфологічні процеси по-різному протікають на низовинах, височинах чи у горах).

Отже, рельєф одночасно виступає як продукт геологічного розвитку і як складова частина географічного ландшафту. Звідси витікає і своєрідне місце геоморфології у комплексі на­ук про Землю: з одного боку вона виступає як наука геологічна, з іншого - є частиною фізичної географії.

Предмет геоморфології. Геоморфологія вивчає рельєф суші, дна океанів і морів з боку його зовнішнього вигляду, походження, віку, історії розвитку, сучасної динаміки рельєфу земної поверхні. Рельєф, спостережуваний у сучасну геологічну епоху, вивчається геоморфологія як результат усього попереднього розвитку земної поверхні.

 Земна поверхня є місцем розмежування земної кори, з одного боку, і гідро- і атмосфери, з іншої. На земну поверхню одночасно впливають внутрішні й зовнішні фактори, що обумовлюють ендогенні й екзогенні рельєфотворчі процеси.

До ендогенних процесів, зумовлених внутрішніми силами Землі, належать тектонічні рухи і магматизм; до екзогенних процесів: вивітрювання, робота поверхневих вод і льодовиків, вітру, діяльність тваринних і рослинних організмів та ін.

Під безпосереднім впливом сили тяжіння на поверхні Землі відбуваються гравітаційні процеси, що мають також рельєфоутворююче значення.

На рельєф Землі в цілому впливають також сили взаємного притягання системи Земля - Сонце - Місяць, що викликають припливи в морях й океанах й у твердому тілі Землі, зміни кутової швидкості обертання Землі навколо своєї осі. Важливим фактором зміни рельєфу Землі є й діяльність людського суспільства.

У різних місцях й у різний час структура внутрішніх і зовнішніх сил, їхня інтенсивність і спрямованість змінюються в широких межах, обумовлюючи на кожній даній ділянці й у кожен даний момент загальний (висхідний або низхідний) розвиток рельєфу й специфічні особливості його формування.

 Один з основних принципів геоморфології полягає в тому, що рельєф вивчається як один з географічних компонентів у тісному взаємозв'язку й взаємозумовленості з іншими компонентами й з географічною обстановкою в цілому. Рельєф не тільки зазнає впливу інших факторів, але й сам впливає на них, а через них і на самого себе.

  

У геоморфології виділяють два основні розділи (складові цієї науки):

1) загальна геоморфологія , 2) прикладна геоморфологія.

Кожен з розділів включає ще по кілька підрозділів.

1) загальна геоморфологія – вивчає загальні закони походження і історії розвитку рельєфу, сучасні геоморфологічні процеси; Вона включає два найважливіші підрозділи:

- регіональна геоморфологія, що займається вивченням рельєфу окремих ділянок земної поверхні - материків, океанів, морів, країн і т.п.

- палеогеоморфологія – особлива галузь геоморфології, яка вивчає рельєф минулих геологічних епох (нерідко похований) та історію його розвитку в окремі етапи геологічного минулого (по суті це вчення про древній рельєф; і ця галузь знань є складовою частиною палеогеографії);

На сучасному етапі розвитку геоморфологічних знань виникає потреба поділу загальної геоморфології на ряд підрозділів, нерозривно пов’язаних між собою:

- планетарна геоморфологія об’єктом вивчення якої є найбільш крупні  (планетарні) форми земної поверхні, їх утворення, розвиток, закономірності розташування;

- геоморфологія суші, що вивчає рельєф поверхні материків; і

- морська геоморфологія, що вивчає рельєф дна морів й океанів та морські береги;

- структурна геоморфологія, що вивчає морфоструктури - форми рельєфу, що виникають і розвиваються внаслідок дії екзогенних й ендогенних факторів при провідній ролі останніх;

- кліматична геоморфологія, що розглядає морфоскульптури - форми рельєфу, в утворенні яких головну роль грають екзогенні процеси, взаємодіючі з усіма іншими факторами рельєфоутворення.

- динамічна геоморфологія – вивчає закономірності і процеси динаміки рельєфу під дією головним чином зовнішніх сил (екзогенних): процесів вивітрювання, переміщення продуктів вивітрювання під дією сили тяжіння, геоморфологічної діяльності поверхневих і підземних вод, роботи вітру, діяльності організмів тощо.

- кліматична геоморфологія вивчає комплекси форм рельєфу, що розвиваються в різних фізико-географічних умовах сучасності (в області гумідного, нівального клімату, у полярних й субполярних, арідних й інших областях) та рельєф, формування якого зумовлене минулими кліматичними умовами.

2)прикладна геоморфологія – вивчає рельєф для практичного використання результатів геоморфологічних досліджень при вирішення різного роду народногосподарських  завдань. Основні напрями:

- інженерна геоморфологія – вивчає взаємодію рельєфу і рельєфотворчих процесів з інженерними об’єктами під час їхнього проектування та експлуатації (промислових, цивільних, гідроенергетичних споруджень, автомобільних і залізниць, морських портів);  

- пошукова геоморфологія – вивчає взаємозв'язок між рельєфом і тілами корисних копалин;

- антропогенна геоморфологія (вивчає антропогенний морфогенез);

Останнім часом у прикладній геоморфології почали формуватись паростки самостійних напрямків, зокрема таких як:

- екологічна геоморфологія (вивчає і оцінює рельєф як компонент ландшафту та рельєфотворчі процеси і супутні їм явища, що спричиняють відхилення від екологічної ситуації);

- естетична геоморфологія (створення привабливого, комфортного довкілля);

- етногеоморфологія (вплив рельєфу на специфічні риси етносу, його традиції);

- туристична (рекреаційна) геоморфологія (забезпечує рекреаційну галузь інформацією, яка сприяє розвиткові туризму і відпочинку);

- та деякі інші.

Результати геоморфологічних досліджень є основою для галузевих і комплексних географічних досліджень.

 

Методи геоморфологічних досліджень

Тісно контактуючи з фундаментальними природничими науками (фізикою, математикою, хімією), геоморфологія широко користується і методами цих наук. Ще більше значення у гео­морфологічних дослідженнях мають окремі методи, що лежать в основі наук геологічного комплексу (динамічної, історичної, інженерної геології, гідрогеології тощо) та наук, які вивчають зовнішні сфери географічної оболонки (метеорології, гідрології, ґрунтознавства та ін.).

Методологічною основою всіх геолого-географічних наук, а серед них і геоморфології, ви­ступає:

1) діалектичний метод пізнання оточуючого середовища. Він ілюструється взаємним зв'яз­ком природних явищ, взаємодією протилежних сил, стрибкоподібним характером розвитку то­що. Серед універсальних загальнонаукових методів, що використовуються і геоморфологами, відзначимо також 2) історичний(вивчає рельєф у послідовному розвитку), 3) генетичний (вивчає походження окремих форм і типів рельєфу), 4) порівняльно-описовий (виявляє різницю у прояві геоморфологічних процесів, вивчає основні фактори формування рельєфу), 5) математичні методи (забезпе­чують дослідників кількісною інформацією про рельєф - геометричні, кінематичні та ін.).

В той же час навіть найширший набір методів згаданих наук не може задовольнити спеціаль­них потреб геоморфології. Виступаючи як самостійна наука, геоморфологія має свій власний об'єкт дослідження (рельєф), а отже, і базується на специфічних методах його аналізу.

Залежно від організації геоморфологічних робіт розрізняють такі методи:

1) польові:

- експедиційні геомор­фологічні дослідження, які спираються на маршрутні обстеження території і поєднуються з геоморфологічним картографуванням;

- стаціонарні дослідження, що передбачають три­валі спостереження за динамікою рельєфу на спеціально визначених стаціонарах, які організо­вують у межах характерних для даної території (ключових) ділянок;


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 54; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!