Промисловість Північної Європи.



У країнах регіону переважає обробна промисловість за значної частки електроенергетики, видобування мінеральної сировини і розробки лісів (крім Данії та Ісландії).

Промисловість Швеції, Норвегії та Фінляндії розміщена переважно у південних районах, особливо в портових містах. У центральних і північних районах, які займають 2/3 території, розташовані лише окремі центри гірничо-рудної, лісової та рибної промисловості, а також ГЕС.

       У промисловості домінують дрібні та середні підприємства. У світовому поділі праці основними галузями спеціалізації є енергетика, металургія, лісопереробна промисловість, машинобудування.

Енергетика. Базується на власних ресурсах (уран, торф) та імпортних (нафта, мазут). Країни виробляють 366 млрд кВт електроенергії щорічно. У Норвегії та Ісландії майже всю електроенергію виробляють ГЕС, у Швеції та Фінляндії на них припадає до 30 %. Останнім часом інтенсивно розвивається атомна енергетика у Фінляндії (частка АЕС — 20 %, побудовано 4 ядерних реактори потужністю 2,3 млн кВт) і Швеції (12 ядерних реакторів потужністю 10 млн кВт, які дають 52 % електроенергії в країні). За запасами гідроенергії Норвегія посідає перше місце в Європі, а за щорічним виробництвом електроенергії на душу населення — перше місце у світі.

У регіоні активно використовують нетрадиційні джерела одержання енергії. Данія, наприклад, є лідером у світі за виробництвом та використанням вітрових електричних приладів (нині використовується майже 1000 таких приладів, які виробляють 10 % електроенергії в країні). В Ісландії 6,4 % електроенергії отримують на геотермальних станціях. Гаряча джерельна вода використовується для опалення житлових і виробничих приміщень та в оранжереях.

Залежність Швеції від імпорту нафти в останні роки зменшилась. Частка нафти в енергоспоживанні зменшилась з 75% в 70-х рр.. до 30% в наш час.

Норвегія вкладає значні інвестиції в нафтовий сектор економіки. Це пов’язано з розширенням видобутку на родовищах Сньовіт і Урмен Ланге. Збільшуються витрати на розвідку нових родовищ.

Фінляндія розвиває атомну енергетику і будує нову АЕС.

Металургія. Достатньо розвинута у Швеції, Фінляндії та Норвегії завдяки великим запасам руд, забезпеченості електроенергією і водою. Чорна металургія інтенсивно розвивається у Швеції, де вона має давні традиції й випускає марки високоякісних сталей. Кольорова металургія, особливо електроємні галузі (виробництво алюмінію, нікелю, магнію, цинку), розвиваються в Норвегії, Швеції й Ісландії. У регіоні виробляють також концентрати титану і кобальту.

Машинобудування. Посідає перше місце у структурі промисловості регіону. Традиційна галузь — суднобудування. Фінляндія має міцні позиції у виробництві криголамів (до 50 % всього світового виробництва), бурових установок і платформ, прогулянкових яхт, Норвегія й Швеція — у суднобудуванні для рибальства, Данія однією з перших у світі почала будувати нафтопродуктовози, випускає також танкери, контейнеровози та двигуни для суден, поставляючи їх здебільшого на зовнішні ринки.

       Визнаним у світі є шведське автомобілебудування, де на найбільших концернах («Вольво», СААБ, «Сканіа») випускають до 400 тис. автомобілів на рік, у тому числі 367 тис. пасажирських.

Починаючи з 60-х років XX ст., у регіоні бурхливими темпами розвивається електронна та електротехнічна промисловість: спочатку у Швеції (фірми «Ерікссон» та «Електролюкс»), потім у Фінляндії (фірма «Нокіа»), які спеціалізуються на випуску побутової техніки та засобів зв'язку. Експорт телекомунікаційної і електронної галузей забезпечує 25% вартості експорту Фінляндії. Частка «Нокіа» надсвітовому ринку моб. Телефонів досягла 40%. Данія є одним із найбільших у світі виробників кабелю, що використовується на поверхні землі різних континентів і під товщею морів та океанів. У значних масштабах випускають оптичний кабель для передавачів, приймачів, телевізійної мережі та кабельного телебачення.

Дедалі вагомішими стають позиції країн регіону і в новітніх наукомістких виробництвах — роботобудуванні (Швеція), виробництві медичної апаратури та устаткування для вітрових електростанцій (Данія) тощо.

У Швеції досить розвинуте виробництво металомісткого промислового устаткування, важких машин (особливо будівельних) і верстатів, локомотивів і вагонів, підшипників, інструментів тощо. Датська фірма «Пасилак» найбільшим постачальником на світовий ринок передової технології для молочної промисловості.

Хімічна промисловість. Переважають традиційні виробництва (лісохімія, виробництво мінеральних добрив, хлору, кислот, соди, синтетичного каучуку). Сільське господарство сприяло становленню в регіоні (особливо у Данії) розвинутої фармацевтичної промисловості (найбільше у світі виробництво інсуліну, тваринних антибіотиків тощо).

Деревообробна і целюлозно-паперова промисловість. Одна з найдавніших і найважливіших галузей спеціалізації регіону, що інтенсивно розвивається у Швеції, Фінляндії, Норвегії, які є головними експортерами у світі високоякісного паперу і целюлози. Лісопаперова промисловість за рівнем технічного оснащення посідає одне з провідних місць у світі. Останніми роками тут різко підвищено ступінь комплексної переробки деревини, активно відбувається перехід від механічної її обробки до хімічної.

Целюлозно-паперова промисловість Фінляндії дає 20% експорту країни.

Харчова промисловість. Особливо розвинута у Данії, яка виділяється глибокою переробкою сировини в молочній і м'ясопереробній промисловості (дає 1/3 світового експорту свинини, бекону і шинки та 1/10 масла і сиру). Молочний напрям має харчова промисловість Фінляндії. У Норвегії та Ісландії однією з головних галузей є рибопереробка (морожене філе, рибне борошно, жир та консерви). Данія традиційно є головним постачальником на світовий ринок райдужної форелі.

Останніми роками Північна Європа з регіону, традиційно орієнтованого на сировинні галузі промисловості, поступово переходить до випуску продукції наукомісткої та глибокої промислової переробки.


Дата добавления: 2020-11-27; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!