Період активних політичних перетворень



 

· ХІХ партійна конференція (червень 1988 р.) – ухвалено рішення про кардинальне реформування політичної системи, взято курс на гласність.

 

Гласністьполітика максимальної відвертості та правди в діяльності державних і громадських організацій, дієва і активна форма участі громадської думки в демократичному вирішенні найважливіших проблем країни.

ü припинення переслідування інакодумців і церкви;

ü зняття цензури і дозвіл видання нових газет …

допуск раніше заборонених книг:

М. Булгаков, «Собаче серце», А. Платонов, «Котлован», А. Ахматова, «Реквієм», Б. Пастернак, «Доктор Живаго», В. Гроссман, «Життя і доля», А. Рибаков, «Діти Арбата»,

 видання опозиційних журналів:

«Новый мир» - редактори А. В. Луначарський і Ю. М. Стеклов, «Огонёк» - редактори В. Коротич і В. Вигилянський, «Знам'я» - редактор Г. Бакланов, «Молода гвардія» - редактор А. Іванов;

 поява політичних передач (Погляд, П'яте Колесо, 12 поверх);

 

 

· проведення перших демократичних виборів до Верховної Ради (1990 р.);

У березні 1990 р. відбулися вибори до Верховної Ради УРСР, на яких перемогла комуністична партія України. Але і демократичний блок, в якому основною силою був Рух, завоював чверть голосів і створив у Верховній Раді фракцію «Народна Рада» (111 депутатів, І. Юхновський). (у Верховній Раді нараховувалося 239 депутатів-комуністів, які отримали назву «група 239» О. Мороз).

У трьох західних областях — Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській Рух одержав повну перемогу, а організації КПУ цього регіону перейшли у радах в опозицію. Однак у східних і південних областях України він мав слабкі позиції, — пануючою силою тут залишалася компартія України.

 

 

РОЗГОРТАННЯ НАЦОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ в УКРАЇНІ

 

ü зростання суспільно-політичної активності населення 1988 р. (мітинги, пікети);

ü 1988 р. відновлення роботи Української Гельсінської Спілки (УГС на основі Української Гельсінської Групи);

виникнення нових громадських організацій ( Товариство української мови ім.. Т.Г.Шевченка, історико-просвітницьке товариство «Меморіал», студентське об’єднання «Громада», клуб «Спадщина»…)

ü страйк шахтарів у липні 1989 р.,

ü робітничий страйк у Донбасі у листопаді 1989 р.;

ü у вересні 1989 р. створений Народний Рух України за Перебудову (НРУ), який очолив І.Драч. Основні засади НРУ: демократизація суспільства, досягнення суверенітету України, економічна самостійність…

ü

 

Зростав вплив Руху і одночасно відбувалося його «поправіння»: 25– 28 жовтня 1990 р. відбулися II Всеукраїнські збори. Тепер чисельність його зросла до 633 тис. чоловік. За рішенням зборів з його назви зникають слова «за перебудову», а Головною метою проголошується побудова незалежної демократичної Української держави. Заборонялася участь в Русі комуністів, що свідчило про перетворення його в антикомуністичну організацію.

 

ü у жовтні 1989 р. – Верховна Рада УРСР прийняла закон «Про мови в Українській РСР»;

 

ü відродження Української греко-католицької церкви (1990 р.),

ü Української автокефальної православної церкви (1990 р.);

 

ü надання автономії Криму в результаті референдуму 1991 р.;

 

Формування багатопартійної системи

 

1990 р. – початок формування багатопартійної системи (плюралізм – множина) після вилучення статті про керівну роль КПРС із Конституції СРСР та УРСР.

 

Політичний плюралізм – свобода діяльності політичних партій, багатопартійність.

Правову основу для формування багатопартiйностi в Україні заклав позачерговий ІІІ з’їзд народних депутатiв СРСР (березень 1990 р.), що внiс змiни до Конституцiї СРСР, скасувавши, зокрема, й статтю 6 — про керiвну i спрямовуючу роль КПРС, ядро полiтичної системи радянського суспiльства.

У жовтні 1990 р. було прийнято закон СРСР «Про громадськi об’єднання».

 

Квітень 1990 р. – створення першої політичної партії – Української республіканської партії (УРП) на базі УГС. Лідер – Л.Лук’яненко.

 

 

1990 – 1991 рр. – виникнення понад 20 опозиційних партій (Демократична партія України(ДемПУ), Українська християнсько-демократична партія (УХДП), Соціал-демократична партія України (СДПУ))

1990 р.криза КПУ (масовий вихід з її лав, оформлення в середині партії Демократичної платформи, яка ставила за мету демократизацію партії).

 

Після відставки В.Івашка, що перейшов працювати в ЦК КПРС, головою Верховної Ради був обраний Л. Кравчук.

І в Компартії України на цей час все рельєфніше виділялися дві лінії —

· «лівого» С. Гуренка і

· «суверен-комуніста» Л. Кравчука («суверен-комуністів» деякі історики називають «реформаторами-центристами»).

 

                  

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 139; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!