Поляризація електромагнітних хвиль



Вище знайдені рівняння (2) і (4) із (5.9):   та            (5.18)

мають аналогічні розв’язки, що і рівняння (1) і (5) із (5.9), тому аналогічно, як (5.11) і (5.12) отримаємо:                       та .                  (5.19)

В загальному випадку е/м поле для падаючої ( ) хвилі містить дві поперечні складові (див. рис.):

                .                 (5.20)

Порахувавши скалярний і векторний добуток цих величин не важко переконатись, що при довільних  і  вектори  і  утворюють з напрямком поширення zo праву трійку ортогональних векторів. Тобто, якщо позначити , тоді можна записати:

                   і .                              (5.21)

Тобто вектори  і  є повністю рівнозначні і розглядати можна якийсь один. Напрям кожного з цих векторів може змінюватись в просторі в залежності від співвідношення комплексних амплітуд  і . Для миттєвого значення поля значення напруженості поля:

= cos( ,                       (5.22)

де Am та Cm – амплітуди проекцій вектора  на осі X та Y відповідно.

Тоді модуль вектора : E(z,t)= ,            (5.23)

а фаза вектора :      .                                           (5.24)

Залежність кута  від z і t визначає поляризацію хвилі (див. рис). Розглянемо деякі види поляризацій.

1) Лінійно поляризованою називають хвилю, у якої напрямок коливань векторів  відбувається в одній площині та у довільній точці простору залишається незмінним зі зміною часу. Якщо початкові фази хвиль співпадають ( ) або зсунуті одна відносно другої на , то суперпозиція хвиль дає результуючу хвилю, яка також буде мати лінійну поляризацію.

Тобто, якщо , тоді

E(z,t)=     та                (5.25)

Площина, що проходить через напрямок поширення електромагнітної хвилі і вектор , називається площиною поляризації.

2) Поляризованою по колу називають хвилю, у якої вектори  в довільній точці простору рівномірно обертаються, описуючи за час одного періоду Т своїми кінцями кола.

Припустивши  і , отримаємо:

        E(z,t)=  та .           (5.26)

тобто довжина вектора  залишається сталою, а кут  лінійно залежить від координати і часу, обертаючись з кутовою швидкістю . При t= const кінець вектора описує спіраль з кроком .

Два види колової поляризації:

ліва колова поляризація при ;  та  права колова поляризація при .

У випадку правої кругової поляризації вектор  повертається за годинниковою стрілкою (якщо дивитися вздовж напряму поширення хвилі), а у випадку лівої кругової поляризації – проти годинникової стрілки.

Будь-яку хвилю з лінійною поляризацією можна розкласти на дві хвилі з правою і лівою коловою поляризацією (див. рисунок).

Площина поляризації хвилі, яка обертається по колу, в кожній точці простору рівномірно обертається із зміною часу.

3). Еліптично поляризованою хвилеюназивають хвилю, в якої вектори  і  в довільній точці простору обертаються , описуючи за час одного періоду Т своїми кінцями еліпси.

Відмітимо, що в тих випадках, коли аналізована плоска хвиля не являється однорідною (коли поверхні рівних амплітуд не співпадають з поверхнями рівних фаз), поляризація хвилі може бути різноманітною в різних точках площини, перпендикулярних до напрямку поширення хвилі (осі Z)

У випадку немонохроматичних процесів, крім поляризованих хвиль, можуть існувати також неполяризовані або частково поляризовані хвилі. Неполяризованими називають хвилю, у якої вектори  і  хаотично, випадковим чином змінюють свій напрямок в площині, що перпендикулярна напрямку поширення. Частково поляризованою називають хвилю, що складається з поляризованої та неполяризованої складових хвиль.

 

Стоячі електромагнітні хвилі

Нехай е/м поле є сумою падаючої і відбитої хвилі з однаковими амплітудами, тобто . Тоді із (5.11) і (5.12):

та .

А для миттєвих значень:

         та .   (5.26)

На рис. показано схематичний розподіл амплітуди і фази напруженостей електричного і магнітного полів стоячої хвилі за координатою z.

Так як вузли і пучності поля не міняють свого положення на осі z , тому такі хвилі називають стоячими.

Тоді середня густина потоку енергії:

Тобто енергія не переноситься.

 


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 61; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!