Правовий статус і компетенція державного інспектора з питань інтелектуальної власності.



17 травня 2002 р. Кабінет Міністрів України постановою № 674 затвердив Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності Державного департаменту інтелектуальної власності (далі – Положення).

Інспектор, згідно з Положенням, є посадовою особою Департаменту, яку призначає та звільняє з посади Голова Департаменту інтелектуальної власності.

Інспектор здійснює державний контроль шляхом проведення планових та позапланових (раптових) перевірок. Планові перевірки проводяться за рішенням Департаменту. Про планову перевірку інспектор має повідомити суб’єкта господарювання за десять днів. З позаплановими перевірками ситуація дещо складніша. Суб’єкту господарювання про таку перевірку не повідомляють.

Положення містить перелік підстав проведення позапланової перевірки. До них віднесено рішення Департаменту, рішення Міністерства освіти й науки України (далі – МОН України), ініціатива інспектора (він має письмово повідомити Департаменту про терміни й обґрунтувати причини проведення перевірки), письмові звернення заявників, у тому числі осіб, яким належить авторське право та/або суміжні права, доручення інших органів державного контролю, в тому числі правоохоронних органів, тощо. Причому для проведення перевірки, згідно з Положенням, інспектор зобов’язаний мати при собі лише посвідчення. Пункт 20 Положення містить таку норму: “Забороняється створення суб’єктами господарювання будь-яких перешкод для проведення перевірки державним інспектором, який підтвердив свої повноваження відповідним посвідченням”. Таким чином, інспектор не зобов’язаний пред’являти суб’єкту, якого він перевіряє, ні будь-якого припису на проведення планової перевірки, ні рішення Департаменту або МОН України про проведення позапланової перевірки (якщо інспектор діє на підставі такого рішення). Крім того, Положення не визначає термін, протягом якого інспектор має повідомити Департамент про проведення перевірки за власною ініціативою. За таких умов інспектор може за власною ініціативою перевіряти будь-які підприємства, які, на його думку, мають справу з інтелектуальною власністю. При цьому підприємства не мають права відмовити інспектору в проведенні перевірки.

Окреслені повноваження інспекторів стосуються лише виробників, експортерів та імпортерів дисків, оскільки відповідно до п.15 Положення під час проведення позапланових перевірок перевіряються:

•     наявність та чинність ліцензії у виробника, експортера, імпортера дисків;

•     дотримання ліцензійних умов та передбачених законом прав на виробництво дисків;

•     виконання рішень про усунення виявлених порушень ліцензійних умов та контроль за станом їх виконання;

•     припинення порушень ліцензійних умов за наявності документально підтвердженої інформації про таке порушення.

Цей перелік є вичерпним.

Право промислової власності: поняття, система, джерела. Відмінності права промислової власності від авторського права.

Промислова власність — юридичний термін, що об'єднує у собі такі об'єкти інтелектуальної власності як: винаходи, корисні моделі, промислові зразки . Термін ПВ об'єднує у собі ті результати інтелектуальної діяльності, які пов'язані із винахідництвом та раціоналізаторською справою і не належать до об'єктів авторського права. Інколи до промислової власності відносять також засоби індивідуалізації, що потребують спеціальної реєстрації, такі як знаки для товарів та послуг або зазначення походження товарів.

Право промислової власності - це сукупність норм, що регулюють майнові та особисті немайнові відносини, які виникають у процесі створення, оформлення та використання результатів науково-технічної творчості, правовим режимом використання цих об'єктів та захистом прав авторів і патентовласників.

До джерел права промислової власності належить Конституція України (статті 41, 54), ЦК України (глава 39), закони України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів та послуг", "Про охорону прав на сорти рослин", міжнародні угоди, до яких приєдналася Україна - Паризька конвенція про охорону промислової власності (1883 р.), Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків та інші.

Право промислової власності разом із авторським правом та суміжними правами утворюють систему права інтелектуальної власності. Однак ці дві підгалузі мають низку істотних відмінностей:

Авторське право та суміжні права захищають зовнішнє вираження творчості, тобто конкретну форму вираження твору. Право промислової власності захищає форму реалізації ідеї. Наприклад, якщо ви винайшли новий спосіб приготування яєчні, і ваш спосіб є патентоздатним, ви зможете отримати патент на цей спосіб. При цьому право промислової власності охоронятиме сам спосіб — ви зможете подати судовий позов до будь-кого, хто використає запатентований вами спосіб, а авторське право охоронятиме текст вашого патенту або текст буклету із описом цього способу — наприклад, якщо спосіб ви розробили у співавторстві з вашим колегою по роботі, але текст буклету писали лише ви самі — авторське право дозволить вам заборонити колезі використовувати написаний вами текст буклету попри те, що він може бути одним із власників патенту.

Більшість об'єктів промислової власності потребують реєстрації у країні, де зацікавлена особа прагне отримати правовий захист, для того, аби особа, якій належать права на ці об'єкти, могла захищати свої інтереси посилаючись на положення національного законодавства. Авторське право не потребує виконання жодних формальностей збоку зацікавленої особи, включно із необхідністю реєстрації для того аби його об'єкти отримали юридичний захист з боку держави. Це, однак, не означає, що об'єкти авторського права можуть реєструватись на добровільних засадах із метою спростити процес доведення авторства у суді.

Незважаючи на наведені вище відмінності, авторське право, суміжні права та право промислової власності оперують спільними термінами (авторство, новизна, заборона несанкціонованого використання і т.і.) і мають спільні механізми реалізації і захисту прав.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 399; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!