Сприяння руху вантажів та поставки вітчизняної продукції на ринки країн Євросоюзу на етапі формування ЗВТ Україна-ЄС



Угода є вропейськи й с оюз інтеграція


 

Вступ

 

Наразі проблема остаточного вибору свого інтеграційного шляху є визначальною і невідкладною для України. У листопаді 2013р. на III саміті Східного партнерства у Вільнюсі очікується підписання Угоди про асоціацію, заснованої на принципах політичної асоціації та економічної інтеграції включно з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі. Угоди про асоціацію між Україною і ЄС - визначальний крок на шляху української інтеграції до європейської спільноти.

Це якісно новий рівень співробітництва Києва і Брюсселя, розрахованого на стратегічну перспективу. По суті, підписання Угоди має стати стартом запровадження масштабних реформ у різних сферах внутрішнього життя України, в результаті яких країна має наблизитися до стандартів, що відповідають статусу держави-кандидата на вступ до ЄС. Очевидно, що успішність реалізації Угоди вирішальною мірою залежить від спільних зусиль влади, опозиції, громадських структур, українського суспільства в цілому.

Підписання Угоди може стати стартом глибинних і давно очікуваних реформ в Україні, мета яких - запровадження європейських демократичних норм і стандартів у всіх сферах суспільного життя, зміна нинішньої політичної практики, природи і способу дій влади, стану врядування в напрямі утвердження принципів правової, демократичної, соціальної держави, як це записано в Конституції України.

Формування зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, створення якої передбачається в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС, буде завершено протягом 10 років.

Про це йдеться в проекті Угоди, робочий варіант якої був опублікований Комітетом Верховної Ради України з питань європейської інтеграції.

"Сторони поступово будуть створювати зону вільної торгівлі протягом перехідного періоду в максимум 10 років, починаючи з моменту вступу цієї угоди в силу", - зазначено в проекті Угоди.

Варто зазначити, що, згідно з проектом, сторони повинні будуть усунути чинні зовнішні митні мита або максимально скоротити їх ставки, заздалегідь обговоривши ці показники. Ця норма, тим не менш, не поширюється на мита, передбачені в рамках захисту внутрішньої торгівлі.

Разом з тим, після п'яти років з моменту набрання Угодою чинності сторони можуть ініціювати зменшення ставок мит і розширення товарної номенклатури, щодо якої мита будуть скасовані.

"Жодна із сторін не має права підвищувати мита або встановлювати нові мита на товари опонента, крім випадків, коли таке збільшення дозволено вищим органом з розгляду спорів Світової організації торгівлі", - наголошується в документі.

Такі нововведення зокрема будуть означати, що Україна матиме право на введення особливого режиму імпорту авто, але тільки після проведення відповідного розслідування, що доводить згубний вплив імпорту на розвиток внутрішнього ринку.

"Україна може використовувати захисні заходи у формі високої ставки ввізного мита на легкові автомобілі європейського виробництва, у разі якщо буде доведено факт істотної шкоди місцевій автомобільній промисловості від відсутності такого мита, або факт загрозливого зростання імпорту при низькій ставці мита, або її відсутності", - йдеться в проекті Угоди.

Водночас Україна отримає право проводити розслідування і вводити захисні заходи щодо імпорту автомобілів тільки через рік після підписання Угоди, діяти вона буде протягом не більше 15 років.


 

Формування ЗВТ Україна-ЄС

 

Метою створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС є формування спільного економічного простору України та ЄС у рамках поступової економічної інтеграції до спільного Європейського ринку шляхом поетапної реалізації чотирьох свобод - вільного руху товарів, послуг, капіталу та робочої сили.

Створення ЗВТ на думку ЄС має передбачати:

- повну лібералізацію торгівлі товарами, зокрема промисловою продукцією, у т.ч. енергоносіями, сільськогосподарськими товарами, продуктами рибальства тощо, тобто вільний і безперешкодний доступ на відповідні ринки;

зменшення нетарифних обмежень в Україні у торгівлі промисловими товарами шляхом гармонізації та/або взаємного визнання оцінки відповідності технічним стандартам ЄС (АСАА+);

зменшення нетарифних обмежень у торгівлі сільськогосподарською продукцією у рамках співробітництва у сфері санітарних та фітосанітарних заходів;

значну лібералізацію ринків послуг;

забезпечення ефективного регулювання стосовно заохочення та захисту прямих іноземних інвестицій;

свободу заснування компаній;

запровадження заходів, спрямованих на поступове забезпечення вільного руху капіталу та здійснення платежів;

забезпечення прозорості та передбачуваності регулювання внутрішнього ринку України згідно з Європейськими та міжнародними стандартами;

наближення внутрішньої політики України, зокрема у сфері конкуренції, корпоративного управління, захисту прав інтелектуальної власності, державних закупівель тощо, до загальноприйнятних правил міжнародної та Європейської практики;

забезпечення двостороннього митного співробітництва, зокрема спрощення митних процедур та підвищення ефективності діяльності митних органів в контексті сприяння торгівлі;

запровадження ефективного механізму врегулювання суперечок.

На думку ЄС положення щодо ЗВТ з Україною мають відповідати амбітним цілям двостороннього співробітництва в торговельно-економічній сфері у межах нової генерації угод ЄС з третіми країнами про створення ЗВТ у рамках Доського раунду СОТ. При цьому ЗВТ з Україною має стати зразковою моделлю для запровадження відповідного торговельного режиму у країнах - «східних та південних сусідах», охоплених Європейською політикою сусідства.

18 лютого 2008 року у м. Київ під головуванням Президента України В. Ющенка та Комісара ЄК з питань торгівлі П. Мендельсона відбулось офіційне відкриття переговорного процесу щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом.

Сторони зазначили, що наповнення майбутньої ЗВТ буде спрямовуватися на досягнення максимально глибокої економічної інтеграції, до якої будуть готові сторони, та не матиме аналогів з попередньої практики Євросоюзу.

Запровадження режиму вільної торгівлі відбуватиметься в рамках всеохоплюючої та поглибленої зони вільної торгівлі у форматі «ЗВТ+» з акцентом на регуляторному співробітництві.

Зважаючи на те, що невід’ємною частиною поглибленої ЗВТ буде приведення українського законодавства та практики у відповідність до норм та положень ЄС, особливого значення набуває положення щодо застосування міжнародних та Європейських стандартів та інструментів у відповідних сферах співпраці.

Водночас майбутня ЗВТ буде базуватись на домовленостях, досягнутих у рамках багатостороннього переговорного процесу, а також результатів двосторонніх переговорів з ЄС щодо вступу України до СОТ.

У рамках започаткованого офіційного переговорного процесу з Україною щодо створення зони вільної торгівлі Україна має сформувати чітку спільну позицію щодо практичних засад створення ЗВТ з урахуванням у повній мірі національних інтересів України на основі відповідних переваг та потенційних загроз як для українських споживачів так і галузей національної економіки, що формують реальний ВВП країни та забезпечують відповідний рівень добробуту населення.

При цьому темп відкриття та лібералізації ринків України повинен відповідати темпам пристосування вітчизняних суб‘єктів господарювання до нового рівня конкуренції на внутрішньому ринку України.

 

Сприяння руху вантажів та поставки вітчизняної продукції на ринки країн Євросоюзу на етапі формування ЗВТ Україна-ЄС

 

Сприяння руху вантажів відбулося завдяки використанню уніфікованої транспортної накладної ЦІМ/СМГС, яка є єдиним перевізним документом для країн із різним транспортним правом (ЦІМ та СМГС), сприяє спрощенню залізничних перевезень між Україною і країнами Європейського Союзу. За вісім місяців 2013 року з використанням уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС вже здійснено 38 867 відправок вантажів за уніфікованою накладною, що майже в два рази перевищує кількість відправок за відповідний період 2012 року (19 666 відправок). Про це 15 жовтня повідомив перший заступник генерального директора Укрзалізниці Віталій Жураківський під час Українського Форуму транспортної інфраструктури 2013, який проходить у Києві.

«Здійснені перевезення свідчать, що застосування уніфікованої накладної - це спільне майбутнє залізниць Європи і Азії. При здійсненні перевезень за єдиною накладною немає потреби у переоформленні документів, що значно скорочує витрати, економить час і кошти», - зауважив Віталій Жураківський.

Він розповів, що сьогодні Україна вже приєдналася до низки Міжнародних конвенцій в галузі залізничного транспорту, що створює передумови для спрощення контролю вантажів на кордонах, що в свою чергу дозволяє вийти на більш якісний рівень співпраці із залізницями країн Європи та Азії.

На сьогодні Укрзалізниця здійснює перевезення вантажів з використанням уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС в експортному та імпортному сполученнях у напрямках Румунії, Чехії, Словаччини, а також транзитні перевезення в напрямку Росії та Казахстану.

З підписанням угоди про ЗВТ з ЄС зростуть можливості для українських виробників щодо поставок своєї продукції на ринки країн Євросоюзу. Однак необхідно бути готовим до підвищених вимог щодо їх якості та конкурентоздатності. За підсумками першого півріччя 2013 року, позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами в регіоні становило 2588 мільйонів доларів США, а у січні-червні 2012 року 1630 мільйонів доларів. Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (то рік - 1,5).У січні-червні цього року обсяги експорту товарів становили 5136,4 мільйона доларів США, імпорту - 2548,4 мільйона доларів. Порівняно з відповідним періодомторік експорт збільшився на 1,8%, а імпорт зменшився на 25,4%. За весь минулий рік у регіон ввезли товарів на суму 6538,3 мільйона доларів, а експортували з області -на10129,7.Отже,цього річні показники підтверджують тенденцію збільшення обсягів експорту і зменшення імпорту

За І півріччя 2013 р. експорт товарів становив 30 742,7 млн дол. США, імпорт - 34 963,1 млн дол. Порівняно з відповідним періодом 2012 р. експорт становив 91,3%, імпорт - 85,5%. Від’ємне сальдо становило 4220,4млн.дол.(за

І півріччя 2012р. - 7226,1 млн. дол.). Зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами із 209 країн світу. Обсяг експорту товарів до країн СНД становив 35,9% загального обсягу експорту, Європи - 27,6%, зокрема до країн Європейського Союзу - 27,1%,Азії - 25,7%,Африки - 6,6%, Америки - 3,9% та Австралії і Океанії - 0,1%.

Найсуттєвіші експортні поставки здійснювались до Російської Федерації - 24,7% загального обсягу експорту (чорні метали, механічні машини,залізничні локомотиви), Туреччини - 6,1%(чорні метали, добрива, зернові культури), Китаю - 4,5% (руди, шлак і зола, жири та олії тваринного або рослинного походження, механічні машини), Італії - 4,2% (чорні метали, зернові культури, насіння і плоди олійних рослин), Польщі -3,9% (чорні метали, руди, шлак і зола, електричні машини), Казахстану - 3,6%(вироби з чорних металiв,залізничні локомотиви, механічні машини) та Індії - 3,4% (жири та олії тваринного або рослинного походження, чорні метали, палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки).

Серед найбільших країн партнерів експорт товарів збільшився до Китаю на 60,7%, Італії - на 9,8%. Одночасно скоротився до Казахстану на 14,8%, Російської Федерації - на 13,5%, Польщі - на 11,3%, Індії - на 11,1% та Туреччини - на 0,9%. Основу товарної структури українського експорту становили чорні метали та вироби з них - 28,3% загального обсягу експорту (зменшення обсягів на 11,9% проти І півріччя 2012 р.). Мінеральні продукти становили 11,7% (зменшення на 12%),продукти рослинного походження - 10,8% (зменшення на 17,4%), механічні та електричні машини - 10,7% (збільшення на 1,7%), продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості - 8,1%(збільшення на1,8%), жири та олії тваринного або рослинного походження (зменшення на 7,3%) та засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби (зменшення на 31,5%) - по 6%, готові харчові продукти - 5,8% (збільшення на 14,6%). За видами економічної діяльності найбільші експортні поставки здійснювали підприємства,основним видом діяльності яких є металургійне виробництво - 27,6%загального обсягу експорту (зменшення проти I півріччя 2012р.на 9,7%),оптова торгівля і посередництво в оптовій торгівлі - 19,1%(зменшення на 12,7%), виробництво інших транспортних засобів - 6% (зменшення на 21,1%), хімічне виробництво - 5,9% (зменшення на 10,5%), добування металевих руд - 5,6% (збільшення на 11,9%), виробництво харчових продуктів, напоїв - 5,4% (збільшення на 15,3%), виробництво машин та устаткування - 3,8% (зменшенняна5%) та сільського господарства, мисливства та пов’язаних з ними послуг - 2,9% (зменшення на 13,8%).

Найактивніше здійснювали експортно-імпортні операції підприємства м. Києва, Донецької, Дніпропетровської, Київської, Луганської, Запорізької та Одеської областей.

 


Дата добавления: 2021-04-24; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!