Тема: Загальна характеристика функціонального стану організму спортсменів (4 години)



1. Загальна характеристика адаптації організму до систематичних фізичних навантажень. Поняття про короткочасну та довготривалу адаптацію.

2. Особливості функціонального стану центральної нервової системи організму спортсменів (сила, рухливість, урівноваженість нервових процесів, координація рухів, показники ЕЕГ та ін.).

3. Особливості функціонування аналізаторів у спортсменів (зоровий, слуховий, вестибулярний, руховий, шкірний та ін.).

4. Функціональний стан вегетативної нервової системи та нервово-м’язового апарату у осіб, які систематично займаються спортом.

5. Морфологічні особливості серцево-судинної системи спортсменів (спортивне серце, дилатація, гіпертрофія).

6.  Функціональні особливості серцево-судинної системи організму спортсменів (брадикардія, аритмія, синдром повної фазової гіподинамії, величини основних показників центрального та периферичного кровообігу та ін.).

7. Морфофункціональні особливості системи зовнішнього дихання організму спортсменів.

8. Загальна характеристика морфологічних та функціональних особливостей систем крові, травлення, виділення та внутрішньої секреції у спортсменів.

 

Лабораторна робота №8

Тема: Вивчення рівня функціональної підготовленості організму спортсменів за допомогою комп’ютерної програми „ШВСМ” (4 години)

 

Короткі теоретичні відомості. Основу програми “Комплексна експрес-оцінка функціональної підготовленості організму спортсменів – ШВСМ” (автори – Шаповалові В.А., д.м.н., професор; Маліков М.В., д.б.н., професор; Сватьев А.В., к.п.н., доцент) складають відомі теоретичні уявлення про характер зміни функціонального стану організму під час виконання фізичних навантажень різної потужності, результати, отримані у процесі багаторічного обстеження спортсменів високого класу різної спеціалізації і кваліфікації, а також численного контингенту населення різної статі, віку і соціальної приналежності.

Програму “ШВСМ” умовно розподілено на два взаємопов’язаних між собою блока: 1-й блок (“ШВСМ”) призначений для визначення й оцінки рівня функціональної підготовленості людей різної статі, віку (від 12 і старше), тренованості, спортивної кваліфікації і спеціалізації; 2-й блок (“ШВСМ-інтеґрал”) призначений для визначення й оцінки функціонального стану провідних фізіологічних систем (серцево-судинної і зовнішнього дихання) організму зазначених категорій людей. Залежно від задач дослідження медико-біологічне обстеження реципієнтів може проводитися як окремо за кожним блоком, так і за двома підпрограмами водночас.

Для оцінки рівня функціональної підготовленості (блок “ШВСМ”) у реципієнта після виконання стандартного велоергометричного тесту PWC170 (програмою передбачено також виконання дозованих навантажень з використанням традиційної сходинки) реєструються величини ЧСС після двох навантажень і автоматично розраховуються основні параметри його функціональної підготовленості. На основі аналізу означених параметрів з урахуванням статі, віку, антропометричних даних, а у разі обстеження спортсменів і спортивної кваліфікації, робиться висновок про рівень тренованості реципієнта.

Оригінальність запропонованої програми полягає в тому, що лише на основі 10-хвилинного субмаксимального тесту розраховуються практично всі параметри функціональної підготовленості організму. Необхідно відзначити, що розрахунок величин аPWC170, вPWC170, аМСК і вМСК проводиться за загальновідомими формулами, тоді як визначення значень алактатної, лактатної анаеробної потужності (АЛАКп і ЛАКп) і ємності (АЛАКє і ЛАКє), порогу анаеробного обміну (ПАНО), частоти серцевих скорочень на рівні ПАНО (ЧССпано) і загальній метаболічній ємності (ЗМЄ) проводиться відповідно до формул, розроблених авторами з урахуванням експоненціальної залежності між значеннями ЧСС і потужністю фізичного навантаження, а також із застосуванням рівнянь множинного регресивного аналізу. Отримані у процесі автоматичної обробки дані піддаються комп’ютерному аналізу (для цього авторами розроблено відповідні шкали оцінки за всіма показниками з урахуванням статі, віку і рівня тренованості реципієнта), внаслідок чого кожний параметр функціональної підготовленості реципієнта оцінюється як один із наступних функціональних класів: “низький”, “нижче середнього”, “середній”, “вище середнього” або “високий”. Інтегральний аналіз всіх отриманих результатів з використанням модифікованої бальної методики ГЦОЛІФКа виражається в оцінці загального рівня тренованості реципієнта або рівні його функціональної підготовленості (РФП), який також може бути “низьким”, “нижче середнього”, “середнім”, “вище середнього” або “високим”.

Увага !!!: Інструкцію користувача програми „ШВСМ” дивись в „Додатках”.

Для роботи необхідні: персональний комп’ютер, програма „ШВСМ”, секундомір, велоергометр, або сходинка.

 

Хід роботи:

1. Обстежуваний виконує на велоергометрі або на сходинці субмаксимальну пробу PWC170 згідно схеми, наведеній в лабораторній роботі № 6.

2. У вікна комп’ютерної програми „ШВСМ” заносяться дані щодо віку, маси тіла, довжини тіла обстежуваного та величини ЧСС1 и ЧСС2, отримані після проведення субмаксимальної проби PWC170.

3. Натиснення на кнопку „Розрахунок” програми „ШВСМ” дозволяє отримати дані щодо основних параметрів функціональної підготовленості обстежуваного та загального рівня тренованості, які заносяться в таблицю.

Висновок: на підставі даних, поданих у вікнах програми „ШВСМ”, робиться висновок про рівень функціональної підготовленості та тренованості обстежуваного.

Питання для самоконтролю:

1. Сучасні методи оцінки рівня функціональної підготовленості організму.

2. Основні фактори, які відзначають рівень загальної тренованості організму.

3. Загальна характеристика основних методів оцінки анаеробної та аеробної продуктивності організму, їхньої переваги і нестачі.

4. Основні особливості комп’ютерної програми експрес-діагностики функціональної підготовленості організму „ШВСМ”.

5. Перспективи використання комп’ютерної програми експрес-діагностики функціональної підготовленості організму „ШВСМ” в практиці медико-біологічного контролю за функціональним станом спортсменів.

 

СЕМІНАР №3


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 65; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!