ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ВИБОРЧОМУ ПРОЦЕСІ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ



Кандидат у депутати до Верховної Ради України, кандидат у депутати до місцевої ради, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидат на пост Президента України на період перед­виборної агітації звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням їм неоплачуваної відпустки. Відповідно до статті 76 Закону № 4061, статті 55 Закону № 2487, статті 65 Закону № 474 цим особам не може бути відмовлено у такому звільненні.

Крім того, під час передвиборної агітації вказані вище особи не можуть бути звільнені з роботи з ініціативи власникапідприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу (крім випадків ліквідації), командира військової частини (формування), без їх згоди не можуть бути переведені на іншу роботу, направлені у відрядження чи призвані на військову або альтернативну (невійськову) службу, навчальні (перевірні) та спеціальні збори військовозобов’язаних.

ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВИРОБНИЧИХ АБО СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ НА ЧАС ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ ІНШИХ ОСІБ

Також мають право на звільнення від виробничих або службових обов’язків без збереження заробітної плати на час ви­борчого процесу за погодженням із власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом:
- представник партії у Центральній виборчій комісії, уповноважена особа партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окру­зі, —з дня їх реєстрації Центральною виборчою комісією до припинення їх повноважень або закінчення виборчого процесу (ч. 8 ст. 75 Закону № 4061);
- уповноважена особа місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, — з дня її реєстрації територіальною виборчою комісією до припинення її повноважень або закінчення виборчого процесу (ч. 10 ст. 54 Закону № 2487);
- довірені особи кандидатів у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидатівна посаду сільського, селищного, міського голови — з дня їх реєстрації відповідною територіальною виборчою комісією на період виборчого процесу (ч. 6 ст. 56 Закону № 2487);
- уповноважений представник та довірена особа кандидата на пост Президента України — з дня їх реєстрації Центральною виборчою комісією до припинення їх повноважень або закінчення виборчого процесу (ч. 5 ст. 66, ч. 5 ст. 67 Закону № 474).

ОФОРМЛЕННЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ ВІД ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ЗА МІСЦЕМ ПОСТІЙНОЇ РОБОТИ НА ПЕРІОД ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ

Законодавством чітко не визначено порядку оформлення звільнення працівників від виконання службових обов’язків за місцем постійної роботи на період виборчого процесу. Частиною 11 статті 36 Закону № 4061 лише передбачено, що члени виборчої комісії звільняються від виконання службових обов’язків за місцем постійної роботи на час, потрібний дляздійснення обов’язків члена комісії, на підставі письмового повідомлення голови, заступника голови чи секретаря відповідної виборчої комісії про скликання засідання комісії або рішення виборчої комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених цим Законом. У такому повідомленні або рішенні слід вказати дату, час та заплановану тривалість засідання виборчої комісії чи іншого заходу.

Якщо засідання виборчої комісії чи інший захід заплановано на час, що збігається з робочим часом, роботодавцеві доцільно видати відповідний наказ (розпорядження) (додаток 1) про звільнення працівника, що є членом виборчої комісії, на цей час від виконання виробничих чи службових обов’язків з урахуванням часу, потрібного на дорогу до місця проведення заходу. Цей наказ (розпорядження) буде слугувати бухгалтерії підставою для нарахування такому працівникові середнього заробітку за період його відсутності на роботі у зв’язку з виконанням обов’язків члена виборчої комісії, якщо він виконує ці обов’язки на безплатній основі.

Звернути увагу
Якщо член виборчої комісії працює в комісії на платній основі, то за основним місцем роботи середній заробіток не зберігається, а за ним зберігається лише робоче місце (посада) та стаж.

Особа набуває статусу кандидата у депутати до Верховної Ради України, кандидата в депутати до місцевої ради,кандидата на посадусільського, селищного, міського голови та кандидата на пост Президента України після її реєстрації відповідною виборчою комісією та видачі їй посвідчення кандидата. Такій особі на її вимогу (зазвичай оформляється відповідною письмовою заявою, до якої додається копія посвідчення кандидата) на період передвиборної агітації роботодавець зобов’язаний надати неоплачувану відпустку, яка оформляється наказом чи розпорядженням(додаток 2). Зазначені кандидати мають право розпочати свою передвиборну агітацію, а отже, мають бути звільнені від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи, з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів та закінчити о 24 год. останньої п’ятниці перед днем виборів.

Працівники, задіяні у виборчому процесі як представники, уповноважені особи партій, довірені особи кандидатів удепутати, кандидатівна посаду сільського, селищного, міського голови, уповноважені представники та довіреніособи кандидата на пост ПрезидентаУкраїни, мають право на звільнення від виробничих або службових обов’язків на час виборчого процесу лише за наявності згоди на це роботодавця (на відміну від членів виборчої комісії та кандидатів у депутати, яким роботодавець не може відмовити у такому звільненні).

Для отримання згоди роботодавця на звільнення від виробничих або службових обов’язків зазначені вище працівники мають звернутися до нього з письмовою заявою, до якої додати копію посвідчення, виданого відповідною виборчою комісією. Роботодавець, узгодивши це питання, має видати відповідний наказ (додаток 3).

Зазначені вище особи як учасники виборчого процесу набувають повноважень з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією.

Повноваження їх припиняються в день скасування рішення про реєстрацію чи встановлення результатів виборів та їх офіційного оприлюднення. Скасування рішення про реєстрацію може здійснюватися до закінчення виборчого процесу як з ініціативи самої особи, так і суб’єкта подання її кандидатури (кандидата в депутати, партії). Тому в наказі про тимчасове звільнення від виконання службових обов’язків доцільно зазначати, що працівник звільняється з конкретної дати і наперіод його участі у виборчому процесі.

Після завершення участі у виборчому процесі працівник має подати роботодавцеві відповідну заяву, що він приступає до виконання виробничих чи службових обов’язків. На підставі цієї заяви роботодавець видає відповідний наказ (додаток 4), який буде підставою для табелювання цього працівника та нарахування йому заробітної плати.

 

 

Нечепорук Денис

Юрист
Київ



Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 284; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!