Бесіда за окремими творами драматурга .



Учитель. З’ясуйте, в чому суть конфлікту у п’єсі «Наймичка»?

Учень.  Кон­флікт має соціальне забарвлення; автор розкриває ту ат­мосферу безправності, приниження і злидарства бідного на­роду, серед якого розцвітають аморальні, розбещені, лицемірні Цоколі.

Учитель. Що вбирає в себе поняття «честь»?А як же справи з честю в персонажів комедії «Хазяїн»? Скажімо, у Феногена, Ліхта-ренка?

Учень. Ці люди давно вже втратили честь і навіть не усві­домлюють потреби в ній. Усе їхнє життя зводиться до того, як би примножити своє багатство, де б украсти, схитру­вати, мати вигоду. Феноген та Ліхтаренко варті один од­ного за своєю підлістю .

Учитель.  Чи живуть за законами честі представники інтелігенції — вчитель гімназії Калинович та молода освічена дочка Пузиря Соня?

Учень. Соня і вчитель Калинович прагнуть справедливості, змістовного, потрібного народові життя. Проте є ряд епізо­дів у творі, коли читачеві (глядачеві) стає соромно за пове­дінку цих освічених інтелігентів. Обом персонажам не виста­чає рішучості на шляху до тієї високої мети, яку вони про­голошують. І Соня, і Калинович почуваються безпорадними ідеалістми перед «дикою і страшною» силою Пузиря .

 Учитель. У чому трагедія головного героя п’єси «Сава Чалий»? Який можна зробити висновок?

Учень. Висновок: людина, яка перекрес­лила своє добре ім’я зрадою народних інтересів, лихими вчин­ками — постать справді трагічна. Особливо це стає зрозу­мілим з відстані століть, які минули. Ні внуки, ні правнуки не зможуть пишатися своїм предком. Це трагедія цілого роду, і, певною мірою, народу. Звичайно, з цього погляду, осо­бистість, що втрачає народну повагу, вимагає співчуття, але водночас і осуду. Це варто усвідомити кожній людині .

IV . Сприйняття й з асвоєння у чнями н авчального м атеріалу .

1. Виступ учня-«літературознавця».

Великим кроком уперед у творчому зростанні драматурга була комедія «Мартин Боруля» (1886). Біографи письменника вказу­ють, що поштовхом до написання цього твору стала комічна істо­рія про домагання дворянських прав, яку пережив батько Івана Карповича — Карпо Адамович Тобілевич.

Цей біографічний факт драматург підніс до широкого узагаль­нення, гостро висміявши й засудивши станове честолюбство і па­разитизм привілейованої соціальної касти — дворянства. (До слова, батько письменника, як і герой п’єси, не добився дворянських прав, бо в частині родових документів стояло прі­звище не Тобілевич, а Тобулевич (аналогічно і в комедії: Бо-руля — Беруля. )

Виступ учня — «літературного критика»

У недалекому минулому Мартин Боруля жив здоровим трудо­вим життям, але внаслідок конфлікту з дворянином Красовським, який назвав його «бидлом», пройнявся фантастичним бажанням довести, що він також «уродзоний шляхтич». І поки повірений Трандалаєв добивався офіційного підтвердження «дворянських прав» Мартина Борулі, той поспішив завести у своїй сім’ї «дво­рянські порядки». Мартин забороняє своїм дітям «мужицьку роботу», сам нама­гається подовгу вилежуватись у ліжку; хоч з незвички у нього й боки болять; хоче перевести сім’ю на «панську» страву — «кофе» — і велить розпитати, «коли його подають: чи до борщу, чи на ніч».

Щоб вивести своїх дітей на «дворянську лінію», Мартин Бо-руля, не шкодуючи грошей, утримує сина Степана писарчуком у земському суді, а дочку Марисю збирається видати заміж за «бла­городного жениха» — регістратора в ратуші Націєвського. Одну за одною розгортає драматург сцени й ситуації, май­стерно підводячи «уродзоного шляхтича» до катастрофи. Наці-євський, «благородний жених» Марисі, ганебно тікає, Степан залишається «поза шпатом», а тим часом сенат не підтверджує дворянські права, бо в старих документах писалося «Беруля», а в нових — «Боруля». Довівши до цілковитого провалу честолюбні прагнення свого героя, Карпенко-Карий у фіналі комедії показує його протвере­зіння. Мартин Боруля, спалюючи після всього пережитого «дво­рянські документи», говорить: «Чую, як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала».

Слово вчителя

Через всю комедію проведена ідея: гідність людини визна­чає не приналежність до привілейованого соціального стану, а чесна трудова діяльність, простота й щирість у взаєминах з людьми. Ця ідея стверджується не тільки еволюцією головного персонажа, а й критичним зображенням таких дійових осіб, як Протасій Пеньожка, Матвій Дульський — представників гоноро­витої, хоч і «голопузої» шляхти, як Степан Боруля, Націєвський, Трандалаєв — розбещених чиновників.

Хвилинка мистецтва

 Слухання аудіозапису (діалог між Мартином Борулею і Омельком з ІІІ яви дії ІІ, коли наймит із наївністю розповідає своєму хазяїнові про те, як у нього вкрали коней)

5. Пригадати поняття «засоби комічного у творі». Знайти в комедії, прокоментувати.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 37; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!