Проаналізуйте підставність відмови нотаріуса у посвідченні договору. Визначте момент набуття Р. права власності на житловий будинок.



 

Спеціальні правила встановлені щодо виникнення права власності на нерухоме майно. Виникнення права власності на житловий будинок, зведений будівництвом, має ряд характерних особливостей:

1) право власності на житловий будинок тісно пов'язане з правом на земельну ділянку, відведену для таких цілей. Порядок відведення земельних ділянок, розміри, порядок користування ними відповідно до цільового призначення, документи, які підтверджують права на земельну ділянку, регламентуються ЗК;

2) для здійснення будівництва особа повинна мати розроблений, погоджений з відповідними службами та затверджений проект будівництва. Будівництво має здій­снюватися відповідно до такого проекту;

3) закінчений будівництвом будинок може експлуатуватися тільки після здачі-приймання і введення його в експлуатацію. Споруджені в містах, селищах і селах житлові будинки приймаються в експлуатацію приймальними комісіями, які призна­чаються виконавчими органами відповідних рад. Прийняття будинку в експлуатацію оформляється актом, що затверджується виконавчим органом місцевої ради за місцем знаходження будівлі.

Так, закінчені будівництвом об'єкти державного замовлення приймаються в екс­плуатацію в два етапи:

1) прийняття робочою комісією, яка перевіряє відповідність об'єкта санітарно-гігієнічним, протипожежним, радіаційним, екологічним, міцнісним, архітектурним нормам і правилам, нормам і правилам щодо міцності. Прийняття робочими комі­сіями закінчених об'єктів оформляється відповідними актами, які передаються на розгляд державної приймальної комісії;

2) прийняття державними приймальними комісіями закінчених будівництвом об'єктів в експлуатацію, яке оформляється актом. Дата підписання такого акта і є датою введення об'єкта в експлуатацію (постанова Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 р. "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будів­ництвом об'єктів державного замовлення").

       Згідно з нормою ч. 2 ст. 331 ЦКУ, право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Але право власності в нормі об’єкти підлягає державній реєстрації, і саме з цим моментом пов’язується виникнення права приватної власності, про що зазначено в наступній нормі тієї самої частини.

 

 

Задача 2.

Гр.А. придбав у фірмовому магазині “Норд” холодильник і за домовленістю з продавцем мав приїхати за покупкою власним автотранспортом через 2 год. За цей час через несправність електропроводки в магазині сталася пожежа і відібраний гр.А. холодильник був істотно пошкоджений.

Гр.А. зажадав повернення ціни холодильника і компенсації моральної шкоди в сумі 500 грн. згідно із Законом України “Про захист прав споживачів”.

Чи правомірні вимоги гр.А.? З якого моменту виникає право власності на річ, передану за договором? Вирішіть спір.

 

Згідно зі ч. 1 ст. 698 ЦКУ та ч. 1,2 ст. 334 ЦКУ гр.. А не набув права власності на майно, а також договір роздрібної-купівлі продажу не відбувся, відповідно гр.. А має право витребувати повернення коштів, які були сплачені за товар відповідно до умов договору. Бажання компенсувати моральну шкоду є безпідставним.

 

Задача 3.

Працівник ВАТ “Хмельницьке БМУ-4” Колодій за завданням виконроба Іванціва копав траншею. Раптом лопата на щось наткнулася. Це виявився дипломат, в якому знаходилось 100 000 доларів США.

Чи можна у даній ситуації говорити про скарб? Якщо так, то хто набуде право власності на нього?

Відповідно до ч. 1 ст. 343 ЦКУ 100 000 доларів США є скарбом. Право власності набуде власники ВАТ «Хмельницьке БМУ-4» у відповідності до часток, якими вони володіють, згідно з ч. 5 ст. 343 ЦКУ.

Задача 4.

Сім’я К. вирішила збудувати на місці старого батьківського будинку новий. Розбираючи стару будівлю сусід П., який допомагав сім’ї К. у будівельних роботах, знайшов під підлогою старий глечик. У ньому були заховані 44 старовинні монети; 10 з них були золоті. За попередньою експертною оцінкою вартість знайденого становила 27 500 грн.

Проаналізуйте ситуацію. Чи зміниться вирішення якщо гр. П. допомагав сім’ї К. за оплату?

 

У випадку, коли сусід П., який допомагав сім’ї К. у будівельних роботах – згідно ч. 2 ст. 343 ЦКУ.

У випадку, коли гр. П. допомагав сім’ї К. за оплату, тобто згідно укладеного договору (найму) – згідно ч. 5 ст. 343 ЦКУ.

 

Задача 5.

На підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 21.01.99 р. № 314/4 та договору оренди ТОВ “Олімп” є орендарем земельної ділянки площею 128,43 кв.м., що є комунальною власністю і знаходиться у м.Хмельницькому по вул. Театральній. На вказаній земельній ділянці розміщено нежитлову будівлю – приміщення закусочної “Леон”. За договором купівлі-продажу від 15.02.2004 р. ТОВ “Олімп” продало вказану будівлю ВАТ “Каварія”. У квітні цього ж року ВАТ розпочало роботи із влаштування на прилеглій до будівлі ділянці майданчику для літнього кафе. ТОВ звернулось у господарський суд із позовом до ВАТ про припинення дій, якими порушується його право оренди земельної ділянки. Представник ВАТ у судовому засіданні проти позову заперечив, зіславшись на ст.377 ЦК.


Дата добавления: 2021-06-02; просмотров: 381; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!