Органи чуття людини і фактори, що впливають на їх чутливість



Існує думка, що природа наділила людину тільки п'ятьма органами відчуттів: зором, слухом, нюхом, смаком і дотиком. Насправді ж розмаїття наших вражень від навколишнього світу свідчить про існування значно більшої кількості органів відчуття. Наприклад, орган дотику, що сприймає тактильні відчуття, являє собою цілу систему рецепторів, які реагують на температуру, біль, поверхневий дотик, глибинний натиск. У ротовій порожнині фактично розташовані всі рецептори зазначених органів, за винятком зору і слуху, і всі вони беруть активну участь в сенсорному аналізі. Для органів відчуття людини характерні такі властивості, як вразливість, чутливість, сенсорна пам'ять і ін.

Чутливість органів відчуття.

Вважається, що природного максимуму реакція органів відчуттів досягає приблизно до 20 років. У цей період розвитку людина краще бачить і добре сприймає силу імпульсу будь-якого подразника нервової системи. Разом з тим у цьому віці молода людина ще не навчилася правильно використовувати дані природою органи відчуття і не здатна правильно оцінювати отриману інформацію. Це можна пояснити відсутністю досвіду, а також відсутністю цілеспрямованого навчання і тренування. При правильному способі життя вразливість органів відчуття за умови їх постійного тренування з роками не тільки зберігається, але й може навіть зростати.

Чутливість - здатність живого організму сприймати дії подразників із зовнішнього і внутрішнього середовища.

Чутливість органів відчуттів характеризується величиною порога відчуття.

Поріг відчуття - це найменша інтенсивність дії подразника, яка здатна викликати відповідну реакцію з боку органу чуття. Імпульси дії подразника, які знаходяться вище порогових, називаються надпороговим, а ті, які знаходяться нижче порогових, просто не фіксуються органами відчуття.

Розрізняють два види порогів:

Поріг відчуття і поріг сприйняття.

Якщо ми відчуваємо який - небуть смак, але не можемо визначити його якісно (смак якої речовини викликає це відчуття), то в даному випадку можна говорити про порогове відчуття.

Якщо ж при незначному підвищенні концентрації даної смакової речовини ми починаємо розуміти, чим (якою речовиною) викликане відчуття що з'явилося, то ми маємо справу вже з порогом сприйняття (впізнавання).

Величини порога відчуття і порога сприйняття для кваліфікованих оцінювачів при стандартних умовах проведення аналізу є постійними.

У зв'язку з тим, що більшість продовольчих товарів досить швидко втрачають набуті в процесі виробництва властивості, фахівцям - оцінювачам (товарознавцям, експертам, технологам) для об'єктивної оцінки продукту в даний момент необхідно пам'ятати показники якості «еталону» цього товару. Крім того, він повинен накопичувати і утримувати в своїй пам'яті показники якості «ідеального товару», впізнавати і чітко формулювати ті властивості, які виникають в товарі в процесі його виробництва, транспортування і зберігання.

Таким чином, при проведенні сенсорного аналізу головну роль відіграють запам'ятовування і збереження в пам'яті інформації про високоякісний товар, а також уміння швидко згадувати і ідентифікувати на цій основі властивості товару який оцінюється.

Іншими словами - кваліфікований фахівець повинен володіти хорошою сенсорною пам'яттю.

Сенсорна пам'ять - це здатність запам'ятовувати і розпізнавати різні імпульси і враження на вразливість органів відчуття людини, а, отже, і на результати сенсорного аналізу впливають різні фактори: стан і можливості нервової системи, сила і час дії імпульсу, природа подразника, фізіологічні особливості аналізатора (адаптація, стомлюваність), умови життя, умови і методи проведення аналізу та т.п.

Стан і можливості нервової системи людини пов'язані з її віком, життєвим досвідом, сенсорної практикою, ставленням до службових обов'язків, натренованістю, станом здоров'я і т.п.

Нервовий імпульс (від лат.impulsus - удар, поштовх) забезпечує передачу інформації від периферичних рецепторних закінчень до нервових центрів.

Сила імпульсу - міра дії сили подразника за певний період часу. Чутливість органів відчуттів залежить не тільки від сили імпульсу. Вона значною мірою пов'язана з фізіологічними особливостями аналізаторної системи людини. При одночасному впливі декількох імпульсів враження можуть взаємно гаситися, компенсуватися, послаблюватися і посилюватися. Наприклад, кислий смак дещо пом'якшується в присутності солодких речовин; після солодкого смаку відчуття кислого смаку значно посилюється. Важливою властивістю органів відчуття, яке не можна не враховувати в процесі сенсорного аналізу, є їх адаптація.

Адаптація - це вироблена в процесі еволюції властивість пристосування живого організму до умов існування у зовнішньому середовищі які постійно змінюються. Без адаптації неможливо було б підтримання нормальної життєдіяльності будь-якого живого організму.

 

Сенсорна адаптація - загальна властивість сенсорних систем, полягає у пристосуванні до тривало діючого (фонового) подразника. Адаптація проявляється в зниженні абсолютної і підвищенні диференціальної чутливості сенсорної системи. Суб'єктивно адаптація проявляється в звикання до дії постійного подразника (наприклад, ми не помічаємо безперервного тиску на шкіру звичного одягу).

 

Адаптаційні процеси починаються на рівні рецепторів, охоплюючи і всі нейронні рівні сенсорної системи. Адаптація слабка тільки в вестибуло- і пропріорецепторах (чутливі нервові закінчення з групи механорецепторів розташовані в скелетних м'язах, сухожиллях, зв'язках які дають інформацію про положення різних частин тіла відносно одна одної). За швидкістю даного процесу всі рецептори поділяються на ті які швидко- і повільно адаптуються. Перші після розвитку адаптації практично не посилають в мозок інформації про триваюче подразнення. Другі цю інформацію передають у значно ослабленому вигляді. Коли дія постійного подразника припиняється, абсолютна чутливість сенсорної системи відновлюється. Так, в темряві абсолютна чутливість зору різко підвищується.

 

У сенсорній адаптації важливу роль відіграє регуляція властивостей сенсорної системи. Вона здійснюється за рахунок ідучих зверху вниз впливів більш високих на більш низькі її відділи. Відбувається як би перенастроювання властивостей нейронів на оптимальне сприйняття зовнішніх сигналів в умовах, що змінилися. Стан різних рівнів сенсорної системи контролюється також ретикулярною формацією, що включає їх в єдину систему, інтегровану з іншими відділами мозку і організму в цілому. Еферентні впливи в сенсорних системах найчастіше мають гальмівний характер, тобто призводять до зменшення їх чутливості і обмежують потік аферентних сигналів. Загальне число еферентних нервових волокон, що приходять до рецепторів або елементів якого-небудь нейронного шару сенсорної системи, як правило, у багато разів менше числа аферентних нейронів, що приходять до того ж шару. Це визначає важливу особливість еферентного контролю в сенсорних системах: його широкий і дифузний характер. Йдеться про загальне зниження чутливості значної частини нижчого нейронного шару.

Фізіологічна адаптація - зміна рівня чутливості того чи іншого аналізатора під впливом адекватного подразнення. Вона виражається як у зниженні, так і підвищенні чутливості (чутливість ока до світла в темряві підвищується, а при дії світла - знижується). Про стан фізіологічної адаптації судять по зміні порога чутливості аналізатора в залежності від зміни інтенсивності імпульсу. Адаптація може бути зорова, слухова, звукова, смакова.

Фізіологічна стомлюваність органів відчуттів пов'язана не тільки з тривалістю та інтенсивністю імпульсів, але й такими факторами, як втрата чутливості під впливом психологічних причин, загальною втомою організму, хворобою. Тому при проведенні сенсорного аналізу (особливо при оцінці якості великої кількості зразків одного виду продуктів - чаю, сирів, ковбас) необхідно строго обмежувати кількість зразків, пропонованих для одночасної оцінки. Вважається, що кількість зразків, яку об'єктивно за робочий день може оцінити фахівець, не повинно перевищувати 10 - 15 в залежності від особливостей товару. При цьому необхідно пам'ятати, що час відновлення чутливості органів відчуттів коливається від 5 до 20 хв. Важливим фактором, що впливає на чутливість органів відчуття, є умови життя людини (ставлення до свого здоров'я, куріння, вживання міцних алкогольних напоїв). Наприклад, у курців під впливом нікотину притупляється сприйнятливість до гіркого і солодкого смаку, до запаху.

Найчастіше ці люди не можуть кваліфіковано проводити органолептичний аналіз.

 

Контрольні питання і завдання

1. Яку роль у житті людини відіграють органи відчуттів?

2. Що собою являє аналізаторна система людини?

3. Як відбувається сприйняття і аналіз подразнення аналізатором?

4. Які властивості притаманні аналізатору?

5. Дайте характеристику рівнів відображення навколишнього середовища нервовою системою людини.

6. Яку роль відіграє пам'ять в сенсорному аналізі?

7. Що таке відчуття і що є його кількісною характеристикою?

8. Які існують пороги відчуттів і що вони характеризують?

9. Дайте характеристику властивостей органів чуття (чутливість, адаптація, втома, вразливість, сенсорна пам'ять).

10. Які фактори впливають на чутливість органів чуття людини ?

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 42; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!