Тема 18. Техніка створення звернення до Європейського суду з прав людини



Основні терміни та поняття: Європейський Суд з прав людини, Європейська конвенція з прав людини, формуляр індивідуальної заяви до Європейського Суду з прав людини.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Європейський Суд з прав людини є міжнародним органом, який за певних умовможе розглядати заяви, подані особами, які скаржаться на порушення їхніх прав, викладених у Європейській конвенції з прав людини. Ця Конвенція є міжнародним договором, на підставі якого більшість європейських держав зобов’язались дотримуватись певних основних прав людини. Ці права викладені у самій Конвенції та у чотирьох Протоколах до неї (Протоколи № 1, 4, 6 і 7), ратифікованих лише окремими державами.

Особа може звернутися до Суду, якщо вважає, що вона особисто і безпосередньо є жертвоюпорушення однією з держав одного або кількох основних прав. Суд може розглядати лише ті заяви, в яких йдеться про порушення одного або кількох прав, гарантованих Конвенцією та Протоколами до неї.Суд не є апеляційним судом по відношенню до національних судових інстанцій і не уповноважений ні скасовувати, ні змінювати їхні рішення. Суд також не може від імені особи безпосередньо втручатися в діяльність органу влади, проти якого спрямована її заява.

Суд може розглядати лише ті заяви, які спрямовані проти держав, що ратифікували Конвенцію або відповідні Протоколи, і які стосуються події, що мала місце після визначених дат. Ці дати відрізняються в залежності від того, проти якої держави спрямована заява, і від того, чи стосується заява права, гарантованого самою Конвенцією або одним із Протоколів до неї.

Особа може звернутися до Суду лише зі скаргами на факти, за які несе відповідальність орган влади (законодавчої, виконавчої, судової та ін.) однієї з цих держав. Суд не розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб або недержавних організацій.

Згідно зі Статтею 35 § 1 Конвенції, Суд приймає заяви до розгляду лише після використання усіх внутрішніх засобів правового захисту і лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення. Суд не зможе розглянути по суті заяву, яка не відповідає цим умовам прийнятності.

Надзвичайно важливо, щоб перед зверненням до Суду особа використала усі засоби правового захисту у державі, проти якої спрямована заява, які могли б призвести до позитивного вирішення питання, що є предметом оскарження, та здійснення яких безпосередньо залежить від заявника; в противному випадку особі необхідно буде довести, що засоби захисту, які вона не використала, є неефективними.

Щоб реалізувати право на звернення до Європейського суду з прав людини, заявнику потрібно надіслати до Суду лист, у якому стисло, але чітко описати деталі справи та намір оскаржити порушення. У відповідь на такий лист заявник отримає від Суду формуляр індивідуальної заяви, який потрібно заповнити і повернути до Суду не пізніше ніж через вісім тижнів.

Для економії часу заявник може попередньо не звертатися з листом до Суду, а заповнити формуляр індивідуальної заяви самостійно. Для цього на сайті Суду (http://www.echr.coe.int) прикріплені бланки формулярів індивідуальної заяви на мовах держав-учасниць Конвенції, а також пояснювальні нотатки щодо їх заповнення. Час від часу бланки формулярів оновлюються, тому найновішу версію завжди можна знайти на сайті Суду. Заявник може зберегти електронну версію формуляра на свій комп’ютер та роздрукувати.

Суд не приймає заяви за телефоном або електронною поштою, якщо вони не дублюються звичайною поштою. Також немає необхідності бути особисто присутнім у Страсбурзі для усного викладення обставин справи.

Листи і документи, які надсилаються до Суду, не слід прошивати степлером, склеювати чи скріплювати іншим чином. Усі сторінки повинні бути послідовно пронумеровані.

Офіційними мовамиСуду є англійська та французька, але за бажанням особа може звертатися до Секретаріату Суду офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію.

Студенти повинні детально розглянути змістпояснювальної нотатки для осіб, які заповнюють формуляр заяви у відповідності до ст. 34 Конвенції, якамістить такі основні положення.

Заповнений формуляр буде вважатися заявою до Суду, згідно зі Статтею 34 Конвенції. Він слугуватиме основним документом при розгляді справи Судом. Тому важливо заповнити його якомога повніше та акуратніше, навіть якщо це означає повторне викладення інформації, що вже була подана до Суду раніше.

Формуляр складається з восьми розділів. Необхідно заповнити формуляр таким чином, щоб заява містила усю необхідну інформацію, яка вимагається у відповідності до Правил Процедури Суду.

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Поняття та підстави звернення до Європейського суду з прав людини.

· Порядок подання заяви до Суду.

· Типові помилки у зверненні до Європейського суду з прав людини.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Довіреність для Європейського суду на представника.

· Порядок листування із Європейським судом з прав людини.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 69; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!