Соціальна відповідальність маркетнгу



 Існують різні підходи до того, як компанії повинні взаємодіяти зі своїм середовищем у процесі маркетингової діяльності.

1. Компанію можуть вважати соціально відповідальною, якщо вона принаймні збільшує прибуток для власників (акціонерів), створює нові робочі місця, не порушує законів і норм державного регулювання, сплачуючи усі податки.

2. З іншого боку, існує думка, що компанія на додаток до суто економічної відповідальності, має враховувати суспільні аспекти впливу своєї маркетингової діяльності на працівників, споживачів, місцеві громади, а також здійснювати позитивний вклад у розв’язання суспільних проблем у суспільстві загалом.

У довгостроковій перспективі конфлікт між зобов’язаннями компанії щодо власників (акціонерів), з одного боку, та щодо клієнтів, постачальників, громади тощо – з другого, легко узгодити – прибутковість компанії зростає разом із довірою споживачів до неї.

Поняття «корпоративна соціальна відповідальність бізнесу» вперше було офіційно озвучено у 1999 році. Перші послідовники концепції – японські компанії, що впровадили стандарти якості ISO.

ООН очолила рух за дотримання прав людини, справедливі трудові відносини, охорону навколишнього природного середовища й боротьбу з корупцією – Глобальний договір (UN Global Compact).

Cоціальна відповідальність полягає не лише в задоволенні потреб споживачів, а й у забезпеченні добробуту суспільства загалом.

Будь-яка організація – частина суспільства і відповідає перед ним за свої дії. Соціальна відповідальність виходить за межі тих зобов’язань, які бізнес на себе бере відповідно до законодавства (обов’язок сплати податків, створення робочих місць і прибутку для акціонерів).

Дійти цілковитої згоди щодо природи і масштабів соціальної відповідальності складно через розмаїття ціннісних поглядів, властивих різним соціальним, діловим і корпоративним культурам.

Бути соціально відповідальним – це добровільний вибір компанії, який вигідно вирізняє її в умовах зростання конкуренції і може сприяти комерційному успіху.

Діяльність соціально відповідальної компанії нормалізує її відносини зі ЗМІ, органами влади, неурядовими організаціями, інвесторами тощо і створює додаткові мережеві відносини з їхніми представниками.

Соціальна відповідальність передбачає поєднання різних учасників для покращення суспільного життя.

Основні переваги запровадження концепції соціальної відповідальності у бізнесі:

1. формування репутаційного капіталу компанії, підвищення лояльності клієнтів і цінності бренда;

2. економія ресурсів на полегшеному вирішенні питань з органами влади і контролю та за рахунок налагодження партнерських відносин;

3. ефективне управління ризиками за рахунок оперативного доступу до інформації із численних джерел і можливість швидко реагувати на проблеми в галузі;

4. залучення та утримання кваліфікованих спеціалістів, які надають перевагу соціально відповідальній компанії;

5. ефективніше залучення інвестицій.

Концепції соціальної відповідальності

Прибуткова відповідальність – компанія зобов’язана забезпечити максимальний прибуток для її власників та акціонерів.

Відповідальність перед зацікавленими сторонами – компанія має зобов’язання перед групами, спроможними вплинути на досягнення нею своїх цілей. До таких груп належать як клієнти, співробітники, постачальники і посередники, так і ті верстви суспільства, які не залучені у бізнес-процеси компанії безпосередньо, але на яких бізнес-діяльність компанії має вплив – місцеві громади, структури державної влади, громадські організації, засоби масової інформації тощо.

Соціальна відповідальність перед суспільством – виконання організацією зобов’язань перед громадськістю і зобов’язань, пов’язаних з охороною довкілля.

Концепція «зеленого маркетингу» передбачає добровільне спрямування маркетингових зусиль на виробництво, реалізацію та використання продуктів, які не шкодять навколишньому середовищу:

1) заходи «зеленого маркетингу» майже не створюють додаткових витрат для споживачів, але сприяють покращенню репутації компанії;

2) концепцію «зеленого маркетингу» втілено в ініціативі стандартів ISO 14000, які складаються з вимог охорони якості навколишнього природного середовища. Ці стандарти охоплюють 118 країн, включаючи Україну. Сертифікати відповідності до стандартів ISO 14000 здобули понад 53 тисяч компаній.

Розуміння соціальної відповідальності бізнесу в Україні – концепція соціальної відповідальності бізнесу в Україні є найвідомішою для компаній фінансового сектору, виробництва промислових товарів і торгівлі.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 78; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!