Психологічні аспекти профілактичних програм



 


В основі первинної профілактики куріння, безсумнівно, лежить популяризаційний підхід, здійснюваний у шкільний період життя людини. Як учень опановує умінням читати і писати, так йому необхідно засвоювати основи здорового способу життя. Профілактика паління повинна бути частиною такого роду програм.
Шкільні програми з профілактики куріння пройшли кілька етапів розвитку. У 70-ті роки XX століття передбачалося, що отримання знань про шкоду куріння призведе до того, що зміниться ставлення до тютюну в бік негативного і школяр не почне курити. Однак вплинути на поведінку і, відповідно, на частоту паління таким способом не вдалося.
Інформаційні програми можуть мати ефект тільки в тих країнах, де школярі не знають про шкоду куріння. У нас же навіть молодші школярі добре про це поінформовані, що не заважає їм пізніше призвичаїтися до куріння.
Була також запропонована так звана ефективна модель освіти, згідно з якою основна увага приділялася особистісним особливостям дитини. Ідея полягала в тому, що дитина не почне курити через внутрішніх спонукань. Передбачалося, що куріння пов'язане з деякими поведінковими проблемами та низькою мотивацією досягнень у навчанні: підвищення самооцінки, зростання самоповаги приведуть до зниження частоти куріння. Однак і ця модель виявилася неефективною.
Ще одна модель грунтується на так званому соціально-впливу підході. Передбачається, що якщо у школяра розвинути вміння ідентифікувати соціальне вплив і навчити, як йому протистояти, то такий підхід буде найбільш ефективним. Ця модель включає чотири компоненти: інформацію про негативних соціальних ефекти і безпосередніх фізіологічних наслідки куріння; відомості про потурають куріння впливах, особливо однолітків, батьків і засобів масової інформації; корекцію перебільшених уявлень про поширення куріння серед підлітків: тренування, рольові ігри, практику в придбанні протистояння небажаним впливам, особливо однолітків, і підкріплення досягнутих умінь.
Когнітивно-поведінкова модель передбачає, що куріння-наслідок впливу і соціальних, і психологічних факторів; таким чином, паління виявляється результатом навчання: воно-засіб задоволення соціальних потреб, зняття стресу, аспект спілкування, знак переходу у доросле. Когнітивно-поведінкова модель відрізняється від соціально-впливає включенням деяких методів впливу на уявлення, відносини і поведінка підлітків, що збільшують ризик початку куріння. Дана модель, крім того, не обмежується антитютюновими заходами і використовує приклади з інших областей тренування соціальних умінь. Найбільш ранні роботи в цій галузі широко використовували теорію, що відхиляється і методи психотерапії.
Модель життєвих вмінь об'єднує чотири елементи соціально-впливає підходу, методи навчання вмінню приймати рішення, вирішувати проблеми, самоконтролю і самопідтримки, розроблені в рамках когнітивно-поведінкової моделі, а також методи розвитку більшої незалежності, самоповаги, впевненості в собі. Модель життєвих вмінь в ще більшій мірі, ніж когнітивно-поведінкова, виділяє значення допомоги підліткам у вирішенні соціальних проблем різного роду, однією з яких є куріння. Дана модель, що використовує соціально-психологічні підходи, приносить обнадійливі результати: програма, що складалася з десяти тренувальних занять призвела до зниження на 75% числа випадків початку куріння в 8-10-х класах.
Вчені сформулювали вісім основних положень шкільної профілактичної програми:
1. Антитютюнові заходи в школі повинні тривати не менше двох років, у кожному класі (6-8-м) повинно проводитися по п'ять занять.
2. Програма повинна привертати увагу до соціального впливу, навчати методам відмови та надавати інформацію про найближчі наслідки куріння.
3. Профілактика паління повинна бути складовою частиною шкільного навчання.
4. Програма повинна здійснюватися в перехідний період від молодшого шкільного віку до середнього.
5. Необхідно активно залучати школярів до участі в антитютюнових заходах.
6. Заохочується залучення в антитютюнову компанію батьків.
7. Вчителі повинні бути адекватно підготовлені.
8. Програма повинна враховувати культурні особливості популяції.

 

Висновок
Проблема тютюнопаління дітей і підлітків в даний час стоїть досить гостро. Куріння підлітків перш за все відображається на нервовій і серцево-судинній системах. У 12 - 15 років вони вже скаржаться на перепочинок при фізичному навантаженні. У результаті багаторічних спостережень французький доктор Декалзне ще сто років тому прийшов до переконання, що навіть незначне куріння викликає у дітей недокрів'я і розлад травлення. Підлітки, починаючи курити і прагнучи це приховати від дорослих, швидко і глибоко затягуються. Швидке куріння сприяє переходу в тютюновий дим великої кількості шкідливих речовин, нікотину надходить в 2 рази більше, ніж при повільному. Зазвичай підліток докурює цигарку до кінця, а, як відомо, при цьому в організм надходить максимальна кількість отруйних компонентів тютюну. Слід також врахувати, що підлітки, маючи мало грошей, частіше курять дешеві сорти сигарет, де нікотину міститься більше.
Куріння негативно впливає на успішність школяра. Число неуспішних зростає в тих класах, де більше палять. Куріння школярів уповільнює їх фізичний і психічний розвиток. Стан здоров'я не дозволяє вибрати рід занять до душі, домогтися успіху (наприклад, юнакам стати льотчиками, космонавтами, спортсменами, дівчатам - балеринами, співачками та ін) Паління і школяр не сумісні. Шкільні роки - це роки зростання як фізичного, так і розумового. Організму потрібно багато сил, щоб впоратися з усіма навантаженнями. Як відомо, навички, звички, засвоєні в шкільному віці, найміцніші. Чим раніше діти, підлітки познайомляться з курінням і почнуть палити, тим швидше звикнуть до нього. І надалі відмовитися від куріння буде важко.
Таким чином, тютюнопаління одна з найактуальніших проблем у середовищі учнів. Так як вплив однолітків на сформованій свідомість дуже великий, то причин для занепокоєння достатньо багато. Підростаючому поколінню необхідно більше уваги, як з боку батьків, так і з боку вчителів, соціальних педагогів, яким треба уважніше спостерігати за прагненнями і схильностями учнів.

 

 Отже, на мою думку *мода на тютюнопаління* сьогодні вже не така актуальна, як у попередні роки, отже вже полегшується вплив на підлітків. Сьогодні в моді здоровий спосіб життя, а ця мода може мати вплив, тим більше, якщо продемонструвати підлітками приклади наслідників цієї моди. Але навіть говорячи про моду на тютюнопаління, то слідують їй зазвичай невпевнені в собі, залежні від думки оточуючих підлітки, отже, треба працювати в напрямку підвищення їх самооцінки не шляхом тютюнопаління, а, наприклад, особистісними досягненнями у спорті, навчанні та ін. Що стосується реклами, яка також впливає на підлітків, то сьогодні вона вже досить заборонена, а на пачках сигарет зявилися попередження, які якщо не на кожного починаючого курця, то хоча б на якийсь їх процент все-таки впливають. Також політика антитютюнопаління, що виявляється у підвищенні цін на сигарети теж впливає на матеріально залежних підлітків. Ведення заборони продавати сигарети неповнолітнім також створює перешкоди на шляху до потрапляння сигарет до рук підлітків. Також на даний момент уже прийнято закон про заборону тютюнопаління у закладах громадського харчування. Отже, на мою думку, держава вже зробила досить багато для викорінення та зменшення паління як і серед підлітків та дітей, так і серед дорослих, а таким чином, якщо дорослі будуть менше курити, то і діти та підлітки будуть більше їх наслідувати.

На мою думку шкільним психологам та педагогам треба діяти у напрямку не залякування шкоди для здоровя сигарет, а у напрямку закінчення моди на це заняття та підвищення самоповаги, впевненості у собі підлітків, а також спрямквання їх енергії та вільного часу у русло, яке може давати користь.

 

 

 

 

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Львівський національний університет імені Івана Франка

 

Тютюнопаління у підлітків

 

                                                                                   Виконала:

                                                                                       студентка групи ФФП-51с

                                                                                                            Прокопчук М.

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 49; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!