Первинна обробка та переробка продукції тваринництва



молочний худоба корова раціон

Характеристика технологічного процесу виготовлення сухого знежиреного молока

Технологічна схема виготовлення сухих молочних продуктів складається з наступних операцій: приймання та оцінка якості молока, очищення, охолодження та короткочасне резервування молока, нормалізація молока, пастеризація молочної суміші, згущення молочної суміші, висушування, охолодження молочного порошку, розфасовка та пакування продукту.

Приймання та оцінку якості молока проводять згідно з відповідними технологічними інструкціями. Молоко, що не відповідає вимогам інструкцій, до переробки на молочні консерви не допускається. У молоці визначають смак, запах, колір, механічну та бактеріальну забрудненість, кислотність, термостійкість, густину, вміст сухого молочного залишку, жиру та сухого знежиреного молочного залишку.

Для очищення молока від механічних домішок використовують відцентрові молокоочисники.

Молоко температурою вище 60С, яке направляється на короткочасне резервування, охолоджують на пластинчастих охолоджувачах до 4-60С. Через кожні дві години резервування перевіряють температуру та кислотність.

Пастеризують молочну суміш при 85-870С без витримки. При використанні плівкових вакуум-апаратів пастеризація здійснюється безпосередньо в самій вакуум-випарній установці в декілька фаз до температури 92-950С з витримкою до 3 хвилин.

Для згущення молока використовують вакуум-випарні установки: однокорпусні циркуляційні періодичної дії, однокорпусні плівкові безперервної дії, багатокорпусні циркуляційні періодичної та безперервної дії та багатокорпусні плівкові безперервної дії [18]. Оптимальна ступінь згущення продукту висушуванням - 46-48 %.

Згущену молочну суміш одразу подають на сушку. Щоб попередити утворення вільного жиру в сухому продукті, згущену молочну суміш на виході з вакуум-апарату гомогенізують під тиском 9,8-12,3 МПа та при температурі 50-60 0С [33].

При виробництві сухих молочних консервів використовують теплове висушування двох типів: розпилювальне (повітряне) та плівкове (контактне).

При розпилювальному висушуванні в якості сушильного агрегату використовують гаряче повітря. Підзгущене молоко в сушарках такого типу розпилюють за допомогою дисків або форсунок. Молоко виходить з дискових розпилювачів зі швидкістю 120-160 м/хв. Від удару повітрям воно розпилюється до капель діаметром 30-80 мкм. При цьому сумарна поверхня всіх капель, які утворюються з 1 л молока, складає 100-150 м2.

Розпилювальні сушарки бувають прямоточні та зі змішаним рухом повітря та продукту. Працюють вони в одно- чи двофазному режимі [16, 32, 33].

Механізм розпилювального висушування полягає у полідисперсному розпиленні згущених сумішей в потоці гарячого повітря в сушильній камері, наступному висушуванні розпилених часток та видаленні висушених часток із повітря.

Процес висушування відбувається в наступних режимах: температура повітря, що входить, становить 165-1800С; повітря, що виходить - 65-850С (в прямоточних розпилювальних сушарках) і відповідно 140-1700С та 65-800С (в розпилювальних сушарках зі змішаним рухом продукту і повітря) [16].

При плівковому (контактному) висушуванні згущений продукт наносять на поверхню вальців, які мають температури: 105-130 0С (в апаратах, які працюють при атмосферному тиску) та 50-60 0С (у вакуум-сушарках). Продукт висихає у вигляді плівки, яка розмелюється. Сухий продукт, що утворився, охолоджують і фасують. Даний спосіб застосовують лише для продуктів з низькими значеннями Ж/СЗМЗ (зі знежиреного молока, сироватки), так як при контакті з поверхнею, нагрітою до 105-1300С, до 90 % жиру стає незахищеною оболонкою [16].

Сухий молочний продукт, отриманий будь-яким методом висушування, відразу ж охолоджують.

Частіше охолодження до 25-300С суміщають з перемішуванням порошку від сушильної башні до пристосування для розфасовки (чи до бункерів для зберігання) пневмо- чи аерозольним транспортом.

Сухе молоко плівкового висушування охолоджують при розмелюванні та перемішуванні отриманого порошку від сушарки на розфасовку.

Сухе молоко фасують у комбіновані банки (корпус - картонний, а кришки - металеві) місткістю 250 г; металеві банки з суцільною або кришкою, що знімається, місткістю 250, 500 та 1000 г; в чотири та п’ятишарові паперові непроникні мішки з поліетиленовими вставками, герметичними швами місткістю 25-30 кг та фанероштамповані баки з поліетиленовими вставками. Використовують також для розфасовки сухого молока картонні коробки з вставками з целофану чи інших синтетичних матеріалів місткістю 250 і 500 г [5, 16, 26].

 


Дата добавления: 2021-04-24; просмотров: 98; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!