Кореспонденція рахунків з обліку інших грошових коштів



Табл. 2.7.

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Дебет Кредит
1 Зарахована виручка на рахунки в банки та інші надходження грошових коштів 311 333
2 Оплачені путівки до санаторно-курортних установ 331 311
3 Видані працівникам путівки до санаторно-курортних установ 949 331

     

Тема 3. Облік дебіторської заборгованості

1. Визначення та види дебіторської заборгованості.

2. Документообіг за операціями з дебіторською заборгованістю.

3. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги.

4. Векселі отримані.

5. Інша дебіторська заборгованість: розрахунки за виданими авансами, розрахунки з підзвітними особами, розрахунки за нарахованими доходами, розрахунки за претензіями, розрахунки за відшкодуванням завданих збитків.

Література :

1. Закон України від 16 липня 1999 р. № 996-Х1У «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами і доповненнями).

2. Національні стандарти в бухгалтерському обліку. Питання впровадження та використання : Навч. посібник/ За ред. М.Г. Михайлова. – Суми; СОД, видавництво «Козацький вал», 2002 – 284с.

3.  Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні : Навчально-практичний посібник/ За ред. С.Ф.Голова. – Дніпропетровськ, ТОВ «Баланс-Клуб», 2000 – 768с.

 

1. Визначення та види дебіторської заборгованості

 

       Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансових звітах визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість».

 

       Згідно з П(С)БО 10 дебітори – це юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів їх еквівалентів або інших активів. Відповідно дебіторська заборгованість – це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.

 

         За терміном погашення розрізняють довгострокову та поточну дебіторську заборгованість.

 

           Поточна дебіторська заборгованість – це сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

 

          Довгострокова дебіторська заборгованість – це сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.

 

          Дебіторська заборгованість буває забезпечена (векселями) та незабезпечена .

Дебіторська заборгованість поділяється на :

безнадійну;

сумнівну;

дійсну.

       Залежно від виникнення дебіторська заборгованість поділяється на:

дебіторську заборгованість за роботи, товари, послуги;

векселі отримані;

дебіторську заборгованість за розрахунками;

іншу поточну дебіторську заборгованість.

Документообіг за операціями з дебіторською заборгованістю.

        Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин за товарними операціями виступають первинні документи з обліку розрахунків з покупцями та замовниками. Порядок та форми розрахунків між постачальником та покупцем визначається в господарських договорах, а для експертних угод – у договорі поставки.

        На суму оплати за відвантажену продукцію підприємство надає покупцю (замовнику) розрахункові документи.

        З місцевими покупцями складається акт звірення. При розрахунках з покупцями іншого міста проводиться інвентаризація розрахунків, надсилаються копії карток аналітичного обліку (контокорентні виписки). Підприємство-дебітор повертає картку протягом 10 днів з дня одержання.

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги.

        Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги виникає, коли підприємство реалізує товари в кредит, тобто з відстроченням платежу.

 

          Для бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості використовується рахунок 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками», який має два субрахунки:

 

361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»

362 «Розрахунки з іноземними покупцями»

        За дебетом рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг, яка включає ПДВ, акцизи та інші податки, збори (обов»язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів і включені у вартість реалізації, за кредитом – відображається погашення дебіторської заборгованості.

 

      Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги визнається активомодночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг.

 

       Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником і кожним пред’явленим до сплати рахунком.

 

      При реалізації товарів у кредит підприємство має ризик непогашення всієї дебіторської заборгованості. Тому на підприємстві завжди є дебіторська заборгованість, щодо повернення якої є сумніви.

 

       Сумнівний борг – це поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, послуги, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.

 

      Сумнівні борги завищують реальний результат від реалізації, тому згідно з принципом обачності, підприємство повинне визнати можливі втрати від неповернення частини боргів покупцями у момент визнаннядоходу від реалізації , а не в тому періоді, коли покупці не змогли оплатити товар.

 

        Чиста реалізаційна вартість дебіторської заборгованості (ЧРВ) – це сума поточної дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги з вирахуванням резерву сумнівних боргів. За ЧРВ поточна дебіторська заборгованість включається до підсумку Балансу.

 

        Для нарахування резерву сумнівних боргів використовується рахунок 38 «Резерв сумнівних боргів» . Цей рахунок є контр рахунком до рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками». За кредитом рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів» відображається створення резерву, за дебетом списання сумнівної заборгованості та безнадійних боргів.

         Аналітичний облік на рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів» ведеться в розрізі боржників чи за строками непогашення дебіторської заборгованості.

        Поточна дебіторська заборгованість, яка не пов’язана з реалізацією продукції, товарів, робіт, послуг, що визнана безнадійною, списується з балансу з відображенням втрат у складі інших операційних витрат.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 45; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!