Прибуття на місце Інциденту або профілактичного огляду, евакуація.



Категорії небезпечності інцидентів і вибухових пристроїв

 

Кожний інцидент індивідуальний, тому не існує стабільних правил їхньої ліквідації. Існують загальні стандартні дії для забезпечення процедур доступу та проведення спеціальних вибухотехнічних робіт.

Забезпечення процедури доступу та проведення спеціальних вибухотехнічних робіт – це найважливіший захід з ліквідації інциденту. Вони передбачають мінімальний ризик для оточуючих людей і вибухотехніків з урахуванням, що помилки на всіх етапах дій можуть привести до фатального результату.

Інциденти класифікуються в залежності від їхньої потенційної небезпечності.

Категорія А. До цієї категорії відносяться інциденти, що представляють миттєву смертельну небезпеку. Інциденти цієї категорії найбільш небезпечні, тому дії з їхньої ліквідації проводяться відразу, без значного розрахунку ризику для вибухотехніків: обмежений підготовчий етап, етап реалізації – фаза атаки.

Категорія Б. До цієї категорії відносяться інциденти, які уявляють не пряму загрозу. До початку дій вибухотехніків з ліквідації таких інцидентів є певний час для підготовки та реалізації виконання спеціальних вибухотехнічних робіт: обмежений підготовчий етап, етап реалізації у повному обсязі.

Категорія В. До цієї категорії відносяться інциденти, що становлять не суттєву небезпеку. Такі інциденти ліквідуються після інцидентів категорії А і Б з мінімальною небезпекою для вибухотехніків. Враховуючи утворення певного часу, реалізується: підготовчий етап, етап реалізації у повному обсязі та частково заключний етап.

Категорія Г. До цієї категорії відносяться інциденти, що не представляють небезпеки за ознаками термінів часу. Ліквідація таких інцидентів передбачає реалізацію спеціальних вибухотехнічних робіт без обмеження часу з використанням в повному обсязі всіх етапів дії вибухотехніків.

Після прибуття на місце інциденту вибухотехніки оцінюють ситуацію та визначають, до якої категорії цей інцидент відноситься.

Якщо виникають складності у визначені категорії інциденту, його відносять до категорії Г.

При плануванні способів розрядження вибухових пристроїв вибухотехніки враховують, що під час ліквідації інцидентів усіх категорій, крім категорії А, безпека вибухотехніків знаходиться на першому місці, тому вони, у переважної більшості, ліквідуються дистанційними способами. Навіть, якщо інцидент відноситься до категорії А, його слід, по можливості, ліквідувати з використанням дистанційного способу розрядження або знищення.

Кожний вибуховий пристрій промислового виготовлення, не зважаючи на стандартизацію, індивідуальний. Індивідуальність промислових вибухових пристроїв обумовлена окремими ознаками, що утворюються під час умов їх зберігання, попереднього використання та місць виявлення (розміщення) відносно оточуючої обстановки.

Кожний вибуховий пристрій саморобного виготовлення індивідуальний за ознаками неповторності конструкторських рішень, використання для виготовлення широкого спектру побутових і господарських об’єктів, застосування не ординарних вибухових речовин і сумішей та місць їхнього виявлення (розміщення) відносно оточуючої обстановки.

За конструктивними та слідоутвореними ознаками виявленими під час попереднього дослідження та фази атаки, визначаються категорії небезпечності вибухових пристроїв.

За рівнем небезпечності вибухові пристрої і речовини розподіляються на:

надзвичайно небезпечні;

небезпечні;

обмежено небезпечні.

Віднесення вибухових пристроїв до того чи іншого рівня небезпечності регламентується нормативними документами та спирається на досвід вибухотехніків, здоровий глузд і рівень спеціальних знань.

Рівень небезпечності вибухових пристроїв визначається на підготовчому етапі та етапі реалізації дистанційним і контактним способом за зовнішніми та внутрішніми конструктивними ознаками та слідоутворенням.

Під час попереднього дослідження та виконання спеціальних вибухотехнічних робіт враховується, що вибухові речовини взаємодіють з деякими металами та іншими речовинами, в результаті цього утворюються чутливі до вибуху сполуки та існує вірогідність отруєння газами, які виділяються під час взаємодії вибухових речовин і металів.

Вибухотехніки повинні чітко віддавати та виконувати вказівки. Місце для розрядження та знищення вибухових пристроїв не є місце, де можливі непорозуміння. Вказівки повинні віддаватися чітко та бути зрозумілими для вибухотехніків, працівників правоохоронних органів та інших громадян.

 

Етапи проведення спеціальних вибухотехнічних робіт
під час експертного огляду

Підготовчий етап.

 

Кожний інцидент індивідуальний, тому не існує стабільних правил його ліквідації. Існують загальні стандартні дії для забезпечення процедур проведення експертного огляду.

Процедури проведення експертного огляду передбачають мінімальний ризик для оточуючих людей і вибухотехніків з урахуванням, що помилки на всіх етапах дій можуть призвести до фатального результату.

Роботи з експертного огляду на наявність вибухових пристроїв можуть проводитися у наступних випадках:

 надходження повідомлення про підготовку вибуху;

 під час реалізації завдань з профілактичного огляду об’єктів перед проведенням масових чи охоронних заходів;

 за фактом виявлення вибухового пристрою чи вибуху з метою огляду на наявність вторинних вибухових пристроїв.

Під час реалізації завдань з профілактичного огляду перед проведенням масових або охоронних заходів, існує потенціальна можливість виникнення Інциденту категорії А,Б,В,Г за умов виявлення вибухового пристрою.

Постановка завдань.

Завдання групі вибухотехніків для виїзду на місце Інциденту або експертного огляду ставлять виключно керівники експертного підрозділу.

Під час отримання завдання вибухотехніки повинні бути зорієнтовані про Інцидент або завдання про проведення експертного огляду.

Всі спеціалісти вибухотехнічної групи повинні отримати загальну інформацію про Інцидент або завдання про проведення експертного огляду.

Керівник вибухотехнічної групи повинен поставити попередні завдання для підготовки до виїзду та провести інструктаж із заходів безпеки.

Вибухотехнічне обладнання, засоби індивідуального та колективного захисту, необхідні для ліквідації Інциденту перевіряються. Окремі засоби, що зберігаються через особливі вимоги у стаціонарних умовах, завантажуються в пересувні вибухотехнічні лабораторії.

Керівник визначає необхідну кількість пошукових груп вибухотехніків в залежності від обсягу виконання завдань. Мінімальна кількість вибухотехніків в одній групі повинна бути не менш двох спеціалістів. Пошукові групи можуть посилюватися інспекторами-кінологами з собаками.

Планування маршруту.

Планування маршруту руху до місця Інциденту чи місця експертного огляду здійснюється з урахуванням оптимального напрямку, а в окремих випадках з метою виключення небезпечних зон руху.

Під час руху до місця Інциденту налагоджується мобільний радіозв’язок із старшим слідчо-оперативної групи (органом внутрішніх справ) для уточнення обстановки та надання попередніх пропозицій із заходів вибухобезпеки.

Якщо місцевість для проведення профілактичного огляду не відома для вибухотехніків, напередодні можливе проведення рекогносцирування зазначених місць, а в окремих випадках проведення попереднього огляду.

Прибуття на місце Інциденту або профілактичного огляду, евакуація.

Про прибуття на місце Інциденту керівник групи вибухотехніків доповідає старшому слідчо-оперативної групи (далі СОГ).

Про прибуття на місце проведення експертного огляду керівник групи вибухотехніків доповідає старшому від ОВС та зацікавленим особам від інших відомств.

На місці Інциденту обов’язково проводиться евакуація людей на безпечну відстань.

Старшим СОГ забезпечується присутність чергових аварійних служб, швидкої медичної допомоги та служби порятунку (пожежних).

Дії з експертного огляду об’єктів під час повідомлень про підготовку вибуху повинні виконуватися при умовах евакуації всіх людей. Іноді керівники установ відмовляють вимогам старшого СОГ щодо евакуації персоналу.

Альтернативою уникнення відповідальності вибухотехніків перед керівником СОГ та громадянами у звинуваченнях за можливі несчасні випадки від вибухів є підписка про відмову особи залишити небезпечну зону.

Підписка про відмову особи залишити небезпечну зону повинна містити такий зміст:

 місце та час складання підписки;

 відомості про особу, керівника СОГ та старшого вибухотехнічної групи;

 відомості про те, що особа проінформована відносно небезпеки;

 відомості (згода), що особа приймає відповідальність на себе за можливий несчасний випадок;

 відомості, що особа немає претензій та звільняє вибухотехніків від відповідальності;

 підписи особи, керівника СОГ, вибухотехніків.

У випадках, коли особа не виконує вимоги та відмовляється засвідчити підписку своїм підписом, складається односторонній документ, який засвідчує керівник СОГ та вибухотехніками.

Під час проведення профілактичного огляду евакуацію людей можливо не проводити, але остаточне рішення приймається старшим від ОВС чи зацікавленими посадовими особами від інших відомств.

Керівник вибухотехнічної групи надає розпорядження своїм підлеглим для підготовки спеціального обладнання, необхідного для ліквідації Інциденту чи проведення профілактичного огляду.

Він повинен уточнити обстановку у старшого СОГ, з’ясувавши попередню мету повідомлення (проти конкретної особи, дезорганізації роботи учбового закладу чи установи, залякування, затримки початку заходів тощо).

При проведенні попереднього профілактичного огляду напередодні заходів можливе запечатування, пломбування окремих елементів інженерних комунікаційних споруд, які не будуть відкриватися до закінчення заходів.

Безпосередньо перед проведенням заходів здійснюється перевірка цілісності пломб, зліпків печаток.

 

Етап реалізації.

Загальні вимоги.

У залежності від об’єму робіт та термінів їх виконання визначається кількість пошукових груп, які одночасно будуть проводити огляд. До складу груп можуть залучатися кінологи зі спеціальними собаками.

Прийоми огляду залежать від підстав для його проведення.

Під час реагування на повідомлення про підготовку вибуху огляд починається з найбільш уразливих місць, виходячи з отриманої первинної інформації про об’єкт посягань.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 53; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!