Методи аналізу маркетингової інформації



План лекції

Маркетингове дослідження, його  цілі  та структурні елементи.

Методи маркетингових досліджень.

Особливості маркетингових досліджень промислового ринку.

 

1 Ключові терміни і поняття: маркетингові дослідження, якісні дослідження, кількісні дослідження, панельні дослідження, вибірка, опитування, спостереження, експеримент.

& Рекомендовані джерела:

Нормативна: 1, 5, 6

Основна: 15, 19, 21, 23

Додаткова: 50, 60, 66

 



2

1. Маркетингове дослідження, його цілі та структурні елементи.

Основні етапи проведення маркетингових досліджень


G Цілі маркетингових досліджень:

1. Пошукове (розвідувальне) дослідження - проводиться з метою збору попередньої інформації, необхідної для кращого розуміння проблем та гіпотез, що пропонуються, встановлення приорітетів в дослідженні, усування ідей, що не можуть бути реалізовані. Наприклад, виробник безалкогольних напоїв бажає дізнатися, чому знижується обсяг збуту його продукції.

2. Описове (дескриптивне) дослідження спрямоване на опис і пояснення подій, що відбуваються на ринку, наприклад, тенденцій в обсягах продажу товарів або у відношенні споживачів до марки товару. Типово використовується для визначення частот, з якими щось відбувається. Наприклад, оцінити тенденції споживання хлібобулочних виробів в залежності від віку, статі, географічного знаходження споживачів.

3. Каузальне (причинно-наслідкове) дослідження полягає у визначенні причинно-наслідкових відносин. Як правило, приймає форму експерименту. Дає відповідь на питання: “Що трапиться, якщо...?” Наприклад, виробник хоче порівняти ефективність різних рекламних звернень.

 

Основні напрямки маркетингових досліджень:

Об’єкти досліджень Складові об’єктів маркетингових досліджень
Дослідження факторів макросередовища економічних; демографічних; технологічних; національно-культурних; політико-правових; природних та екологічних.
Дослідження факторів мікросередовища кон’юнктури ринку та тенденцій її розвитку; споживачів і споживання; конкурентів; постачальників; посередників і тенденцій в цій сфері; інших контактних груп, які впливають на фірму (банків, страхових компаній, дослідницьких агентств, засобів масової інформації тощо); ресурсів і можливостей самої фірми.
Дослідження факторів маркетингового комплексу продукту; ціни; розподілу і збуту; засобів комунікації та їх ефективності.
Дослідження реакції ринку на маркетингову діяльність фірми обсягів продажу; частки ринку; грошових потоків; іміджу фірми і її продукції.
2 2. Методи маркетингових досліджень.

Методи і форми збору первинних даних.

Якісні дослідження - вивчення думок, позицій, мотивацій респондентів, допомагає відповісти на питання: ”Чому?” Методи: персональні глибинні інтерв’ю, фокус-групи, неструктуровані спостереження. Кількісні дослідження - опитування або спостереження, що здійснюються на структурованій основі, за чітко визначеною схемою.

 

Вибірковий метод – це один з методів маркетингових досліджень, який передбачає досить ретельне вивчення порівняно невеликої групи людей – вибірки, які взяті з великої групи – сукупності. Вибірка – становить деяку кількість одиниць відбору (менше, ніж сукупність), яку відбирають із генеральної сукупності та вивчають більш або менш ретельно.

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     
 

 

 


Методи опитування

Кри-терій Методи Визначення методу

Кількість одночасно опитуваних

1. Індивідуальне Інтерв’юер опитує одного респондента
2. Групове а) Анкетування б)Фокус-груп інтерв’ю   Одночасне, але індивідуальне анкетування респондентів, які зібрані в певному місці в одному приміщенні   Групова дискусія людей, зібраних разом для обговорення певної теми у неформальній обстановці

Рівень стандартизації

1. Вільна схема Інтерв`ювання, цілеспрямоване спілкування з метою отримання інформації у вигляді думок респондентів (частіше використовується для вивчення мотивації)
2.Структуроване опитування (анкетування) Анкетування проводиться чітко за розробленою схемою. Всі респонденти отримують одні й ті самі питання

Форма питань

1. Відкрите опитування Респонденти знають мету опитування і відображують реальне відношення до об`єкту дослідження
2. Непряме опитування Респонденти не знають дійсної мети опитування. Респонденту пропонується виразити відношення деякої третьої особи до певної ситуації

Форма контакту

1. Особисте опитування Особистий контакт (бесіда) інтерв`юера з одним або декількома респондентами
2. Поштове опитування Анкети надсилають респонденту по пошті, заповнюються ним і повертаються назад
3. Телефонне опитування Контакт інтерв`юера з респондентом здійснюється по телефону


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Етапи проектування опитувального листа

 

1. Сформулювати цілі опитування у термінах кількісних і якісних показників, які необхідно отримати

2. Визначити зміст питань

3. Визначити формат питань
4. Сформулювати питання

 

5. Визначити послідовність питань

 

6. Закодувати питання і відповіді

7. Визначитися з фізичними характеристиками опитувального листа

8. Тестування опитувального листа, доопрацювання, тиражування кінцевого варіанту

 

 

Спостереження - реєстрація (запис) обставин і фактів (поведінки), що сприймаються органами чуття дослідника або механічними пристроями. Об'єкти спостереження : поведінка споживачів, реакція споживачів, товарна політика, рекламна кампанія і ціни конкурентів.

 

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 


   Експеримент - дослідження, в якому визначається, як зміни одного чи декількох незалежних факторів впливають на одну або декілька (залежних) змінних.    Завдання експерименту - отримання завчасної інформації про успіх або невдачу окремих альтернативних варіантів поведінки фірми на ринку.

 

 

 

 

 


Панель - вибіркова сукупність об’єктів (суб’єктів), що обстежуються на регулярній основі у відповідності з стандартною процедурою. Основні ознаки панелі: - предмет і тема дослідження постійні; - збір даних повторюється через рівні проміжки часу; - постійна сукупність об’єктів дослідження.

 

2 3. Особливості маркетингових досліджень промислового ринку.

G  Промислові маркетингові дослідження - це широка сфера діяльності, яка визначається як систематичний збір, обробка та аналіз інформації, та можливостей, які належать до промислового маркетингу, з ціллю прийняття маркетингових рішень та зниження рівня ризику і невпевненості щодо прийнятих рішень.

 

Власні організаційні форми проведення маркетингових досліджень  такі:

ü відділ маркетингу, до складу якого входять спеціальні підрозділи маркетингових досліджень;

ü відділи маркетингових досліджень ринку;

ü проблемні ради на рівні вищого керівництва підприємством;

ü тимчасові консультативні групи на рівні середнього менеджменту;

ü венчурні групи (для відпрацьовування проектів, які мають високий рівень ризику щодо досягнення бажаних цілей).

 

Методи аналізу маркетингової інформації

 

 

 

     

 


Маркетингова інформація - вихідний момент маркетингових досліджень. Вона необхідна для отримання фірмою конкурентної переваги на ринку, зниження ступеня ризику, визначення і запобігання змінам у навколишньому середовищі, координування стратегії і тактики.

Основні принципи маркетингових досліджень:

ü системність, ü оперативність,
ü комплексність, ü ретельність,
ü регулярність, ü результативність,
ü об'єктивність, ü економічність.
Інформація, що отримується в ході дослідження необхідна для прийняття управлінського рішення, цим вона відрізняється від фундаментних маркетингових досліджень.

 

____________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 67; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!