Глава II. Сучасна сім'я і її проблеми



Молода сім'я

Створення сім'ї - це дуже відповідальний крок, для якого необхідна певна готовність до сімейного життя, чого часто не враховують сучасні молоді люди. Готовність до сімейного життя включає в себе соціально-моральну зрілість, економічну самостійність, здоров'я і т.д.Соціологічні дослідження показують, що раннє укладення шлюбу є важливим фактором, що впливає на задоволеність відносинами між подружжям. Створити сім'ю можна і в 18 років, але найбільш сприятливий з медичної точки зору вік вступу в шлюб - 20-22 роки для дівчат і 23-28 - для юнаків (враховується і той факт, що чоловічий організм досягає повної зрілості пізніше жіночого).

Рівень моральної свідомості молодих людей - одне з важливих умов готовності до створення сім'ї. Воно проявляється в розумінні молодими людьми значущості сім'ї, в серйозному відношенні до шлюбу, у виборі супутника життя, в почутті відповідальності за створювану родину, у повазі до майбутнього чоловіка (дружину).

Основним мотивом для створення сім'ї є любов. Але крім цього повинні бути присутнім і готовність до самостійності, почуття відповідальності, готовність до народження й виховання дітей.

Стабільна благополучна сім'я може функціонувати тільки при певній підготовці молодих людей до спільного сімейного життя. Молоді шлюби характеризуються початковим входженням у світ один одного, розподілом праці і обов'язків у сім'ї, вирішення житлових, фінансових і пов'язаних з веденням спільного господарства та побуту проблем, процесом набуття життєвого досвіду. Цей період шлюбного життя є самим важким і небезпечним з точки зору стабільності сім'ї.

Що ж стосується спільного життя, то подружжя дуже часто домовляються про взаємні обов'язки, про поділ праці в сім'ї, про розподіл сімейного бюджету. На підставі цього складається деяка система співпраці між членами сім'ї.

Узгодження потреб подружжя - завдання дуже складне, тому що з одного боку, виникають спільні потреби, який добре співвідносяться з бажаннями кожного з подружжя, з іншого - певна частина потреб зберігає індивідуальний характер. Наприклад, потреби в освіти, професійної діяльності, в проведенні дозвілля і т.д.

Подружжя передбачає певні вимоги до поведінки та вчинків партнерів, яке обмежує індивідуальну свободу, що тягне часом докори, образи і сварки між подружжям.

У принципі, на сьогоднішній день сімей без конфліктів практично немає, але особливо це стосується молодим сім'ям. Конфліктними подружніми спілками називають такі, в яких між подружжям існують постійні сварки, де їхні інтереси, потреби, наміри приходять в зіткнення, породжуючи особливо сильні й тривалі емоційні стани. Конфлікт звичайно викликається якоюсь складною для подружжя проблемою.

Причини виникнення сімейних конфліктів може бути абсолютно різною. В.А. Сисенко виділив наступні причини конфліктів 10:

незадоволеність потреби в цінності і значущості свого «Я» (порушення відчуття власної гідності з боку іншого партнера, його зневажливе, неповажне ставлення, образи, образи, постійна критика);

незадоволеність сексуальних потреб одного з подружжя;

пристрасть одного з подружжя до спиртних напоїв, азартних ігор і тому подібних речей, що призводить до великих витрат грошових коштів;

фінансові розбіжності подружжя (питання взаємного бюджету, утримання сім'ї, вкладу кожного з партнерів у її матеріальнезабезпечення);

незадоволеність потреби одного або обох членів подружжя у позитивних емоціях (відсутність ласки, ніжності, турботи, уваги і розуміння, психологічне відчуження подружжя один від одного, емоційна холодність);

незадоволеність потреби у взаємодопомозі, взаємної підтримки, потреби в кооперації і співробітництво, незадоволеність веденням домашнього господарства.

Часто конфлікт супроводжується сваркою між подружжям, яка ніколи не проходить безслідно. Дуже важливо усвідомлювати, що конфлікт - це не битва, і що у кожного чоловіка повинна бути можливість висловитися.

Певну роль відіграє і спільне проживання молодого подружжя з батьками, яка має свої плюси і мінуси. Основна проблема полягає в тому, що батьки вже після укладення шлюбу їх дітьми продовжують бачити в своєму синові або дочці дитини, намагаються керувати молодятами, нерідко втручаються в їх взаємини, що може реально вплинути на подальше життя молодих. Тому молоде подружжя повинні бути готові не тільки до того, що їм доведеться звикати один до одного, але й до того, що доведеться адаптуватися і до чужих батькам.

Дух сім'ї, характер відносин в ній прийнято називати сімейної атмосферою, яка є основним джерелом радості чи неприємностей, відчуття повноти подружжя або його неповноцінності.

Студентська сім'я

Молодіжний вік - період найважливіших соціальних і демографічних подій в життєвому циклі людини: формування світогляду, структури особистості, вибору соціальних і професійних орієнтирів, початку трудової діяльності, створення сім'ї.

Студентство за своєю чисельністю є однією з найбільш значних груп молоді, від розвитку якого залежить майбутнє суспільства і стани в цілому. Тому вивчення молодих сімей студентів і найбільш сприятливого часу для їх створення дуже важливо, тому що молодість, зокрема студентський віковий період з позицій фізіологічної та психологічної готовності вважається найбільш сприятливим для створення сім'ї і народження первістків. Шлюби, укладені в студентські роки, в більшості випадків демонструють високий ступінь згуртованості, заснованої на спільності інтересів, груповому самосвідомості, специфічної субкультури і способі життя. Але в той же час, слабка соціальна готовність молодих людей до сімейного життя, психологічні перевантаження і підвищені вимоги до партнера нерідко призводять до конфліктів, які роз'їдають сімейні підвалини. Студентська сім'я живе сьогодні в дуже важких матеріальних умовах. Більшість молодих людей на початку свого сімейного життя стикаються з проблемами, про які вони, можливо, раніше й чули, але не думали, як їх вирішувати.Зокрема, такий маленький бюджет, яким має в своєму розпорядженні молода сім'я, вимагає особливої ​​ретельності ведення господарства, тому необхідні хоча б елементарні знання та вміння.

Вихідним положенням при вивченні студентських сімей було припущення, що ці родини представляють оптимальну модель сім'ї сучасного типу, тому що студентство покликане множити моральний і духовний потенціал суспільства і для цього йому повинні створюватися необхідні умови.

Студентська сім'я створюється в результаті активного пошуку молодими людьми близького, дорогої людини, необхідного для щасливого, повноцінного життя. Характер майбутнього подружжя в значній мірі визначається мотивом, причинами, які зумовили укладення шлюбного союзу.

Для молодого подружжя першорядне значення має емоційна сторона шлюбу, а задоволеність шлюбом у кожного з них пов'язана з характером і силою почуттів.

Одне з головних питань, з якими стикаються вступають у шлюб студенти, - це житлове питання. Таке, що молодята починають спільне життя в окремій квартирі, зустрічається рідко. Зазвичай таку проблему житла в певній мірі дозволяють вирішувати студентські гуртожитки. Надання кімнати молодій сім'ї безпосередньо залежить від матеріального забезпечення навчального закладу, але сьогодні, на жаль, вони знаходяться в нерівних умовах.

На сьогоднішній день студентська сім'я живе в дуже важких матеріальних умовах. Незважаючи на певну матеріальну допомогу батьків, в матеріальному відношенні вони живуть у менш сприятливих умовах.

Основними проблемами, характерними для більшості студентських сімей є:

низький грошовий дохід;

труднощі поєднання навчання і сімейних зобов'язань;

труднощі, пов'язані з народження і вихованням дітей: нікому доглядати за дитиною під час навчання;

невеликі можливості для приробітку.

Труднощі у вирішенні проблем, можуть привести до конфліктів в сім'ї, погіршення здоров'я, зменшення народжуваності, збільшення матерів-одинаків, зростанням відмови від дітей. Для того, щоб уникнути таких наслідків у сучасному суспільстві потрібна розроблена і налагоджена система заходів соціальної підтримки студентським сім'ям, надання допомоги їм як з боку держави, так і з боку адміністрації ВНЗ, громадських організацій, при чому важливу роль при цьому повинні грати самі студентські сім'ї 11.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 52; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!