Опис ситуації в організації-базі практики



Тривожність – одна з типових проблем, з якою зустрічається шкільний психолог. Особливу увагу вона викликає в ситуації переходу учня з молодшої школи в середню, в силу того, що виступає яскравою ознакою дезадаптації дитини в незвичних для неї умовах навчання. Дезадаптація у свою чергу впливає на всі сфери життєдіяльності учня: на навчання, спілкування, здоров'я і загальний рівень психологічного добробуту. Учні 5-го класу в повній мірі переживають фрустрацію, пов'язану зі зміною умов і правил навчання. Крім того, у дітей молодшої школи при переході в середню тривожність виступає наслідком фрустрації потреби в надійності й захищеності з боку найближчого оточення.

Первинний аналіз інформації, отриманої в ході бесіди з класним керівником та учнями 5-А класу КЗОШ № 40 показав, що існує проблема переживання учнями соціально обумовлених нормативних труднощів, які сприймаються ними як стресогенні та викликають підвищену тривожність. На підтвердження цього, психологічна діагностика виявила серед частини учнів значний рівень особистісної тривожності та високий рівень переживання соціального стресу. Виявлені особливості можна віднести до виділеної А. М. Прихожан тривожності як схильності очікувати неблагополуччя в різних ситуаціях взаємодії з ровесниками, а також, в цілому, як реакцію на зміну умов і норм шкільного життя при переході з молодшої школи до середньої.

Формулювання практичної професійної проблеми

Виявлено високий рівень особистісної тривожності та ступеня переживання соціального стресу серед учнів 5-А класу, які в практиці шкільного життя відзначалися класними керівниками старанними: є «зручними» для вчителів, прагнуть виконувати всі вимоги, ніколи не порушують правил поведінки, однак це досягається високою внутрішньою ергічною «ціною» і постійною фрустраційністю потреб дітей у самовираженні, у захисті та підтримці.

Пошук та вибір професійного рішення

Програма психокорекції особистісної тривожності та ступеня переживання соціального стресу в учнів 5-го класу дозволить створити умови практичної лабораторії позитивних, розвиваючих змін особистості учнів. На відміну від одномоментних одноразових робіт (наприклад, тренінгових) була обрана техніка психокорекційних занять, оскільки вона передбачає створення умов та послідовної динаміки, пов'язаної не тільки з формуванням певних поведінкових навичок, а й зі зміною ставлення до себе, відношення до своїх реакцій, усвідомленням того, як тебе сприймають інші та якими прихованими ресурсами ти володієш. Виконуючи вправи, беручи участь в іграх, учні мають можливість розкрити свої латентні властивості та переконатися у власній ефективності в різних ситуаціях взаємодії.

Мета психокорекційної програми – зниження рівня особистісної тривожності за допомогою розвитку соціальних і комунікативних навичок встановлення міжособистісних відносин з однолітками, формування позитивної «Я-концепції» і адекватної самооцінки.

3.5. Опис психокорекційної програми: мета, принципи, вправи, терміни.

Отриманий результат реалізації практичної діяльності

Результатом реалізації програми психокорекції особистісної тривожності та ступеня переживання соціального стресу в учнів 5-го класу є:

- зниження рівня особистісної тривожності;

- розвиток соціальних і комунікативних навичок встановлення міжособистісних стосунків з однолітками;

- формування позитивної «Я-концепції»;

- формування адекватної самооцінки;

- розвиток навичок вербального і невербального спілкування.

Самоаналіз виконаної практичної роботи

3.7.1. Опис навиків та умінь, набутих за час виконання практичної роботи.

Під час проходження практики я навчилась (навчився) використовувати психологічні знання, набуті в результаті вивчення психологічних дисциплін та засобів для проведення аналізу існуючої ситуації в досліджуваній організації. Засвоїла (засвоїв) елементи проектної діяльності щодо вирішення проблем, які було виявлено та ліквідовано шляхом застосування професійний засобів психолога-практика. При цьому було використано такі навички та уміння: встановлення контакту та діалогу, переконання та підтримка людей, проведення психологічної діагностики, постановка професійних завдань у галузях науково-дослідної та практичної діяльності; участь у проведенні психологічних досліджень, аналіз форми взаємодії в колективі, застосування інтерактивних методів, психотехнології, які спрямовані на особистісний розвиток учнів та вчителів.

3.7.2. Індивідуальні висновки для себе про практичне значення проведеної роботи.

Я усвідомила (усвідомив), що теоретичні знання з психології, отримані в Криворізькому факультету Запорізького національного університету я зможу застосувати на практиці та поділитися досвідом з іншими. Я оволоділа (оволодів) засобами співробітництва з колективом, оскільки необхідно було не просто стати колегою, а й заслужити довіру, повагу людей, котрі не тільки старші за віком, а й досвідченіші.

Висновки

3.9. Додатки

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!