Політична глобалістика: поняття, структура та параметри аналізу.



Політична глобалістика - один з наймолодших напрямів сучасної політичної науки.

На сучасному етапі перелік напрямів сучасної політології  має бути розширений за рахунок включення до нього такого нового напряму, який досліджує закономірності функціонування і розвитку політичної сфери та політичного життя глобального суспільства у контексті виборювання, утримання контролю, реалізації та функціонування політичної влади на глобальному, цивілізаційно-територіальному, державно-національному, регіональному і локальному рівнях управління.

Політична глобалістика є складовою частиною системи політичних наук. У процесі розвитку глобалістики значна увага приділяється дослідженню та пошуку шляхів розв'язання світових проблем, які мають політичний характер. Це привело до виникнення політичної глобалістики (від лат. globus – шар) спочатку перш за все як системи знань про політичні аспекти глобальних проблем.

В її генезі слід виокремити чотири основних підходи до пізнання глобальних проблем під політичним кутом зору:

· дослідження політичних аспектів загальнолюдських проблем у цілому;

· політологічний аналіз окремих планетарних проблем та їх взаємозв'язків як із системою міжнародних відносин, так і з конкретними напрямами світової політики;

· дослідження вияву глобальних проблем у конкретних регіонах та їх впливу на розвиток там політичної ситуації.

· формування теоретико-методологічних засад політико-глобальних досліджень.

Політична глобалістика в широкому розумінніце напрям в сучасній глобалістиці, що досліджує політичні аспекти процесу глобалізації, визначає політичні шляхи вирішення глобальних проблем.

Методологією політичної глобалістики виступає цивілізаційний або соціокультурний підхід, що розглядає процес глобалізації як можливий або бажаний результат політичного діалогу цивілізацій.

В межах цивілізаційного підходу предметом політичної глобалістики є дослідження процесу глобалізації в його історичній динаміці - як становлення єдиного взаємозалежного світу шляхом творчого діалогу цивілізацій.

Завдання політичної глобалістики:

· порівняльний аналіз політичних стратегій міжцивілізаційних відносин; обґрунтування гуманітарної миротворчості як гідної відповіді на рецидиви “нового варварства” та бездуховності;

· порівняльний аналіз основних соціокультурних цінностей світових цивілізацій, що визначають цінності виміри політичного діалогу в глобальному світі, становлення “нового універсалізму” шляхом осягнення різноманіття планетарного буття;

· розробка ідей гуманітарного глобалізму як альтернативи уніформізму та гегемонізму в глобальному світі;

· обґрунтування нової концепції гуманітарного консенсусу як процесу узгодження цінностей різних цивілізацій;

· дослідження нових проблем формування глобального простору та часу;

· порівняльний аналіз можливих альтернативних шляхів глобалізації;

· дослідження можливих деформацій розвитку в процесі глобалізації (масова культура, антицінності, нееквівалентний характер інформаційного обміну).


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 61; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!