Звіт про рух фінансових коштів



Лекція № 7. БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ. ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

1. Основні цілі бізнес-плану.

 

Основні цілі бізнес-плану:

• забезпечити в даних умовах максимально успішний розвиток газети

• звести до мінімуму можливі ризики

• переконати інвесторів в доцільності інвестицій

Правильно укладений бізнес-план відповідає на запитання: чи варто взагалі інвестувати кошти в справу і чи принесе вона прибуток, який компенсує затрачені зусилля та кошти?  

Бізнес-план – це документ, який описує всі головні аспекти підприємства, аналізує проблеми, з якими воно може зіткнутись, і також визначає способи визначення цих проблем.

Навіщо виданню потрібен бізнес-план?

Бізнес-план – основна ланка між організатором та інвестором. Якщо видавець розраховує не лише на власні кошти, а й бажає залучити стороннє фінансування, зацікавити інвесторів вкласти кошти в пропоновану справу, то слід довести їм ефективність та необхідність подібного розміщення капіталу, як і свою здатність мислити реалістично, оцінювати всі можливі аспекти, як позитивні, так і негативні, використання інвестованих коштів.

Якщо ви вирішите звернутися за необхідними коштами до банку, то вам також потрібний буде бізнес-план, який допоможе переконати банк в надійності інвестування коштів, в реалістичності повернення вами кредиту та й в отриманні власного прибутку. В цьому випадку бізнес-план стає документом «для продажу» з метою подальшого отримання капіталу.

Як документ «для продажу» бізнес-план повинен довести інвесторам, що новий підприємець реально оцінює свої можливості, володіє підприємницьким та управлінським талантами, щоби спланувати досить реалістичну програму отримання прибутку та досягнення цілей.

Щодо видавця, у якого є необхідні кошти, то він повинен написати бізнес-план не «для продажу», а для себе. В цьому випадку бізнес-план дозволить, насамперед, самому чітко уявити перспективи бізнесу, оцінити сучасну економічну ситуацію і визначити ефективні напрямки розвитку компанії.

Отже, цінність бізнес-планування ще і в обґрунтованому та вмотивованому погляді на перспективи розвитку бізнесу. Бізнес-план буде слугувати для вас та ваших співробітників стандартом, з яким ви будете звіряти результати його практичної реалізації і вносити в цю діяльність необхідні корективи. План дозволить співробітнику чітко уявити завдання і власні перспективи, пов’язані зі спільним для всіх бізнесом, оцінити свій особистий внесок в досягнення означених цілей. Бізнес-план виявиться корисним для встановлення пріоритетів та індивідуальних планів діяльності підприємства.

Тобто, бізнес-план поєднує в собі властивості інструменту інвестиційної політики з властивостями засобу внутрішнього управління підприємницькою структурою.

Бізнес-план визначає найбільш бажаний та оптимальний в часі та найменш ризикований маршрут для досягнення означених цілей.

Бізнес-план потрібен газетам/виданням:

а) задля об’єктивної оцінки: минулого та сучасного стану газети/видання; читацького ринку регіону і частки, яку займає в ньому газета/видання; сильних та слабких сторін видання; сильних та слабких сторін конкурентів.

б) З метою визначення основних напрямків і принципів розвитку газети/видання.

Наприклад: збільшити частку на читацькому ринку (на 5-10% впродовж 1-3 років); збільшити частку на рекламному ринку.

Шляхом: зміни контенту видання задля залучення нових читацьких аудиторій; створення нових продуктів; збільшення кількості випусків впродовж тижня; збільшення кількості сторінок; придбання інших газет, які фігурують на ринку.

в) Задля прогнозування ступеню успішності масштабних інвестиційних проектів у газетному бізнесі: створення мережі газетних кіосків; створення власної служби передплати/доставки газет; придбання типографії.

г) Для контролю за розвитком газети.

Перед тим як розпочати розробку бізнес-плану, опишіть організаційну і фінансову структуру та систему управління

Бізнес-план – відображення управлінського звіту підприємства.

Перед тим, як приступити до розробки бізнес-плану, слід визначитись із системою управлінського звіту, організаційною структурою редакції, штатним розкладом, посадовими інструкціями, фінансовою структурою тощо.

Управлінський звіт – це система правил і внутрішніх стандартів підприємства, що забезпечує контроль та розвиток бізнесу. Завдання управлінського обліку значно ширше і складніше за бухгалтерський. Наприклад, управління видатками; контроль за фінансовими потоками; управління оборотними коштами; підвищення віддачі від вкладеного капіталу; планування раціонального завантаження обладнання; контроль за дебіторською і кредиторською заборгованістю; визначення бізнес-процесів, центрів фінансової відповідальності; опис виробничого циклу кожного з відділів видання; опис та стандартизація документообігу всередині відділу і видання в цілому.

Організаційна структура – це формалізований на рівні документів весь процес діяльності фірми. По суті, це значна кількість документів, які описують процеси, що відбуваються в редакції послідовно.

На основі цих положень потім готуються контракти і виробничий процес набуває логіки. Працівник повинен чітко знати своє місце, власні посадові обов’язки, а також обов’язки керівників і підлеглих, міру та форми відповідальності, чітко уявляти перспективи у випадку успішної праці.

Фінансова структура видання – це сукупність центрів фінансової відповідальності.

Центр фінансової відповідальності (ЦФВ) – структурний підрозділ, що здійснює певний набір господарчих операцій, які безпосередньо впливають на видатки/чи прибутки від цих операцій і відповідає за величину видатків чи/і прибутків.

Традиційно виділяють п’ять основних типів ЦФВ:

· Центр інвестицій – структурний підрозділ, який має право розпоряджатися зовнішньо оборотними активами підприємства. Приклад. Збори засновників видання.

· Центр маржинального прибутку – структурний підрозділ, який відповідає за маржинальний прибуток (різниця між виторгом та прямими затратами) в рамках своєї діяльності. Приклад. Відділ реклами, відділ продажу, до чиїх завдань входить отримання прибутку, а до повноважень – можливість впливу на цінову політику, рекламні акції тощо, а також можливості, пов’язані з реалізацією газет і рекламних послуг.

· Центр прибутку – структурний підрозділ, що відповідає за отримання прибутку, який він приносить підприємству за рахунок своєї діяльності. Приклад. Відділ продажу, до чиїх завдань входить реалізація газет у відповідності до встановлених «зверху» цін, у нього відсутня можливість впливу на затрати з реалізації продукції.

· Центр виникнення видатків – структурний підрозділ, який відповідає лише за понесені витрати. Приклад. Редакційний відділ, відділ маркетингу, бухгалтерія.

· Центр прибутків – структурний підрозділ, який відповідає за прибуток в рамках власної діяльності (різниця між виторгом і загальними затратами). Приклад. Рада директорів видання має право здійснювати поточну діяльність, відповідає за прибутки всього підприємства, здійснює значні інвестиції.

Фінансова структура створюється на базі організаційної. Всі підрозділи класифікуються у відповідності до прибутків/видатків, які вони несуть у процесі своєї діяльності, і їм надається статус відповідного ЦФВ.

Подібна логіка побудови фінансової структури дозволяє уникнути можливого двовладдя, коли функціональне управління здійснюватиметься через організаційну структуру, а фінансове управлення – через фінансову. Це досягається шляхом суміщення функціонування і фінансової відповідальності в особі керівника ЦФК, утвореного з відділу.

Процес розробки фінансової структури включає наступні етапи робіт:

· Збір інформації про виробничо-господарську і управлінську діяльність

· Вирізнення та опис основних бізнес-процесів

· Аналіз організаційної структури підприємства

· Співставлення бізнес-процесів і елементів організаційної структури

· Проектування фінансової структури

· Закріплення прав, обов’язків, взаємовідносин ЦФВ у «Положенні про фінансову структуру підприємства»

З яких розділів складається бізнес-план?: Титульний лист – назва – резюме проекту

Опис компанії:

· Персонал

· Менеджмент

· Ресурси

· Фонди

Аналіз ринку, на якому збирається діяти компанія (реалізовувати проект).

· Рекламодавці

· Читачі

· Конкуренти  

Обсяг продаж:

· План виробництва

· Маркетинговий план

· Фінансовий план і бюджет

Тут слід обов’язково зазначити, що існує чимала кількість зразків структури бізнес-планів. Обираючи один з них, найбільше, на ваш погляд, придатний, орієнтуйтеся на власні знання про бізнес, яким керуєте. Ви можете сміливо вилучити ту чи іншу позицію зі структури бізнес-плану і сміливо додати те, чого на ваш погляд бракує. Бізнес-план, зрештою, повинен гармоніювати з вашими, як керівника, особистими внутрішніми відчуттями, розумінням справи, якою ви опікуєтесь. 

Титул. Добре оздоблений титул надає бізнес-плану професійного вигляду. Перше враження має дуже велике значення, особливо для тих, через чиї руки проходить багато бізнес-планів, наприклад, для банкірів. Ми рекомендуємо вам оформити титул наступним чином:

· назва компанії

· період часу, який охоплює бізнес-план

· автор бізнес-плану і його посада

· адреса компанії, телефон, факс

· дата укладання

Резюме. Ціль цього розділу:

· Викликати інтерес читача

· Вказати мету і завдання плану

· Викласти основні положення плану

· Стимулювати дочитати план до кінця

В резюме необхідно коротко зазначити ціль пошуку коштів і викласти умови та спосіб передбачуваного фінансування, включно з:

· Умовами виплати

· Інформацією про прибутки з інвестованого капіталу

Як правило, резюме складають, коли план вже завершено, опираючись на головні положення, які були враховані під час підготовки бізнес-плану. Таким чином, викладена в резюме інформація відповідатиме бізнес-плану.

Опис компанії

В цьому розділі надається основна інформація стосовно компанії, яка повинна включати:

· Назва та адреса компанії

· Перелік реєстраційних документів та ліценцій

· Перелік акціонерів і їхніх % у капіталі компанії

· Цілі і завдання компанії

Коротка історія компанії. Тут бажано продемонструвати, наскільки успішно видання вирішувало поточні проблеми, надати порівняльний аналіз прогресу й очікувані темпи зростання. Щойно виниклі компанії повинні включити коротку біографію кожного керівника компанії з зазначенням досвіду роботи і досягнень у відповідній сфері діяльності.

Стан компанії в поточний момент. В цьому розділі необхідно відповісти на наступні питання:

· Прибутковою чи збитковою є видання

· Останні тенденції в реалізації продукції та отримання прибутку

· Які важливі зміни відбулися останнім часом в частині продуктів та послуг

· Чи відбулися в компанії ще якісь інші суттєві зміни

Аналіз ринку. Газети як бізнес працюють на двох ринках – читачів і реклами, отже, ці дві групи споживачів послуг газети – читачі і рекламодавці – формують два джерела прибутків газети. Підґрунтям успіху в газетному бізнесі виступає знання власних читачів та рекламодавців, іншими словами – вашого ринку. Зрештою, без знання споживачів неможливо зрозуміти їхні потреби. Тож має бути представлена коротка характеристика ринку:

· Розмір ринку (демографічний, географічний, фінансовий)

· Конкуренти (на ринку накладу, читачів, реклами)

· Власна частка ринку (свій сегмент)

· Потенційна частка ринку (сегмент зростання)

· Стабільність ринку (тенденції останніх років)

· Передбачуване зростання.

Під час визначення цільового ринку ви повинні керуватися наступними критеріями:

· Конкретність – виокремлення ознак, характерних для вашого споживача

· Змістовність – що спонукатиме читача придбати вашу продукцію

· Розмір – цільовий ринок має бути достатньо масштабним, аби бізнес міг розвиватися

· Реалістичність – характеристики цільового ринку мають бути реалістичними

Успіх залежить, в першу чергу, від вашої здатності передбачити потреби та запити читачів, і отже, ви повинні знати, хто ваші читачі, чого вони бажають, де живуть і що можуть собі дозволити. Окрім того, якщо ви маєте намір максимально убезпечити ваші затрати, то не слід нехтувати характером та розміром ринку. Багато інвесторів надають перевагу компаніям, відомим на ринку, таким, що добре в ньому орієнтуються, перед тими, що володіють лише знаннями технології і виробничого процесу. Саме тому ваше знання ринку повинно бути максимально відображене в бізнес-плані. Зрештою, якісний аналіз ринку врятує ваші капітали.

Після завершення цього етапу ви повинні знати:

· Портрет читача – переваги та потреби

· Кількість потенційних читачів та обсяг читацького ринку

· Портрет потенційного рекламодавця, його переваги та потреби

· Кількість потенційних рекламодавців, структура і обсяг рекламного ринку

· Конкуренти на ринку читачів і реклами

Обсяг продаж. У цьому розділі ви повинні розмістити ваш поточний обсяг продажів (в разі необхідності – стосовно кожного видання). Інформація повинна бути дуже детальною. Найціннішими є дані за минулі роки, оскільки вони характеризують тенденції обсягу продажів і є гарантією ваших запланованих показників з обсягу продажів на наступні 2-3 роки.

План виробництва. В цій частині описуються щоденні рутинні дії вашої газетної компанії. Те, що ми назвали фінансовим алгоритмом. Основне завдання цього алгоритму – довести, насамперед собі, що ви розумієте весь виробничий процес. Тобто, що саме потрібно робити для підвищення ефективності бізнесу – по суті, потрібно після того, як ви вже ідентифікували свого цільового споживача, основні якості продукту, які йому необхідні, вартість, яку диктує споживач та конкуренти, вирішили, чи витримує всі ці рамки та обмеження ваше виробництво.

Графік виробництва. Графік виробництва включає в себе всю послідовність дій з безпосереднього виробництва видання та черговість надходження всіх необхідних для цього матеріалів та комплектуючих.

Собівартість і стандарти одиниці продукції. Одиницею продукції для періодичних видань ми вважаємо номер видання, стратегічною одиницею продукції – робочий день редакції. Визначення одиниці продукції – найважливіший елемент в процесі бізнес-планування, саме до неї зараховуються всі здійснювані в процесі виробництва видатки, і, власне, виробничі видатки, розраховується необхідна норма прибутку, яка влаштовує як вас, так і акціонерів, і окреслює майбутні конкурентноспроможні перспективи.

Маркетинговий план. Декілька слів про маркетинг – це наймолодший напрямок в економічній науці, для якого характерний найменш зрілий понятійний апарат. Діапазон тлумачень поняття «маркетинг» дуже розлогий – від усієї системи управління до науки про продажі. В нашому ж випадку – це підготовка та здійснення продажів.

Починається все зі збирання інформації про ринок та споживача продукту. Дійсно, попередні розділи бізнес-плану стосувались аналізу цільового ринку, конкуренції, суті підготовки частини, яка присвячена плану маркетингу. З плану повинно бути ясно, як ви плануєте досягти запланованого обсягу продаж. Тобто, що слід зробити, хто це зробить, як це буде зроблено, і скільки це буде коштувати.

Під час продажів ви повинні виходити, передовсім, від товару, продукції. Насправді, якщо характеристики газети приваблюють вашого цільового споживача, то можете вибудовувати стратегію маркетингу. Але, якщо це не відповідає бажанням споживача, то слід передбачити зміну параметрів видання (дизайн, зміст тощо), в результаті чого газета набуватиме необхідних характеристик.

Позиціонування продукту в сегменті ринку. Ваше завдання – з’ясувати, яким клієнтам ваше видання необхідне з тим, щоби визначитися зі стратегічною підприємницькою одиницею. На основі цієї одиниці ви і розробляєте індивідуальну маркетингову політику, яка враховує три рівні сприйняття товару покупцем:

· Чи цікаве видання читачу

· Чи влаштовує його дизайн і якість друку

· Чи задовольняє його ціна вроздріб, система передплати, знижки рекламодавцям

Цінова політика. Тут йтиметься про кошти, які споживачі (читачі та рекламодавці) готові заплатити за ваш товар. Ціна визначається під час співставлення: ринку попиту- ціни конкурентів – вартості затрат.

Діяльність компанії з розповсюдження відомостей про товар і переконання цільових споживачів у доцільності купувати саме його – рекламні заходи, іміджеві кампанії тощо. Завдання таких кампаній полягає в тому, щоб об’єктивні переваги продукту були сприйняті клієнтом. Метод розповсюдження (дистрибуція) – це спосіб просування видання до читача.

Маркетинговий бюджет

Січень Грудень Разом
Реклама в засобах масової інформації
Газети
Інші видання
Телебачення
Радіо
Пряма реклама
Друк (послуги)
Дистрибуція
Видатки на засоби зв’язку (тел.,факс, Internet)
Професійні агенти і консультанти
Консультанти
Рекламні агенти
Дизайнери
Спеціалісти з прямої реклами
Участь у виставках
Внески
Транспортні видатки
Дизайн
Інші засоби
Разом:

Фінансовий план – сукупність звітів і планів, які доповнюють один одного. Баланс – це звіт, який прогнозує активи та пасиви. Балансовий звіт містить інформацію щодо вартості ваших активів, себто – фінансових засобів, дебіторської заборгованості обладнання, земельної власності; щодо пасивів компанії, куди відносять: кредиторську заборгованість, векселі до сплати, виплати податків та відсотків, виплати заробітної плати тощо. Різниця між активами і пасивами складає власність майна з вирахуванням зобов’язань (його ще називають власним або акціонерним капіталом компанії) на визначений період часу.

Звіт про прибутки та збитки

Як свідчить практика планування очікуваного прибутку з реалізації, його варто складати на найближчі два-три роки.

Під час підготовки звіту щодо прибутків та збитків використовуйте задокументовану історію продажів для планування обсягу продажів на майбутнє.

Звіт щодо прибутків та збитків допоможе вам зрозуміти, що відбудеться з вашим підприємством у випадку, якщо ви матимете змогу управляти власним бізнесом так, щоби миттю отримувати прибуток за реалізовані газети і надруковану рекламу та негайно сплачувати всі отримувані рахунки.

Подібна ситуація може виникнути, якщо ви отримуєте товар від власного постачальника за готівку і того ж дня продаєте його клієнту також за готівку.

Мовою бухгалтерів це означає, що в будь-яку мить ваше підприємство не має ні кредиторської, ні дебіторської заборгованості, але у вас відсутні товарно-матеріальні запаси на складі. 

Метод розповсюдження (дистрибуція) – це засіб просування вашого товару до цільового споживача.

Щоправда в реальності все, як правило, виглядає значно складніше. Вам ледве вдається отримувати прибутки та сплачувати свої видатки в момент їх появи.

Звіт про рух фінансових коштів

Зараз ми поговоримо про важливий компонент успішного розвитку вашого бізнесу – про контроль за рухом фінансових коштів.

Для успішного ведення бізнесу вам важливо знати, якими засобами ви розпоряджатиметеся в будь-який конкретний момент часу. Як би вам було не було приємно передчувати, що через 3 місяці ви отримаєте 500 тисяч гривень прибутку, завжди слід пам’ятати, що можуть бути рахунки, які слід сплатити не пізніше наступного тижня і, тому, на жаль, може трапитись так, що видання стане банкротом, так і не дочекавшись очікуваних надходжень.

Звіт про рух фінансових коштів (в економічній літературі ви також можете зустріти й іншу назву цього терміну – «cash-flow», що в перекладі з англійського означає «потік фінансових коштів») демонструє коли саме і в якому обсязі очікуються фінансові надходження, а також коли і в якому обсязі підприємство повинно сплачувати свої видатки.

За допомогою плану руху фінансових коштів підприємець може оцінити обсяг фінансів, які він має в своєму розпорядженні в будь-який момент, і визначити потребу в отриманні короткотермінових кредитів для поповнення своїх оборотних коштів.

Бюджет

Мається на увазі – деталізація фінансового плану, його жорстка прив’язка до реалій щоденної діяльності видання. Виконання фінансового плану неможливе без виконання бюджету.

Бюджет будується на основі аналізу вищенаведених документів, аналізу виконання бюджету поточного фінансового року. Основу бюджету складає розрахунок собівартості кожного продукту, який виробляється вашою компанією, розрахунок собівартості одиниці продукції та стратегічної одиниці продукції.

Первинні розрахунки бюджету містяться в розділах «План виробництва», «Маркетинговий план» тощо. Проте необхідно знати, що фінальний бюджет має, нехай незначні, але відмінності від виробничих бюджетів.

Позиції, які враховуються під час складання бюджету:

· Персонал – прогнозований фонд оплати праці

· Вартість продажів – прогнозована частка кожного продукту в загальній кількості продажів

· Ключові затрати (основні капітальні затрати, маркетингові затрати, затрати на дослідження та розвиток, інші)

· Вартість джерел фінансування

· Основні податки

· Амортизація

· Дивіденди

· Інші затрати

Фінансовий план може бути доповнений багатьма таблицями, розрахунками тощо. Наприклад, розрахунком точки беззбитковості, розрахунками коефіцієнтів ліквідності, таблицями оборотних коштів тощо. Та ніщо так не заплутує реальний менеджмент, як надмір академізму. Під час складання фінансового плану, як ніде інде, слід рухатися послідовно, від простого до складного. Тому в даному випадку застосовується найзрозуміліша форма укладання фінансового плану: фінансовий прогноз (план), який повинен бути виконаний на основі жорсткого бюджету, що співвідноситься з вартістю продукту, одиницею продукції і стратегічною одиницею продукції.

З чого розпочати розробку бізнес-плану?

Передовсім, необхідно мати бажання укласти бізнес-план максимально якісно і конкретно та розуміння, навіщо це вам потрібно. Також відкиньте ілюзії, що бізнес-план буде готовий за тиждень. Сформуйте команду (головний редактор, комерційний директор, головний бухгалтер, керівники відділів реклами, продажу, маркетингу), здатну кваліфіковано працювати. Пам’ятайте, що планування може здійснюватися теперішніми або майбутніми лідерами компанії, тобто тими, хто візьме на себе відповідальність за реалізацію бізнес-плану. Особиста участь керівника (особистого чи потенційного) в укладанні бізнес-плану настільки важлива, що багато інвесторів відмовляються взагалі розглядати заявки на виділення коштів, якщо виявляється, що весь бізнес-план був підготовлений консультантом зі сторони, а за керівником залишався лише підпис.

Перед тим, як розпочати роботу над бізнес-планом, напишіть детальні, фактичні та чесні відповіді на питання:

1. В чому полягає місія видання?

2. Хто сучасні читачі і кого можна залучити?

3. Хто нинішні рекламодавці і кого можна залучити?

4. Проблематику якого регіону видання висвітлюватиме: місто? Район? Область?

5. Хто конкуренти в цьому регіоні – ніші газети чи інші носії інформації?

6. Що вирізнятиме видання серед конкурентів?

7. Які ціни на конкуруючі видання і як вони співвідносяться з вашим виданням?

8. Навіщо потрібно регіону ваше видання?

9. Як ви збираєтеся його рекламувати і здійснювати маркетинг для залучення більшого числа читачів і рекламодавців?

10. Який нинішній наклад?

11. Які основні перепони на шляху досягнення цілі?

12. Що ви збираєтеся зробити для усунення цих перепон?

13. Чи є співробітники для досягнення поставлених цілей?

14. Якщо ні, то чи відомо, які саме спеціалісти потрібні і як їх залучити?

15. Які затрати на виробництво однієї сторінки чи одного номера видання?

16. Які теперішні та потенційні джерела прибутку?

17. Чи достатньо їх для відшкодування затрат?

18.  Якщо ні, то чого бракує?

19. За рахунок чого покриваються сьогодні затрати?

20. Якщо отримуєте прибуток, то яким чином його розподіляєте?

І лише після цього розпочинається перший етап бізнес-планування: збір інформації та аналіз ситуації на ринку впродовж попереднього року, а краще – двох.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 59; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!