Дисперсія, різні оцінки швидкостей



Електромагнітні хвилі та коливання.

Гармонічні хвилі

 

У більшості випадків електромагнітне поле змінюється в часі за гармонічним законом (тобто за законом косинуса або синуса, різниця між якими лише у різниці фаз на ).

Основні визначення розділу:

1). Період(Т) – це проміжок часу, протягом якого точка хвилі проходить шлях між однойменними точками. Розмірність [c], (секунда).

2). Довжина хвилі ( ) – це відстань, яку проходить сигнал за час одного періоду. Розмірність [м], (метр).

3). Частота( f ) – це величина, яка показує кількість змін поля протягом часу, який рівний одному періоду. Розмірність [Гц], (герц). [Гц]=1/[с].

Нехай маємо скалярну функцію u від однієї координати z і часу t. Тоді для плоскої однорідної хвилі в недеформуючому середовищі можна записати:

,

 де v – швидкість поширення хвилі.

 

Для гармонічної хвилі:

, де k= w/v=2 pf/v – хвильове число;v– фазова швидкість.

Просторовий період називають довжиною хвилі , тобто . Отже:

U(z,t)
  , [1/м]   (5.1)

Тоді .   (5.2)

Поширення гармонічної хвилі відображається зміщенням косинусоїди вздовж осі z зі швидкістю v.

 

(1) Розглянемо випадок формування стоячої хвилі. Нехай назустріч один одному поширюються дві хвилі, для яких справедливо:

Якщо  і , тоді:

 – це стояча хвиля, в якій амплітуда залежить від z. В кожний момент часу ми маємо нерухому косинусоїду, нулі якої не зміщуються вздовж осі Z, а залишаються фіксованими. Тут ці нулі називаються вузлами, а середні значення між ними – пучностями стоячої хвилі.

 

 

(2) Використаємо метод комплексних амплітуд, для якого:

                                                  (5.3)

Введемо позначення:

,

тобто:  – це  при . Тоді  .

В рамках методу комплексних амплітуд, хвильові числа можуть бути комплексними, тобто:

, тоді                                   .                  (5.4)

При  – затухаюча хвиля, тому  – коефіцієнт затухання,  – коефіцієнт фази. Коефіцієнт затухання – показує, як зменшилася амплітуда електромагнітної хвилі на кінці відрізку у порівнянні з його початком. Коефіцієнт фази – показує зміну фази при поширенні електромагнітної хвилі вздовж напряму Z. Тоді відношення амплітуд  показує, в скільки разів зменшилась амплітуда затухаючої хвилі на шляху l. Але оскільки потужність прямо пропорційна квадрату амплітуди, тому частіше розглядають таке відношення: . Ці відношення логарифмують і отримують величину L, яку називають затуханням і яка вимірюється в неперах [Нп] або децибелах [дБ].

 

Для зменшення плутанини при розрахунках наведемо визначення кожної із цих величин:

1). Затухання в один непер [Нп] відповідає зменшенню потужності в е разів, а струму і напруги в  разів:

.                                              (5.5)

2). Затухання в один бел [Б] відповідає зменшенню потужності в 10 разів, а струму і напруги в 3.17 разів.

.                                                   (5.5а)

3). Затухання в один децибел [дБ] характеризує зміну потужності в ~1.26 раз, а струму і напруги в ~1.12 разів:

.                                           (5.6)

тоді

                              . [дБ]                  (5.7)

Якщо хвильовий характер мають компоненти деякого вектора, то це – векторна хвиля. В загальному випадку:

.                              (5.8)

 

Тоді поверхня постійної фази  – це є поверхня фронту, яка в загальному випадку може мати будь-яку форму, тобто бути неплоскою. Якщо на поверхні фронту амплітуда: , то хвиля є неоднорідною. Неплоска і неоднорідна хвиля може бути локально плоскою і локально однорідною. Це значить, що частина фронту, що розглядається досить близька до елементу площини.

Плоскі електромагнітні хвилі

Плоскою електромагнітною хвилею називають таку хвилю, вектори якої в кожен момент часу приймають постійне значення на системі паралельних площин. Таким чином, якщо вибрати вісь z перпендикулярною до цих площин, то в монохроматичній плоскій хвилі комплексні амплітуди полів  i  будуть залежати тільки від координати z, але не від координат х і у.

Розглянемо однорідне ізотропне середовище без втрат ( ), в якому відсутні сторонні струми. Нехай ЕМ-поле залежить тільки від координати z. Тоді перші два рівняння Максвелла набудуть наступного вигляду:

                       та   .                        (5.9)

З виразів (3) та (6) випливає, що поздовжні компоненти поля рівні нулю: . А це означає, що електромагнітне поле має лише поперечні компоненти. Рівняння, які залишилися, діляться на дві групи, одна з яких містить  і , а інша –  і , тобто ці дві системи можна розв’язувати окремо, незалежно від іншої.

Продиференціювавши (5) по z та із врахуванням (1) отримаємо:

                                          , – хвильове рівняння                              (5.10)

де  – хвильове число;  – показник заломлення (оптична густина) середовища;  – швидкість світла у вакуумі;  – швидкість світла в середовищі. Тоді довжина хвилі в середовищі: .

В загальному випадку рішення хвильового рівняння (5.10) виглядає так:

                                          ,                                                               (5.10а)

де  і  – довільні постійні. Підставивши цей розв’язок у (5), знайдемо напруженість магнітного поля:                   ,                                                   (5.11)

де  – характеристичний (хвильовий) опір середовища, який для вакууму: . Тоді для довільного середовища: .

Поклавши  і перейшовши від комплексних амплітуд до миттєвих значень напруженості поля, отримуємо: .                   (5.12)

З отриманої відповіді випливає, що фронт хвилі плоский: z=const. Знайдене рішення описує плоску однорідну хвилю. Швидкість переміщення фронту хвилі, тобто фазову швидкість знайдемо так. Для цього зафіксуємо: . Продиференціюємо це за часом: . Звідки фазова швидкість:

,                      (5.13)

тобто для плоскої однорідної хвилі фазова швидкість співпадає зі швидкістю світла у даному середовищі. Очевидно, що при  отримаємо хвилю, яка поширюється з тією ж швидкістю у зворотньому напрямку z. Цю хвилю називають відбитою, а першу – падаючою.

Права трійка векторів ,  і  показана на рисунку, звідки видно, що хвиля є поперечною. На рис. знизу представлений миттєвий знімок розподілення поля, що відповідає формулам (5.12). Така електромагнітна хвиля, для якої складові векторів напруженості електричного і магнітного полів коливаються лише у площині, перпендикулярній напрямку поширення (тобто поздовжні складові поля відсутні), називається поперечною хвилею і коротко позначається Т-хвиля (від англійського слова transverse – поперечний). Обчислимо вектор густини потоку енергії, що переноситься хвилею (так званий вектор Умова-Пойнтінга). Легко бачити, що:

 

тобто, енергія поширюється вздовж осі z. Густина енергії ЕМ-поля:

– якщо втрати відсутні.

Тоді швидкість переносу енергії рівна:

                   ,                              (5.14)

оскільки , тому енергія переноситься з властивою даній хвилі фазовою швидкістю.

 

Дисперсія, різні оцінки швидкостей

Властивості середовищ, в яких поширюються реальні електромагнітні процеси, завжди є в тій чи іншій мірі частотно залежними, тобто  і . Тому повинна залежати від частоти і фазова швидкість ЕМ хвиль. Така залежність параметрів поширення хвилі від частоти називається дисперсією.

Групова швидкість. Реальні сигнали містять багато гармо-нічних складових з різними частотами. Сигнал має спектр, тому напруженості ЕМ поля можуть бути представлені інтегралом Фур’є:

  ,

де  – групова швидкість.

Групова швидкість – це швидкість поширення огинаючої сигналу, якщо залежність фазової швидкості від частоти є достатньо малою (див. рис).

В протилежному випадку частотні складові мають різні швидкості, що приводить до спотворення форми огинаючої. Тоді простежити за переміщенням якої-небудь точки на цій огинаючій неможливо, тобто „швидкість поширення сигналу” втрачає сенс.

Можна показати, що при відсутності втрат групова швидкість співпадає зі швидкістю переносу енергії. Це твердження є справедливим і в тому випадку, коли втрати малі і слабо залежать від частоти. Але, якщо втрати великі, то швидкість  може відрізняється від , причому остання може інколи перевищувати швидкість світла. При цьому поняття групової швидкості втрачає фізичний зміст.  

Групову швидкість плоскої однорідної хвилі можна знайти за такою формулою:

                                                      .

Таке співвідношення називають формулою Релея. Із цього співвідношення слідує, що фазова і групова швидкості можуть бути різними не тільки за значенням, але і за знаком. Зв’язок між фазовою і груповою швидкостями може бути ще представлений такою формулою: , де  – хвильове число. Тому можна зробити висновок, що  може бути як більше, так і менше фазової, але завжди < c.

Розрізняють наступні види дисперсій:

позитивна дисперсія – коли напрямки поширення  і співпадають;

негативна дисперсія – коли напрямки поширення  і протилежні;

а за знаком похідної фазової швидкості:

нормальна дисперсія – якщо .

аномальна дисперсія – якщо .

Виходячи з рівності (5.17) можна зробити висновок, що негативна аномальна дисперсія неможлива, оскільки: .


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 64; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!