Дуже важко не заснути вже після 48 годин (2 доби) бадьорості.



Тема 10

СОН

Один з найбільш характерних ритмів людини - це зміна сну-бадьорості.

«Е ще не решен основной вопрос: почему нам приходится треть жизни тратить на сон? Пока мы доживем до 60 лет, мы 20 лет проспим, причем 15 из них проспим глубоким сном без сновидений, а пять - с яркими сновидениями » .

Чи сон - це дійсно ДАРЕМНА ТРАТА ЧАСУ ?

Сон — періодичний функціональний стан організму людини, який характеризується вимкненням свідомості та зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники.

Більшість ссавців мають поліфазний сон (декілька разів на добу). Людина типово спить 1 раз на день, однак діти сплять декілька разів на добу, а дорослим характерно відчувати втому та бажання поспати в обідній час (схильність до поліфазності).

Якщо людину помістити в збіднене стимульне середовище, в неї відновиться схильність до поліфазного сну та 25-годинного фазного ритму.

ТОБТО біологічний годинник людини складає 25 годин. Однак зовнішні події стимулюють нас вкладатися в 24 години.

ФАЗИ СНУ

Діяльність мозку під час сну особливо стали досліджувати після появи електроенцефалографу (ЕЕГ). Азерінскі та Клейтман (Aserinsky, Kleitman, 1953) показали, що ЕЕГ під час сну має закономірні періодичні зміни.

Якщо у стані бадьорості в мозку домінують Бета-хвилі (характерні для лобних ділянок мозку), то під час заплющення очей та розслаблення активніше проявляють себе Альфа-хвилі (характерні для потиличних ділянок мозку).

 

ФАЗИ СНУ:

Повільний сон

1 фаза (дрімота) Настає безпосередньо після того, як людина лягла спати. Характерний неглибокий сон (дрімота), Тета-хвилі. Тривалість такої фази становить близько 5 хвилин.
2 фаза (поверхневий сон) Настає при переході дрімоти в сон. Характерні деякі імпульсні сплески (К-комплекси) мозкової активності на фоні Тета-хвиль.
3 фаза (сон помірної глибини) Високоамплітудний дельта-хвилі .
4 фаза (глибокий сон) Сповільнюється серцевий ритм і дихання, крім того незначно знижується температура головного мозку і всього тіла в цілому Під час фази глибокого сну очі, прикриті повіками, починають здійснювати повільні рухи з одного боку в інший, Дельта-хвилі.
Швидкий сон 5 фаза Фаза швидкого сну (парадоксального, REM ) (від англ. «Rapid eye movement» - швидкий рух очей ). Парадокс в тому, що на фоні вегетативної активності спостерігається повне м’язове розслаблення. Після глибокого сну мозок повертається до другої фази сну, наче намагаючись прокинутися, але замість цього відбувається перехід до п'ятої фази.   Повільний сон завершується зміною пози, після чого слідує різкий перехід в фазу парадоксального сну.   Показники електроенцефалограми мозку ідентичні показникам людини в період неспання, Бета-хвилі. Відбувається зростання симпатичної регуляції: пришвидшення серцевого ритму і дихання, зростання тиску та температури тіла. Також спостерігаються сіпання лицьових м'язів, пальців, кінцівок, у чоловіків (будь-якого віку) виникає ерекція.   Характерна при цьому ПОВНА відсутність м’язового тонусу (за винятком м'язів діафрагми та очей).   При пробудженні під час парадоксального сну випробувані у 80% випадків повідомляють про переживання емоційно забарвлених сновидінь. Людину в цій фазі сну особливо важко збудити, у порівнянні з 3 та 4 фазами.

Після закінчення швидкого сну, усі фази, починаючи з другої, протягом ночі циклічно повторюют ься .

Повільний сон і наступний за ним швидкий сон формують цикл з періодом ~90 хв. Нормальний нічний сон складається з 4-6 таких циклів.

В перших нічних циклах переважає повільний дельта-сон, періоди парадоксального сну дуже короткі (10-15 хвилин) і зовні слабо виражені. У другій половині ночі, навпаки, глибокий повільний сон майже відсутній, зате надзвичайно інтенсивні і довгі (30-40 хвилин) періоди парадоксального сну.

Вікові закономірності сну

З віком:

· тривалість сну поступово знижується: немовлята перебувають у сні 15-17, у юнацькому віці сон займає 8, а у віці 50-60 років всього 6-7 годин;

· Фази глибокого сну виникають на 4-5 місяці життя немовля та поступово зростають, однак в похилому віці поступово скорочується та взагалі може зникнути;

· Фаза швидкого сну від народження поступово знижується від 50 % до 25 % в ранній дорослості і 15 % в 50-60 років. В деяких людей взагалі цей період може зникнути.

 З віком людина спить менше, частіше прокидається, схильна до поліфазного сну.

СНОВИДІННЯ

Раніше вважали, що швидкі рухи очей під час парадоксального сну вказують на те, що людина бачить яскраві сновидіння. Однак дослідження показали, що людина більше снів бачить в період повільного сну (Cartwright, 1979). Також рухи очей суттєво відрізняються від рухів в стані бадьорості.

Однак сновидіння під час швидкого сну більш емоційні, дивні, живі, яскраві. Часто містять події попереднього дня. Складають послідовність дивно пов’язаних між собою подій. Також у фазі REM -сну зовнішні стимули можуть бути інкорпоровані у сон (наприклад, якщо поруч зі сплячим лити воду, то це увійде в зміст його сновидінь).

Навіть ті люди, котрі стверджують, що їм не сняться сни, мають ідентичну кількість періодів швидкого сну. І зможуть їх переповісти, якщо їх вчасно збудити в цій фазі, або одразу після неї.

Організм критично потребує REM - сон: якщо його депривувати, то розвивається стійка схильність впадати одразу в RЕМ-фазу. При цьому кількість РЕМ-сну може зростати до 50 разів (Egnew, 1967). Якщо наприкінці періоду депривації дозволити спати, то звична кількість часу в R ЕМ-фазі зростає в двічі, натомість загальна кількість сну суттєво не зросте.

РОЛЬ СНУ

 

Депривація сну:
Випадок Ренді Гарднера

Дуже важко не заснути вже після 48 годин (2 доби) бадьорості.

1965 році 17-літній студент Ренді Гарднер протримався без сну 264 години

Брюс МакАллистер (слева) и Джо Марчиано (справа) следят за Ренди Гарднером во время осмотра в военно-морском госпитале. Учащийся средней школы г. Сан-Диего Гарднер стал участником добровольного эксперимента по депривации сна. Он решил узнать, что произойдет с его мозгом и организмом, если он не будет спать с 28 декабря 1963 г. по 8 января 1964 г. — т.е. 264 часа или 11 дней.   Помогали ему в этом два одноклассника Брюс МакАллистер (Bruce McAllister) и Джо Марчиано (Joe Marciano). Они не давали ему спать и следили за его состоянием при помощи тестов. Они намеревались сообщить о результатах этого эксперимента на научной ярмарке, однако потом произошло событие, из-за которого это суровое испытание превратилось из школьного опыта в наиболее цитируемый из когда-либо проводимых экспериментов по депривации сна — Уильям К. Демент (William C. Dement) исследователь Стэнфордского университета, узнав о происходящем, прилетел из Пало-Альто, чтобы наблюдать за Ренди.

« На второй день он начал «подтормаживать», а его внимание рассеивалось. Когда ему дали в руки несколько предметов, он с трудом опознал их на ощупь. На третий день он стал нетипично угрюмым, и срывался на своих друзей. Он не мог произнести обычные скороговорки. К четвертому дню когтистые демоны сна уже во всю скребли у него за глазами. Неожиданно и необъяснимо он начал галлюцинировать: ему казалось что он — Пол Лау, крупный черный футболист из команды San Diego Chargers. Хотя, на самом деле, он был насквозь промокшим белым семнадцатилетним парнем весом 58 кг » .

« Стоило лишь прилечь на секунду, как он тут же выключался словно лампочка. Его одноклассникам и доктору Дементу приходилось поддерживать его активным. Они катались на машине, ездили за пончиками, включали музыку, часами играли в баскетбол и пинбол. Когда Гарднер ходил в туалет, они разговаривали с ним через дверь, чтобы убедиться, что он не отключился. Единственное, чего они не делали — не давали ему никаких препаратов. Даже кофеин » .

Дни шли, речь Гарднера стала сбивчивой, он с трудом фокусировал взгляд, у него часто кружилась голова, он забывал, что говорил минуту назад, и его все больше мучили галлюцинации. Как-то раз, он увидел, что стена перед ним растворилась, и вместо нее появилась лесная тропа. Врачи госпиталя не находили никаких физических отклонений, несмотря на то, что Ренди время от времени выглядел растерянным и дезориентированным.

Наконец, в 2 часа ночи 8 января Гарднер побил пред ыдущий рекорд в 260 часов. Чтобы отпраздновать это событие, собралась целая компания из врачей, родителей и одноклассников. Они шумно веселились, а Гарднер занимался тем, что отвечал на звонки журналистов и демонстрировал знак Victory — победа. Четыре часа спустя, его увезли в госпиталь, где, после краткого неврологического осмотра, он заснул глубоким сном. Когда через четырнадцать часов и сорок минут Гарднер проснулся, он чувствовал себя бодрым и посвежевшим.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 32; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!