ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ УМОВИ



Управління освіти Голосіївської районної в місті Києві

Державної адміністрації

ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА МУЗИЧНА

ВОКАЛЬНО-ХОРЕОГРАФІЧНА СТУДІЯ “СВІТАНОК” (ДЮМВХС)


 


 

 

Навчальна (адаптована) програма

з позашкільної освіти художньо-естетичного напряму

«Мистецьке джерельце»

 

2 роки навчання

 

 

 

м. Київ – 2013


Автор:

Стороженко Ганна Юріївна – методист Дитячо-юнацької музичної вокально-хореографічної студії «Світанок», керівник гуртка «Мистецьке джерельце»

 

Рецензенти:

Сірканець Л. І. – практичний психолог-методист, психолог вищої категорії Дитячого навчального закладу № 23, м. Миколаїв

Шульгіна В. Д. – доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри «Теорія, історія культури і музикознавство» Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, м. Київ

Побережна Г. І. – викладач Інституту мистецтв НПУ ім. П. І. Драгоманова, доктор мистецтвознавства, професор, музичний терапевт, керівник Київського центру арт-терапії та психодіагностики

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

«Все прекрасне, що існує в навколишньому світі

і створене людиною для інших людей,

повинно доторкнути­ся до серця дитини

і облагородити його»  

                            В. Сухомлинський

 

Вагомий внесок у реалізацію принципів позашкільної освіти, що зазначені в основних державних документах (Закони України «Про позашкільну освіту», “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, “Про інноваційну діяльність”; Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року” тощо) здійснюють гуртки раннього розвитку.

Естетичне виховання — це послі­довне формування знань, умінь, навичок, почуттів, інтересів, потреб, оцінок і сма­ків, які реалізуються в творчій діяльності дитини дошкільного віку. Творчі здібності дітей формують­ся на тлі загального розвитку і завдяки спеціальному нав­чанню, тому залучення до музики дітей-дошкільників - одне із важливих шляхів естетичного виховання.

Музично-естетичне виховання – процес передачі дітям суспільно-історичного досвіду музичної діяльності через малі музичні форми, ігровий фольклор та за допомогою засобів інноваційних технологій.

Музика – вид мистецтва, який істотно впливає на становлення особистості в дошкільному віці. Вона збагачує почуття та уявлення дитини, сприяє виробленню вміння відчувати ритм та мелодійність твору, формуванню здатності адекватно реагувати на них своїм голосом та рухами, розвитку інтересів до різних музичних інструментів та бажанню на них грати.

Програму «Мистецьке джерельце» укладено для початкового рівня навчання і розраховано на 2 роки, що надає можливість дитині отримати необхідні навички, які сприятимуть формуванню творчої особистості.

Під час занять у гуртку, можли­вості дітей дошкільного віку диференційовані, а про результати їхнього нав­чання свідчить не лише те, наскільки вміло вони співають, танцюють, читають вірші, грають у шумовому оркестрі, а й глибина і сила інтересу, став­лення до якості виконання завдань, прагнення і намаган­ня постійно вдосконалювати навички музичної діяльності.

Група 1-го року навчання.

Комплектується з дітей 4-5 років. Періодичність і тривалість занять – дві години два рази на тиждень (одна навчальна година згідно вікових особливостей дітей 4-5 років – 30 хвилин).

Розвиток уваги дитини в цьому віці залежить від різних змін у її житті, від освоєння нових видів діяльності (ігрової, трудової).

Кількісний склад груп – 8-10 вихованців – для більш індивідуального підходу до кожної дитини, оскільки педагогу потрібно зорієнтувати їх на певний вид мистецтва.

Група 2-го року навчання

Комплектується з дітей віком 5-6 років, які володіють знаннями та навичками, передбаченими програмою 1-го року навчання.

Періодичність і тривалість занять - дві години два рази на тиждень (одна навчальна година згідно вікових особливостей дітей 5-6 років – 35 хвилин).

Кількісний склад груп – 10-12 вихованців.

Для успішної творчої діяльності гуртка керівник комплектує групи за здібностями та психологічними особливостями вихованців.

Головна мета діяльності гуртка «Мистецьке джерельце» - музично-естетичне виховання дітей засобами інтерактивно-ігрової діяльності; творчо-інтелектуальна, емоційна та соціальна підготовка до вступу у гуртки наступних рівнів навчання в окремо обраних відділах (хоровий, хореографічний, оркестровий) Дитячо-юнацької музичної вокально-хореографічної студії «Світанок»; розширення контингенту учнів у студії.

Основними завданнями діяльності гуртка  груп 1-го року навчання є:

· організувати набір вихованців;

· адаптувати дітей до колективу одноліток;

· розвивати у дітей музичні здібності;

· формувати навчальний інтерес та стійку мотивацію дітей до активної творчої діяльності;

· розвивати координацію рухів, гнучкість та фізичну витривалість у дітей під час виконання нескладних хореографічних рухів;

· розвивати мислення та творчу уяву;

· формувати досвід музичних вражень;

· виявити вокальні здібності;

· збагачувати дитячі знання про види музичних інструментів, вчити розрізняти їх тембри;

· підтримувати бажання дітей передавати настрій музичного твору в малюнку, літературній творчості, театральному дійстві тощо.

Основними завданнями діяльності гуртка  груп 2-го року навчання є:

· підтримувати у дітей бажання слухати музику, емоційно на неї відгукуватися, розповідати про неї;

· спонукати дітей самостійно визначати настрій, характер музичних творів;

· удосконалювати вміння слухати музику, розрізняти її інтонацію, мелодію, змістове наповнення;

· збагачувати уявлення про композиційно-формотвірний бік музичного твору;

· розвивати бажання та вміння втілювати у нескладних рухах настрій, характер музичного образу;

· налагоджувати координацію слуху і голосу;

· навчити практично використовувати набуті знання та вміння;

· прививати любов до мистецтва кращими зразками світової музичної культури;

· залучати дітей до подальшого профільного навчання у гуртках студії «Світанок».

ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ УМОВИ

Прийом дітей у групи гуртка «Мистецьке джерельце» проводиться без конкурсу: достатньо мати бажання і не мати медичних протипоказань.

Знайомство з новачками у віці 4-х років включає в себе співбесіду.

Кожне заняття включає теоретичний матеріал, музично-ритмічні вправи та ігри, спів розспівок та пісень, виконання основних танцювальних рухів (ходьба, біг, підскоки, стрибки) та колективно-порядкових вправ (марш на місці, шикування в колону, лінію, шеренгу тощо), завдання на розвиток образного мислення.

Програма гуртка передбачає варіативність форм, методів навчання: пояснювально-ілюстративні (розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація), репродуктивні (відтворювальні) методи навчання та методи стимулювання і мотивації (різноманітні дидактичні ігри: музично-ритмічні, ритмічно-мовні, сюжетно-рольові та ін.).

У 4-6 років увага дитини стає більш стійкою. Це дає малюкові можливість виконувати під керівництвом дорослого певні завдання. Завдяки розвитку дитячої допитливості, зростанню жаги пізнання фіксується увага на матеріалі, залежно від характеру діяльності, яку виконує дитина.

Велике значення для розвитку довільної уваги в дошкільному віці має гра. Під час гри виникає потреба досягати певного результату й координувати свої дії відповідно до завдань, підпорядковувати їх певним правилам, підкорятися вимогам групи. Гра виробляє здатність навмисно зосереджувати увагу на певних предметах, переключати й розподіляти її. Тому, перевага під час занять у гуртку «Мистецьке джерельце» надається інтерактивним та ігровим методикам, що полегшує для малюків засвоєння матеріалу. В іграх діти легко запам'ятовують текст, вони змушені по ходу дії оцінювати обстановку і швидко вирішувати що й коли робити, закріплюють товариські взаємини між собою та з викладачем.

Технологія інтегративного мистецького навчання: реалізація цієї технології у  гуртку «Мистецьке джерельце» на базі позашкільного навчального закладу – Дитячо-юнацької музичної вокально-хореографічної студії «Світанок» - необхідна педагогічна умова для набуття вихованцями більш системних і цілісних музичних знань та умінь (пізнавальних, виконавських, творчих).

  Поєднання таких форм проведення уроку як бесіда, гра, спів і танок, навіть перегляд тематичних мультиплікаційних фільмів вітчизняних та зарубіжних виробників дає дітям можливість не перевтомлюючись засвоїти матеріал, що вивчається. Враховуючи склад груп та підготовленість вихованців можлива заміна послідовності вивчення тем, форми проведення уроку, введення нових тем для вивчення, якщо такі більше відповідають можливостям групи або їх знання необхідне для проведення заходів, що плануються.

  Оцінювання знань та вмінь вихованців відбувається під час пізнавальних ігор, опитувань, підсумкових занять, участі в масових заходах студії.

 

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ПОЧАТКОВИЙ РІВЕНЬ

(1-й рік навчання)

№ п/п

Види підготовки

Кількість годин

Усього

Форми контролю

на тиждень

 на рік

теорія практика
1. Організаційна робота 0,25 9 - 9 бесіда
2. Музичні сходинки: · нотна грамота; · музичні оповідання; · сприйняття музики.   0,5 0,5 0,25   12 6 4   6 12 5   18 18 9   опитування, практична гра, відкрите заняття
3. Азбука співу: · вокальний унісон; · виконання творів   0,25 0,5   4 6   5 12   9 18 практична гра, відкрите заняття
4. Крок до танцю: · партер-гімнастика; · ритміка   0,25 0,5   3 6   6 12   9 18 практична гра, відкрите заняття
5. Ігрова мозаїка: · шумовий оркестр; · театралізована гра   0,25 0,75   4 -   5 27   9 27 практична гра, відкрите заняття

Усього:


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 372; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!