Поняття і ознаки контрафактної продукції в авторському праві. Інтелектуальне піратство.



Продукція, виготовлена і розповсюджується з порушенням авторських прав, називається контрафактною. Яким же чином виникають контрафактні продукти? Розглянемо два способи на прикладі відео касет:

Перший - закупівля завідомо контрафактної продукції у тиражують фірм. Іноді «пірати-продавці» вишукують своїх клієнтів біля прилавків магазинів або на розташованих неподалік зупинках транспорту. В інших випадках підприємцям пропонують готові контрафактні касети на їх же торгових точках. Часто сам «пірат» їх туди і постачає.

Другий спосіб - виготовлення контрафактних відеокасет. Це пов'язано з додатковими витратами з придбання:

а) відеомагнітофонів;

б) «піратських» обкладинок на відеокасети (тобто, необхідний канал їх поставок);

в) спеціального пакувального матеріалу (термоусадочний целофан), а також пристосувань для «закачування» відеокасет (може бути використаний і простий праска!);

г) «балок» - чистих відеокасет різного метражу;

д) оригіналів відеопрограм (майстер - касети) для їх подальшого тиражування. Крім того «бізнесменові» доведеться шукати приміщення для тиражування (використовується власна квартира або квартира родичів) і наймати робітників (часто їх роль виконують родичі підприємця).

Контрафактні примірники підлягають обов'язковій конфіскації. Крім того, як превентивний правової міри може бути застосована конфіскація матеріалів і устаткування, використовуваних для виготовлення і відтворення контрафактних примірників творів (папір, картон, ватман, різографи, ксерокси, комп'ютери, відеомагнітофони та ін.)

Всупереч поширеній думці піратство у сфері авторського права і суміжних прав завдає шкоди не тільки авторам, виконавцям, компаніям аудіо-, відео-чи комп'ютерної індустрії. Його тіньова природа сприяє втрат економіки загалом, а висока рентабельність приваблює всіх, хто прагне ним займатися і приховувати свої доходи. Піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав - опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм і програм організацій мовлення;

Система способів захисту авторського права і суміжних прав.

ст. 51 Закону передбачає, що захист особистих немайнових і майнових прав суб'єктів авторського права та суміжних прав здійснюється у порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством. Проте найбільше значення для правоволодільця має цивільно-правовий захист виключних прав, бо саме він дозволяє усунути шкідливі наслідки правопорушення, компенсувати майнові втрати та моральну шкоду, яких зазнала особа внаслідок порушення цих прав. Цивільно-правовий захист здійснюється в судовому порядку шляхом подачі позовної заяви до суду або господарського суду із зазначенням сутності порушення, вимог про його припинення та відновлення прав інтелектуальної власності. Якщо виключне право оспорюється, правоволоділець вправі вимагати визнання його права у судовому порядку. У разі існування реальної загрози порушення авторського чи суміжних прав особа має право звернутися до суду або господарського суду із заявою про вжиття запобіжних заходів до пред'явлення позову.

Підставою для звернення особи до суду за захистом прав інтелектуальної власності є порушення виключних авторських або суміжних прав, їх невизнання або оспорювання. Залежно від підстави особа обирає відповідний спосіб захисту цивільних прав із тих, що передбачені ст. 16 ЦК, ст. 52 Закону.

Звертаючись до суду, правоволоділець залежно від характеру порушення, завданих ним шкідливих наслідків та можливостей їх усунення може застосувати один чи кілька з наступних способів захисту авторських та суміжних прав. Особа вправі вимагати:

- визнання своїх прав та їх поновлення;

- заборони та припинення дій, що порушують авторське право або суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;

- відшкодування моральної(немайнової) шкоди;

- відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права або суміжних прав, або виплату компенсацій;

- публікації у засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права або суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;

- вилучення та передачі їй всіх контрафактних примірників творів, фонограм, відеограм чи програм мовлення, а також засобів обходу технічних засобів захисту, матеріалів і обладнання, за допомогою яких відтворювалися контрафактні примірники (кліше, матриці, форми, оригінали, магнітні стрічки, фотонегативи);

- припинення підготовчих дій до порушення авторського права або суміжних прав, у тому числі призупинення митних процедур, якщо є підозра, що можуть бути пропущені на митну територію України чи з її митної території контрафактні примірники творів, фонограм, відеограм, засоби обходу технічних засобів захисту, у порядку, передбаченому Митним кодексом України.

Специфічними способами захисту авторських та суміжних прав є міри цивільно-правової відповідальності, що передбачені ст. 52 Закону та застосовуються альтернативно до стягнення збитків. Так, замість відшкодування збитків особа може вимагати стягнення з порушника доходу, одержаного внаслідок порушення, або стягнення компенсації у розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат. Розмір компенсації заявляється позивачем на свій розсуд залежно від тяжкості наслідків порушення і остаточно визначається судом для стягнення із врахуванням обсягу порушення та (або) намірів відповідача.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 489; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!