Які ви знаєте морфологічні критерії синтетичної активності клітини?



Форма і розмір ядра, розташування і інтенсивність його забарвлення, ядерно-цтоплазматичне співвідношення, характер будови хроматину, кількість, форма і розміри ядерець, чіткість їх меж.

 

В яких компартментах клітини здійснюється синтез АТФ? Внаслідок яких процесів це відбувається?

У цитозолі за рахунок гліколізу та у мітохондріях:
У клітинах тварин синтез АТФ відбувається у спеціальних органелах - мітохондріях. У рослинних клітинах, крім мітохондрій, в енергозабезпеченні велику роль відіграють ще й хлоропласти - один з видів пластид.

Основною функцією мітохондрій є аеробний синтез АТФ, який відбуваєтьс в результаті окиснення органічних субстратів (дихання). Початкові процеси окиснення вуглеводів проходять у цитозолі, там відбувається анаеробне окиснення (гліколіз). Наступний етап (цикл Кребса) відбувається в матриксі мітохондрій. Електрони і протони водню, що утворюються в наслідок послідовних реакцій окиснення та відновлення субстрату в циклі трикарбонових кислот, прямують в міжмембранний простір мітохондрій за допомогою дихального ланцюга. Дихальний ланцюгє головною системою перетворення енергії в мітохондріях. У ній послідовно окиснюються та відновлюються елементи дихального ланцюга, у результаті чого вивільнюється невеликими порціями енергія. За рахунок цієї енергії з АДФ і фосфату утворюється АТФ. Тобто відбуваться окисне фосфорилювання.

В яких компартментах клітини здійснюється глікозилювання білків? Яке значення має цей процес? Як він відбувається?

Глікозилювання білків відбувається в грЕПС та в Апараті Голджі. У грЕПС котрансляційно, під час переходу у люмен ЕПС додаються олігосахариди з 14 сахарів: два N-ацетилглюкозміну, дев’ять маноз, та три глюкози, що приєднуються до аспарагінових залишків білку по сигналу Asn-X-Ser або Asn-X-Tre, де Х – будь-яка амінокислота окрім проліну.
Після експорту з ЕПС  олігосахариди модифікується під час проходження по Апарату Гольджі. В цис-відділі видаляються глюкозні залишки а до лізосомних білків додаються дві фосфатні групи, та видаляється одна маноза. Це робить олигосахарид недосяжним для подальших модифікацій. Для усіх інших експортних білків після видалення 3 глюкоз та 1 манози, в мід-АГ видаляють ще 5 маноз та додають 2 N-ацетилглюкозміни. В транс-АГ до експортних білків додається також галактоза і залишки сіалової кислоти. Потім рецептори в транс-АГ сортирують білки по везикулах, у яких вони і відправляються до місць призначення.
Тобто, гликозилювання білків не тільки впливає на їхню конформацію і хімічні властивості, а також є важливим інструментом у сортуванні білків по компартментах.

В яких компартментах клітини здійснюється протеоліз білків? Яке значення має цей процес? Як він відбувається?

Протеолиз — процесс ферментативного разложения белков, катализирующийся протеолитическими ферментами (протеазами). Відбувається у лізосомах. А також у ТСГ відбувається процес обмеженого протеолізу.

 У процесі протеолізу утворюються ферменти, гормони, біологічно активні пептиди з їхніх неактивних прекурсорів. в растениях протеолиз участвует в мобилизации запасных белков семян при прорастании.

Действие протеолитических ферментов может быть разделено на две различные категории:

-ограниченный протеолиз, в котором протеаза специфически расщепляет одну или несколько пептидных связей в белке-мишени, что обычно приводит к изменению функционального состояния последнего: ферменты, например, при этом становятся активными, а прогормоны превращаются в гормоны;

-неограниченный или тотальный протеолиз, при котором белки распадаются до своих аминокислот.

 

Як відбувається енергетичний обмін у еукаріотів?

Енергети́чний о́бмін організмів здійснюється у три послідовних етапи:

а) підготовчий;

б) безкисневий;

в) кисневий;

Підготовчий етап здійснюється у цитоплазмі клітин одноклітинних організмів та у шлунково-кишковому тракті багатоклітинних організмів. Молекули білків, жирів, вуглеводів розщеплюються за участю ферментів на простіші сполуки: білки на амінокислоти, вуглеводи на моносахариди і т. д. Енергія розсіюється у вигляді теплоти.

Безкисневий етап — ферментативне розщеплення простих органічних сполук у клітинах. Прикладом такого є гліколіз(від грец. glykys— солодкий і lysis— розпад)— багатоступінчасте безкисневе розщеплення глюкози на дві молекули піровиноградної або молочної кислоти у м'язових клітинах. У процесі розпаду глюкози беруть участь 13 різних ферментів. Під час гліколізу виділяється 200 кДж енергії. 84 кДж використовується для синтезу 2-х молекул АТФ, а решта (116 кДж) використовується у вигляді теплоти.

Спиртове бродіння — тип перетворення глюкози, коли вона розпадається на дві молекули етилового спирту та дві молекули вуглекислого газу.

Молочно-кисле (молочне) бродіння — вид безкисневого бродіння.

Кисневий(аеробний) етап здійснюється на мембранах мітохондрій. Важливе місце в аеробному енергетичному обміні належить циклу Кребса, названому так на честь англійського біохіміка Х.Кребса, який відкрив цей процес у 1937 р. На початку циклу піровиноградна кислота реагує з щавлевооцтовою, утворюючи лимонну кислоту. Остання через низку послідовних реакцій перетворюється на інші кислоти. Внаслідок таких перетворень відтворюється щавлевооцтова кислота, яка знов реагує з піровиноградною і цикл знов повторюється. У кожному циклі Кребса утворюється одна молекула АТФ. Крім того, в ході біохімічних реакцій циклу від органічних кислот відщеплюються атоми Гідрогену. Ці атоми відновлюють певні сполуки.
Цикл Кребса відбувається в матриксі мітохондрій. Електрони і протони водню, що утворюються в наслідок послідовних реакцій окиснення та відновлення субстрату в циклі трикарбонових кислот, прямують в міжмембранний простір мітохондрій за допомогою дихального ланцюга. Дихальний ланцюгє головною системою перетворення енергії в мітохондріях. У ній послідовно окиснюються та відновлюються елементи дихального ланцюга, у результаті чого вивільнюється невеликими порціями енергія. За рахунок цієї енергії з АДФ і фосфату утворюється АТФ. 


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 93; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!