Мотиваційні аспекти куріння підлітків



Причини куріння молодого покоління


Успішна боротьба з тим чи іншим негативним явищем можлива лише в тому випадку, коли відомі причини цього явища. Що стосується тютюнопаління, то багато школярів вперше знайомляться з цигаркою в 1-2-х класах, і рухає ними насамперед цікавість. Переконавшись у тому, що куріння супроводжується вельми неприємними відчуттями (гіркота в роті, рясна слинотеча, кашель, головний біль, нудота аж до блювоти), діти до тютюну більше не тягнуться, і в 2-6-х класах курять лічені одиниці. А от у більш старшому віці число курців школярів починає рости, і причини цього вже інші, ніж цікавість.
Відповідно до досліджень психологів, найчастіше причинами куріння підлітків є наслідування більш старшим товаришам, особливо тим, на яких хотілося б бути схожим (в тому числі і батькам); бажання здаватися дорослим, незалежним; бажання «бути як всі» в кращий компанії. Причиною куріння підлітків у ряді випадків є і сувора заборона батьків («солодкість забороненого плоду"), особливо в тих випадках, коли самі батьки курять.
Існуюче уявлення про те, що куріння дозволяє схуднути (що не відповідає дійсності), інший раз є причиною того, що за сигарету беруться підлітки з надмірною вагою, найчастіше дівчата. Безумовно, вагомий внесок у те, що підлітки починають палити, вносить реклама тютюнових виробів.
Куріння дуже часто поєднується з прийомом алкогольних напоїв, наркотичних речовин, тому деколи дуже важко визначити справжню мотивацію (причину куріння). У процесі залучення до куріння проглядаються чотири важливі стадії: впізнавання, проба (експериментування), звикання, продовження (залежність). Перше впізнавання того, що куріння існує як звичка, відбувається в ранньому дитинстві, коли дитина бачить навколо себе кращих дорослих. Будучи пасивним курцем, він звикає до запаху і виду сигарет. З часом виникає бажання спробувати самому.
Експеримент починається в групі і відбувається зі схвалення однолітків. Побоювання бути відкинутим посилює бажання. Прагнення до незалежності від оточуючих призводить до продовження експериментів. З'являється віра в те, що куріння заспокоює нерви, покращує настрій. Розвивається звичка, викликана звиканням організму до дії нікотину, що переходить у нікотинову залежність.
При відмові від паління виникає синдром відміни. Даний синдром характеризується тим, що порушується здатність концентрувати увагу, знижується пізнавальна здатність, змінюється настрій. Тяжкість прояви синдрому може бути різною, аж до того, що людина вже не може відмовитися від шкідливої ​​звички без консультацій фахівця.
На відміну від наркоманів і алкоголіків курці не схильні до антигромадської поведінки. Тому основними соціальними наслідками куріння є:
- Народження ослабленого потомства;
- Порушення взаємовідносин між людьми;
- Збільшення ризику виникнення захворювань внутрішніх органів;
- Передчасна смерть.
Ці наслідки наносять великий економічний збиток суспільству. Товариство несе витрати з лікування, оплати лікарняних листів, недоотримує продукцію, яку могли б виготовити хворі з причини паління люди.
Якщо поширеність куріння буде зберігатися на тому рівні, який існує зараз, то смертність від куріння у другій чверті XXI століття буде щорічно становитиме 10мільйонів осіб. Близько половини цих смертей відбудеться у середній віковій категорії (40-60 років). Ті люди, які повинні загинути, сьогодні ще діти або початківці життя дорослі. Втрата тривалості їх життя становить близько 20 років.
За даними американського психолога Ф. Раїса, тютюн - перший з найбільш поширених серед підлітків 12-17 років наркотиків. Одна третя частина учнів середньої школи у віці 12-17 років хоча б раз пробували курити сигарети. Стільки ж 18-25-річних - постійні курці. Більше половини всіх кращих молодих людей свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. У середньому число курців серед чоловіків приблизно дорівнює кількості дівчат, що палять. [1]
Більшість молодих людей знають про небезпеку куріння для здоров'я. Якщо так, чому ж вони починають палити і надалі не відмовляються від цієї звички? Найчастіше можна почути такі відповіді:
- Тому що всі мої друзі курять;
- Щоб виглядати більш дорослим;
- З цікавості;
- Тому що я відчував себе неспокійно і знервовано;
- Тому що мені подобається курити;
- Тому що всі думали, що я не курю.
У принципі, ці причини цілком можна пояснити з точки зору психології. Молодим людям з раннього дитинства «промиває мізки» гігантська рекламна індустрія. Куріння ототожнюється з мужністю, незалежністю, природністю, красою, молодістю, товариськістю, благополуччям і щасливим життям.
Психолог Ф. Райс вважає, що, почавши палити, молоді люди продовжують це робити з наступних причин:
- Зняття психологічної напруги;
- Придбання несвідомої звички: у курців виникає рефлекс, від якої важко позбутися;

- Асоціації або зв'язку з приємною обстановкою і задоволенням. Куріння асоціюється з післяобіднім кави, цікавої бесідою, компанією друзів.
У поширенні цієї шкідливої ​​звички має значення своєрідне примус дітей до куріння з боку тих, що палять. У школах курці вважають некурців боягузами, «матусиними синками», не вийшли з-під опіки батьків, несамостійними. Незалежно від характеру причин, які штовхнули на куріння, відповідь, як правило, повторюється. Бажання покурити, вдихнути аромат тютюнового диму і затягнутися приходить непомітно, але, на жаль, стає все більш сильним.
Дані дослідження причин куріння у школярів і студентів (на основі анкетування та опитування 2 000 курців) наведені в таблиці.
«Результати дослідження причин куріння у школярів і студентів».

Вікова група

Процентне співвідношення залежно від причин куріння

Наслідування іншим Почуття новизни, інтересу Бажання здаватися дорослими Точна причина не відома
Учні 5-6 класів 50,0 41,5 5,5 3,0
7-8 класи 35,6 30,0 10,4 24,0
9-10 класи 25,5 24,0 15,0 35,5
Студенти 1 курсу 4,1 25,5 25,0 45,4
3 курсу 1,5 10,0 25,1 63,4
6 курсу 0 0 1,5 98,5

 

Частина хлопців починають курити дуже рано - з п'ятого класу. Половина з них наслідують товаришів по школі, двору, причому, як правило, більш старшим. Ще майже половина хлопців палять через прагнення до незвичайності, таємничості: адже треба роздобути сигарети та сірники, сховатися в затишному місці ... Це схоже на маленьке пригода.
Але ось зі шкільної лави вчорашній одинадцятикласник потрапляє в вузівську аудиторію. Тепер він став дійсно майже дорослим, самостійним. Більше чверті опитаних палять, щоб здатися солідніше. Та й просто «за звичкою» курять дуже багато! Вже на третьому курсі беруть в руки сигарету більше 60% студентів. Слід підкреслити, що опитування проводилося серед студентів медичного університету. А адже саме медики краще за інших знають про шкоду куріння.
У поширенні куріння серед дівчат чималу роль відіграє мода. На матеріалі анкетного опитування, проведеного «Комсомольською правдою», на питання, чому дівчата стали палити, 60% з них відповіли, що «це красиво», «це модно», інші відповіли, що «курять, бо хочуть подобатися», « хочуть привернути до себе увагу ». Часто дівчата починають курити в компаніях. Бачачи, що палять дівчата звертають на себе більшу увагу чоловічої частини компанії («краще виглядають», «виглядають самостійніше»), «рабині моди» не бажають відставати від курців і теж тягнуться за цигаркою.
Психологію тяги дівчат до куріння тонко описує Є. І. Руденко. Дівчину цікавить не стільки сам акт куріння, скільки вся процедура куріння, що набуває характеру своєрідного ритуалу. Це і неквапливе роздрук сигаретної пачки, і витяг з неї сигарети, і задумане розминання її отманікюреннимі пальчиками, і закурювання від полум'я гарної запальнички або манірно піднесеної сірники і вже, нарешті, саме куріння з плавними рухами руки з димить сигаретою до попільнички, скидання попелу, супроводжується витонченим постукуванням пальця по сигареті, майстерне пускання димових кілець - безперечне свідчення досконалого володіння технікою куріння. Ось арсенал засобів моди, що дає право дівчині, що оволоділа їм, вважатися цілком «сучасної».
Згідно з даними статистики, представниці жіночої статі починають курити зазвичай пізніше, ніж представники чоловічої: відповідно у середньому в 15-22 роки і в 12-18 років. Тут позначається вплив різних чинників: ослаблення контролю батьків; особливості компанії для дівчат; курить чи не курить її знайомий хлопець або чоловік. Нерідко деякі курці прагнуть втягнути в цю шкідливу звичку інших людей - чи то з метою залучити їх до себе, прив'язати сильніше, чи то для того, щоб переконатися в своєму впливі на них.
Після 30 років зазвичай починають палити рідко - до цього часу людина вже достатньо дозрів для того, щоб не робити необдуманих вчинків, навмисне ж починати палити він не стане, оскільки шкода куріння в принципі, всім відомий. Слабшає до цього віку і вплив безпосереднього оточення, і людина орієнтується на більш широке коло людей, не замикаючись на уявленнях і характер поведінки будь-якої вузької групи людей. Разом з тим часом і в зрілому віці людина може виявитися податливий до пропозиції почати палити: наприклад, слідуючи настійною порадам оточуючих курців у разі будь-якого нещастя, коли самоконтроль ослаблений, а куріння рекомендують як відволікаючий і заспокійливого засобу. Найчастіше цей тиск виявляється дієвим по відношенню до жінок.
Слід зазначити, що деякі курці вважають куріння для себе нешкідливим, а в деяких аспектах і корисним. При цьому шкідливі боку дії наркотичної речовини виставляються в якості привабливих і корисних. Наприклад, куріння в певній ситуації можуть рекомендувати для заглушення почуття голоду.
Отже, якщо причинами початку паління в чоловіків є прагнення наслідувати дорослим, ототожнення паління з уявленнями про самостійність, силу, мужності, то у дівчат початок куріння часто пов'язано з кокетством, прагненням до оригінальності, бажанням подобатися юнакам.

Мотиваційні аспекти куріння підлітків


Встановлено, що серед підлітків 12-17 років дуже багато хоч би раз пробували палити і досить велике число (за деякими даними до 42%) є постійними курцями. Про те, що куріння досить міцно вписалася в життя підлітків, свідчать і дані, отримані за допомогою методики «Асоціації». Слова «куріння» і «палити» викликають у підлітків асоціації з друзями, дискотекою, тусовкою, компанією, під'їздом, шкільної зміною, рибалкою і т. д.
Сучасні підлітки досить добре обізнані про негативний вплив тютюну на здоров'я. Деякі з них стверджують, що спостерігають негативні наслідки куріння на своїх знайомих курців. Найбільш значимими наслідками негативного впливу куріння на здоров'я вважаються наступні:
- Обмеження фізичних можливостей (важко займатися спортом, танцями);
- Поява залежності від тютюну (найбільш сильний негативний момент куріння для молоді полягає в тому, що вони пояснюють свою неможливість відмовитися від куріння відсутністю волі);
- Прояв зовнішньої непривабливості (жовтий колір шкіри, зубів і нігтів). Цей момент дуже актуальне для підлітків, так як вони надають великого значення зовнішньому вигляду (це пов'язано з розвитком процесу соціалізації підлітків і появою межполового інтересу);
- Матеріальні витрати (трата грошей).
Однак, незважаючи на безліч негативних сторін куріння, воно, на думку молоді, має всього три, але дуже вагомих позитивних моменти:
- Зняття напруги (куріння - хороший спосіб розслабитися, відволіктися від проблем; подібний стереотип складається внаслідок психологічних захистів: підліткам, які здійснюють осуджуваних суспільством дії, необхідно виправдатися як перед собою, так і перед оточуючими);
- Можливість підвищити власний авторитет (у підлітковому та молодіжному середовищі куріння сприймається як ознака дорослості; на їхню думку, кращим легше знайти собі компанію, ніж некурящим);
- Згуртування групи (підлітки вважають, що куріння згуртовує компанію; легше зав'язується розмова, в час куріння легко познайомитися з іншими хлопцями).
Основним мотивом початку куріння є бажання придбати друзів, стати «своїм» у компанії однолітків чи старших хлопців. Сигарета для підлітків є свого роду паролем, завдяки якому підліток може потрапити на бажану територію і бути впевненим, що його приймуть. Куря, підліток показує членам референтної групи, що він такий же, як вони.
Близьким мотивом вважається вплив однолітків. Це вплив велетенський. Найбільш активним та ініціативним підліткам просто необхідно, щоб за ними пішли товариші, і заради цього вони йдуть на все. Справитися з тиском однолітків часом буває дуже важко, особливо у разі відкритого виклику: «Чому б тобі не спробувати закурити? Боїшся, що застукають? »Або, може бути, навіть:« Та в тебе не вистачить сміливості, шмаркач! »Або ще гірше, у формі погрози:« Пали, або ... »Відмова несе в собі ризик виключення із загальної юрби. Іноді тиск однолітків носить прихований характер, і його важко розпізнати відразу: наприклад, захоплення старшим і популярним підлітком, який курить.
Крім того, куріння «дає хлопцям» шанс досить легко довести собі і оточуючим свою дорослість і незалежність. Куріння - неодобряемого, а іноді і заборонене заняття, тому, порушивши заборони і йдучи наперекір думку дорослих, підліток відчуває задоволення від власної сміливості, відчуває себе самостійним, здатним не звертати уваги на думку дорослих.
Досить сильним фактором початку куріння є куріння самих батьків. Якщо один або обидва батьки палять, то зростає ймовірність того, що підліток піде їх прикладу.
І важливе значення для початку паління має природнуа цікавість підлітків. Дискусії з питання куріння самі по собі вже можуть викликати природну цікавість підлітка. Деякі хлопці пробують закурити, щоб просто дізнатися, з чим пов'язаний весь цей шум.
Висловлювання дорослих щодо причин куріння підлітків (методика «Мій лист курящему підлітку») незначно відрізняються від суджень підлітків. Дорослі відзначають, що підлітки починають курити через бажання стати дорослими, під впливом однолітків, моди. Тут і особисті проблеми, бажання виділитися, прагнення все спробувати, слабкість волі.
Становить інтерес також мотив відмови від куріння (припинення куріння або непочинання). В якості одного з мотивів виступає страх погіршення або погіршення здоров'я. Цей мотив актуальний для учнів 12-17 років. В основі даного мотиву лежить активна пропаганда проти куріння. Підлітків сильніше «лякають» ті прояви негативного впливу куріння на організм, які можна побачити. Крім пропаганди проти куріння, у формуванні даного мотив грають роль і особисті враження підлітків, які вони отримують, спостерігаючи за змінами власного самопочуття (палять підлітки) і самопочуття знайомих. Підліткивідзначали, що відчувають самі або помічають у друзів поява запаморочення, нудоти, постійного кашлю, послаблення фізичних можливостей.
Іншим мотивом відмови від куріння є гроші. Підлітки кидають або не починають курити через брак грошей. Щоб дістати грошей на сигарети, їм доводиться обманювати батьків, економити або заробляти самим. При цьому вони вважають, що зароблені гроші краще витрачати на щось інше, а не на сигарети. Цей мотив актуальний для учнів 12-17 років.
Не менш важливим мотивом відмови від куріння вважається страх перед батьками. Цей мотив актуальне в основному для підлітків 12-14 років, а також для учнів 15-17 років з невеликими затримками соціально-психологічного розвитку (трохи інфантильних) або виховуються в сім'ях з дуже суворими батьками. Ці учні бояться бути покараними або не хочуть засмучувати батьків.
Ще один важливий мотив відмови від куріння - бажання не бути як усі. Цей мотив актуальний для учнів 15-17 років. Юнаки та дівчата вважають, що не курити свідомо, демонструючи таким чином власну думку, можуть тільки сильні люди. Для них подібний вчинок є гідним поваги. Старшокласники вважають, що сильна людина може довести собі і оточуючим, що він не гірше за інших завдяки своїм вмінням, вчинкам, а не курінням. Крім того, у масово кращий молодіжному середовищі відмова від куріння стає досить сильним вчинком, способом вираження власного «Я». Кинувши курити, молода людина доводить своїм друзям, що він більше не залежить від думки оточуючих, а надходить, керуючись власною думкою.
Серед мотивів свого власного некуріння дорослі чоловіки і жінки назвали: шкода здоров'ю і непривабливість процесу куріння.
Таким чином, проблема куріння в підлітковому середовищі стоїть досить гостро. Дослідження показують, що сучасні підлітки досить добре обізнані про негативний вплив куріння на здоров'я (обмеження фізичних можливостей, поява залежності, прояв зовнішньої непривабливості, трата грошей). У той же час вони стійко бачать позитивні моменти куріння: зняття напруги, підвищення авторитету серед однолітків, згуртування групи. Основним мотивом початку куріння підлітки вважають:
- Бажання придбати друзів;
- Вплив однолітків;
- Почуття дорослості і незалежності;
- Куріння батьків;
- Цікавість.
Підлітки досить переконливо вказують мотиви відмови від куріння: погіршення здоров'я, відсутність грошей і небажання їх витрачати на куріння, страх перед батьками, бажання не бути як усі. Пояснення причин куріння підлітків значно не відрізняються за змістом у висловлюваннях дорослих і самих підлітків. У деяких випадках підлітки краще розбираються, ніж дорослі, в причинах їх власного куріння.

Фізіологічні та психологічні наслідки
тютюнопаління


Деякі курці вважають, що сигаретні фільтри, звільняючи дим від містяться в ньому частинок, роблять його нешкідливим. На жаль, це не так. Пропоновані поглиначі так і не досягають бажаної мети, а найбільш часто вживані фільтри, виготовлені зі спеціально оброблених сортів паперу, затримують не більше 20% містяться в димі речовин. Всмоктуючись, через слизові оболонки, в кров і розносяться по всьому організму, ці речовини роблять у своїй сукупності то своєрідну дію, заради якого курець через деякий час знову починає палити.
Руйнівний вплив на організм першим надає тепло. Щоб ввести дим з порожнини рота і носоглотки в легені, курець автоматично і непомітно, злегка відкриваючи рот, вдихає порцію повітря, з яким дим з рота і носоглотки потрапляє в легені. Температура повітря, що надходить при цьому в рот, зазвичай на 40 ° С нижче температури диму. Такі значні перепади температури під час куріння відбиваються на стані зубної емалі. У результаті цього зуби у курців починають руйнуватися раніше, ніж у некурящих.
Порушення зубної емалі сприяють відкладенню на поверхні зубів тютюнового дьогтю, внаслідок чого емаль набуває жовтуватий колір, а порожнина рота починає видавати специфічний запах, що відчувається при розмові з курцями.
Температура впливає на слизові оболонки рота і носоглотки. Капіляри їх розширюються, слизова оболонка (щік, піднебіння, ясен) піддається роздратуванню, запалюється. Тепло тютюнового диму і що знаходяться в ньому хімічні речовини (аміак, кислоти та ін) дратують слинні залози. Настає посилене виділення слини, яку курці змушені спльовувати. Частина слини вони проковтують. Отруйні речовини диму (анілін, сірководень, тощо), переходячи в слину, діє на слизову оболонку шлунка, що не залишається безслідним (втрата апетиту, болі в області шлунка, чергування запору і проносу, гастрит, виразка шлунка та ін.)
Органи дихання. Тютюновий дим поступає в організм курив-чальника через органи дихання. Компоненти, що знаходяться в тютюновому димі, подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, викликаючи її запалення. З'являється болісний кашель. Голосові зв'язки, розташовані в дихальних шляхах, також запалюються, в результаті голос набуває грубий тембр, стає хрипким, а потім сиплим. У легенях при палінні поступово скупчуються тютюновий дим і сажа. Болісний кашель травмує тканини легені, знижується їх еластичність, накопичується слиз, відбувається здуття легень, значно слабшає дихання. Куріння має особливо несприятливий вплив на органи дихання молодих людей, тому що легені їх повністю ще не сформовані. Відзначено, що у підлітків-курців обсяг грудної клітини і розвиток легенів приблизно на 25% відстають від цих показників у некурящих. Частіше страждають вони простудними захворюваннями, органів дихання, а також і в загальному стані. Середня маса тіла у курців в порівнянні з некурящими опинилася на 1 кг менше, вентиляція легенів на 10% нижче, засвоєння кисню було менше норми на 10-12%, за одне скорочення серця до тканин надходило приблизно на 20% кисню менше. Спостереження А.А. Гумінського.
Нервова система. При курінні виникають зміни в нервовій системі, зумовлені перш за все дією нікотину.
Нікотин викликає сильне збудження клітин кори головного мозку, але через деякий час ці клітини, статут, загальмовуються, знижують свою діяльність.
Крім того, вуглекислий газ, з'єднуючись з гемоглобіном, позбавляє його можливості засвоювати кисень і постачати їм органи і тканини. Порушується харчування головного мозку, наслідком чого є погіршення пам'яті, уваги, зростання стомлюваності, зниження загальної ефективності роботи. З'являється підвищена стомлюваність очей, погіршується слух, знижується швидкість читання, збільшується число скоєних помилок. Курять школярі, а також студенти відстають у фізичному і розумовому розвитку, більш розсіяні, частіше не встигають у навчанні. Особливо це помітно серед школярів 11-18 років, тому що чим раніше починає палити дитина, тим його організм виявляється для тютюнових речовин більш вразливим, а наноситься курінням збитків більш вираженим, особливо для організму дівчинки, майбутньої матері.
Цьому сприяє і сама поведінка курців: нерідко бажання курити з'являється вже під час уроку, і учень відволікається від занять, думаючи лише про те, як з дзвінком прожогом кинутися в туалет і зробить там першу затяжку тютюновим димом. Тут вони проводять свій «відпочинок» між уроками. Ясно, що нічого, крім головного болю, дратівливості, зниженої працездатності, це викликати не може.
Серце. Вплив тютюнових речовин на серце складно і різноманітне: частішає пульс, підвищується кров'яний тиск, збільшується навантаження на серце, порушується живлення серцевого м'яза, що призводить до виникнення важких захворювань серця. Компоненти тютюнового диму вражають судини, тому у курців з'являються головний біль, набряки та біль у нижніх кінцівках, відчуття тяжкості при ходьбі.
При курінні нікотин сприяє підвищенню частоти серцевих скорочень, у результаті чого серце змушене працювати інтенсивніше, і йому потрібно більше кисню. Одночасно чадний газ, що утворюється в легенях з диму, зменшує кількість кисню, що надходить у кров і до серця.
Крім того, куріння тимчасово підвищує кров'яний тиск, звужуючи судини і учащая серцевий ритм. Людина, що викурює пачку сигарет в день, піддає себе вдвічі більшому ризику серцевого нападу в порівнянні з некурящим.
Органи травлення. Тютюновий дим, впливаючи на органи травлення, викликає роздратування слизової оболонки порожнини рота. В результаті цього з'являється кровоточивість ясен, тріскається емаль (захисний покрив зубів), відкриваючи доступ до проникнення мікробів у порожнину рота. Змінюється колір зубів. Губи сохнуть, на них з'являються тріщини. Шкідливі речовини тютюнового диму, розчиняючись в слині, потрапляють в шлунок і викликають роздратування слизової оболонки. Розвиваються гастрит, виразкова хвороба. Збільшується ймовірність виникнення ракових захворювань.
Короткочасні негативні наслідки куріння (проявляються через кілька хвилин після першої затяжки): прискорене серцебиття; зростання артеріального тиску; подразнення слизової оболонки горла; проникнення в кров чадного газу; попадання в легені канцерогенних речовин; отруєння повітря, іноді подразнення слизової оболонки очей, зниження температури шкірних покривів.
Можливі інші негативні наслідки куріння: пошкодження слизової оболонки губ, язика, піднебіння, гортані, горла, що, у свою чергу, несприятливо позначається на смакових відчуттях: появи сухого переривчастого кашлю, неприємного запаху з рота, інфекції порожнини рота; погіршення нюху; передчасне освіта зморшок на обличчі; пожовтіння зубів, порушення нормального дихання і зниження витривалості, зниження опірності організму до різних захворювань.
Негативний вплив тривалого куріння на організм може викликати наступні захворювання: рак легенів, порожнини рота, стравоходу, гортані, підшлункової залози і сечового міхура; інфаркт міокарда; виразки шлунка, дванадцятипалої кишки, захворювання системи кровообігу, інсульти; емфізему; хронічний бронхіт.
До позитивних наслідків куріння учні можуть віднести, наприклад, те, що воно допомагає виглядати «як треба», і інші «міфи про користь куріння».
Отже, шкідливі звички мають негативний вплив на здоров'я. Крім фізичних порушень (порушення роботи серця, шлунка, печінки, легенів), у людини розвиваються порушення психічні: у стані алкогольного сп'яніння змінюється його поведінка - він стає некерованим, втрачає контроль над собою; з'являється агресивність - людина стає буйним. У такому стані людина здатна образити рідних і близьких, друзів, зробити насильство, порушити правопорядок.
Якщо прийом алкоголю повторюється досить часто, поступово розвивається хвороба алкоголізм. Життя такої людини перетворюється в пошук алкоголю та друзів для спільної випивки. Він здатний віддати все, аби досягти своєї мети. Тому дуже часто люди, які зловживають алкоголем, продають все, що у них є, а виручені гроші витрачають на купівлю нової дози алкоголю.
Стаючи залежними від вживання спиртних напоїв, вони починають сваритися з рідними і близькими, друзями, перестають ходити на роботу, постійно брешуть і дають помилкові обіцянки. Навколишнім важко жити і спілкуватися з такою людиною. У результаті алкоголіки залишаються одні, руйнуються їхні сім'ї, вони втрачають роботу і друзів.
Вживання наркотиків ще більш небезпечно, ніж вживання алкоголю. У стані наркотичного сп'яніння у людини відбуваються дуже різкі зміни психіки, у нього з'являються галюцинації, тобто бачення, які реально не існують. Ці видіння настільки яскраві, що людина не помічає нічого навколо себе, а живе тільки своїми відчуттями. У такому стані контроль над поведінкою слабшає, людина здатна образити близьких людей, зробити насильство або навіть вбивство. Дуже важким є стан, який настає після того, коли дія наркотиків пройде. Воно настільки болісно, ​​що людина змушена знову застосовувати наркотик. Розвивається хвороба -наркоманія

, яка дуже швидко може привести до смерті. Разом з наркоманом страждають і близькі люди. Наркомани перестають цікавитися справами сім'ї, друзів. Вони стають похмурими, злими, бо весь час думають про те, де дістати чергову порцію наркотику. Заради неї вони готові піти на будь-який злочин і часто опиняються в тюремному ув'язненні.
На відміну від алкоголю і наркотику тютюн не викликає сильних змін у поведінці людини. Однак у цьому і криється його небезпека. Палії ​​завдають шкоди оточуючим. У тютюновому димі міститься багато шкідливих речовин, які, потрапляючи в організм, накопичуються і надають руйнівну дію. При цьому вони небезпечні не тільки для самого курця, але і для людей, що знаходяться поруч у момент куріння.
Тривале куріння призводить до того, що людина часто хворіє, у нього знижуються працездатність, увагу і фізична витривалість. У курців людей підвищується ризик виникнення ракових захворювань, які ведуть до передчасної смерті чи інвалідності. У них часто виникають конфлікти з тими, хто не палить.
Палії ​​не здатні досягти високих результатів у спорті і деяких інших видах діяльності, таких, наприклад, як спів. Куріння погано впливає на голосові зв'язки, голос стає сиплим. У курців змінюється зовнішність, такі люди згодом стають малопривабливими. А це важливо, особливо для дівчат, які хочуть стати актрисами, моделями або просто бути красивими.
Таким чином, якщо скласти портрет курця з тривалим стажем, то він буде виглядати наступним чином. Колір шкіри набуває землистий відтінок, зуби темніють, з'являється постійний запах з рота, голос стає осиплим, працездатність знижується, слабшають увагу, слух і зір. З'являються кашель, задишка, знижується апетит. Часто виникають різні захворювання, що призводять до ослаблення захисних сил організму. Така людина не здатний повною мірою реалізувати свої плани. Вона стає залежною від процесу куріння, тому що його організм вже не може обходитися без певної дози нікотину. З сильної особистості людина перетворюється на раба своєї звички. У порівнянні з дорослими організм дитини не має досить стійких і сильних відновлювальних механізмів. Від дії тютюнових речовин його організм менш захищений.
Таким чином, підводячи підсумок першому розділі, можна сказати, що соціальна і медична проблема тютюнопаління у підлітковому середовищі стоїть досить гостро. Сучасні підлітки досить добре обізнані про негативний вплив куріння на здоров'я, проте вони стійко бачать позитивні моменти куріння.
Тривале куріння призводить до того, що людина часто хворіє, у неї знижується працездатність, увагу і фізична витривалість. У них часто виникають конфлікти з тими, хто не палить. Число неуспішних зростає в тих класах, де більше палять. Куріння уповільнює як фізична, так і психічний розвиток дітей та підлітків. Хотілося б помітити той факт, що навички, звички, засвоєні в дитячому та підлітковому віці найміцніші. Чим раніше підлітки починають палити, тим швидше звикнуть до куріння, і, надалі, відмовитися від куріння буде дуже важко.
Крім порушень психічного розвитку куріння повільно руйнує здоров'я, особливо це небезпечно для дівчат, які збираються в майбутньому стати матерями.

 

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 46; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!