Будова і дія реостатів, потенціометрів, магазинів опорів



 

Устаткування: 1) амперметр на 1 А, 2) Б-24м, 3) лампочки на підставці 2 шт, 4) реостат важільний (10 Ом), 5) реостат з ковзаючими контактами (15 ом), 6) вставка з мідними електродами, 7) стакан, 8) розчин мідного купоросу, 9) вимикач, 10) дроти з’єднувальні.

Установку збирають як показано на рис. 267. Дві лампочки з’єднують паралельно щоб збільшити силу струму в ланцюзі і тим самим помітнішу зміну в показах амперметра та яскравості світіння лампочок при зміні струму реостату. На В-24м встановлюють напругу 6 В.

Спочатку показують дію важільного реостата, потім, залишаючи розташування інших приладів в ланцюзі таким же, змінюють його реостатом з ковзаючим контактом. Дія того або іншого реостата легко виявляється по помітних змінах показів амперметра і поступовому гасінню лампочок при введенні опору реостата, включеного в ланцюг. Поступової зміни опору рідинного реостата домагаються шляхом повільного занурення електродів в електроліт спочатку самими куточками пластин.

Демонстрація дослідів має на меті не лише показати дію, але і пояснити будову реостатів різної конструкції. Щоб при поясненні будови важільного реостата учні могли простежити шлях струму, потрібно за спіралями реостата прикріпити аркуш білого паперу або поставити ззаду білий екран. На білому фоні потрібно показувати і деталі будови реостата з ковзаючим контактом.

Враховуючи майбутні лабораторні заняття, на яких учням доведеться користуватися реостатом, корисно після описаної демонстрації роздати учням на руки лабораторні реостати і дати можливість детально ознайомитися з їх будовою.

 

Демонстрація залежності опору металевих провідників від температури

 

Устаткування: 1) прилад для демонстрації зміни опору провідника при нагріванні, 2) Б-24м, 3) спиртівка, 4) дроти зєднувальні.

Саморобний прилад (мал. 3-36) складається з дерев’яної стійки заввишки 50 см, шириною 8 см і змонтованих на ній деталей: патрона для електричної лампи на 6 В (лампа від освітлювача для

тіньовій проекції), двох клем для підключення джерела струму і спіралі із сталевого дроту діаметром 0,3-0,5 мм і завдовжки приблизно 0,5 м

Деталі приладу сполучені послідовно товстим дротом, і місця з'єднань мають хороші контакти. Це зменшує загальний опір ланцюга. Чим більшу частину загального опору (включаючи і джерело струму) складає опір спіралі, що нагрівається, тим краще виходитиме дослід.

Підключивши джерело струму - батарею акумуляторів (замість акумуляторів на В-24м встановлюють напругу 6 В.) - до клем на стійці, спостерігають світіння лампи. Потім підносять до спіралі запалену спиртівку і звертають увагу, як по мірі нагріва­ння дроту лампа починає світитися слабкіше. Нарешті, світіння зовсім припиняється, - це свідчить про збільшення опору розжареної спіралі порівняно з опором хо­лодної.

Прибирають спиртівку і спостерігають, як поступово збільшується світіння лампи : спіраль остигає і її опір зменшується.

Пояснюють учням, що зі зміною температури металі­чного провідника міняється швидкість теплового руху іонів кристалічної решітки і число зіткнень електронів з іонами. Це призводить до зміни опору провідника.

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 137; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!