Страхування фінансових ризиків



Під фінансовим розуміють ризик фінансового підприємництва чи фінансових угод, коли в ролі товару виступають валюта, цінні папери, гро­шові кошти. До фінансового ризику входить валютний, кредитний та інве­стиційний ризики.

Валютний ризик - це ймовірність фінансових втрат внаслідок зміни курсу валют, яке може виникнути в період між укладанням контракту і фактичним проведенням розрахунків за ним. Розрізняють валютні ризи­ки для імпортера (підвищення курсу валюти між датою підтвердження за­мовлення і днем платежу) й експортера (падіння курсу іноземної валюти змоменту отримання чи підтвердження замовлення до отримання платежу і під час переговорів).

Кредитний ризик пов'язаний з можливістю невиконання підприєм­ницькою фірмою своїх фінансових зобов'язань перед інвестором у резуль­таті використання для її фінансування зовнішньої позики. Кредитний ри­зик виникає в результаті ділового спілкування підприємства з кредитора­ми, контрагентами, постачальниками, посередниками й акціонерами. І Кредитний ризик — це ризик неповернення позичальником банку ос­новного боргу і несплати процентів за позичками.)

Різноманітність видів кредитних операцій обумовлює особливості іпричини виникнення кредитного ризику — недобросовісність позичаль­ника, який отримав кредит; погіршення конкурентного стану фірми, що отримала комерційний чи банківський кредит; несприятлива економічна кон'юнктура; некомпетентність керівництва фірми тощо.

Інвестиційний ризик пов'язаний із специфікою вкладення підприємцем грошових коштів у різноманітні проекти.

Нині на українському страховому ринку пропонується комплекс стра­хових послуг, які дозволяють застрахувати бізнес від різноманітних ризиків. Страхування фінансових ризиків передбачає компенсацію підприємству втраченого доходу чи додаткових витрат, викликаних його функціонуван­ням як учасника комерційної діяльності. Таке страхування проводиться на випадок невиконання чи неналежного виконання договірних зобов'я­зань дебіторами, інвестицій, банкрутства контрагента і пов'язаних з цим судових витрат тощо.

Таким, чином до страхування фінансових ризиків відносять:

—страхування недоотримання прибутку (доходів);

—страхування ризиків впровадження нової техніки і технологій;

—страхування на випадок зниження обумовленого рівня рентабель­ності;

—страхування ризику засновника;

—страхування біржових ризиків.

Одним із найпоширеніших видів страхування фінансових ризиків єстрахування від втрат прибутку (доходу). На відміну від багатьох інших видівстрахування, де об'єктом захисту виступає майно, в страхуванні від втрат прибутку об'єктом є втрата очікуваного прибутку господарюючого суб'єк­та.

Усі причини, що визначають втрату (недоотримання) прибутку, зумов­люються багатьма факторами, які умовно поділяють на: порушення про­цесів виробництва при настанні аварій, стихійних лих; зміну ринкової ко­н'юнктури, порушення контрактів з боку постачальників або споживачівпродукції (послуг).

Страхування від втрат прибутку є комплексним страхуванням. Найпо­ширенішим видом страхування, до якого приєднують це страхування, є страхування від ризику вогню.

Страхова сума при проведенні даного страхування обчислюється наоснові обсягу прибутку, що планується, та обсягу постійних витрат, якіпередбачаються у господарському році.

Особливістю страхування від втрат прибутку є те, що обсяг збитку за­лежить від терміну перерви у виробничій діяльності. Страхове відшкоду­вання передбачає виплату, що замінює для страхувальника регулярне над­ходження грошових коштів, необхідних для фінансування господарсько­го процесу. В зв'язку з тим, що ризик втрати прибутку є вторинним від ризику настання майнових збитків, страховий тариф повинен враховува­ти ймовірність настання ризиків пошкодження (знищення) майна та зу­пинку виробничого процесу.

Крім того, на величину тарифної ставки впливають: галузь, до якої на­лежить дане підприємство, зношеність основних фондів, місце розташу­вання виробництва, рівень франшизи, конкуренція в даній галузі тощо.

З метою захисту кредитно-фінансової сфери діяльності юридич­них осіб проводиться страхування кредитних ризиків — ризику неплатежу іризику настання відповідальності позичальника за неповернення креди­ту, а також страхування відповідальності юридичної особи за непогашення кредиту.

Кредитне страхування - відносно новий вид страхування, який роз­вивається з ростом споживчого кредиту в країнах з ринковою економікою, де населення купує в розстрочку дім, автомашину, товари тривалого ко­ристування.

У цьому виді об'єктом страхування виступають майнові інтереси, по­в'язані з матеріальними збитками, що можуть бути завдані страхувальни­ку внаслідок невиконання або неналежного виконання позичальником своїх зобов'язань, передбачених кредитним договором (договором пози­ки) між позичальником і страхувальником (позикодавцем, кредитором).

Важливим моментом у страхуванні є: визначення страхового випадку,розмір страхового платежу, страхової суми, визначення страхового відшко­дування. Необхідною умовою виникнення відповідальності є факт настан­ня страхового випадку, а як результат, — поява ризику неплатоспроможності.

Страховим випадком вважаються збитки страхувальника внаслідок не­виконання або неналежного виконання позичальником своїх обов'язків,передбачених кредитним договором (договором позики). Сюди відносять:неповернення або часткове повернення позичальником кредиту (позики) у встановлені кредитним договором терміни, невиплата ним відсотків у повному обсязі та в установлені кредитним договором терміни, невико­нання інших обов'язків, передбачених кредитним договором.

Страховий платіж залежить від характеру кредиту, діяльності пози­чальника, мети використання кредиту, наявності товарно-матеріальних цінностей або іншого майна у власності позичальника, що можуть статизабезпеченням прав регресних вимог страховика при настанні страхового випадку і визначається з урахуванням кредитоспроможності позичальни­ка, цільового призначення кредиту та інших умов, передбачених кредит­ним договором.

Страхова сума вираховується з суми кредиту (позики) та відсотків закористування кредитом. Ці дані містяться у кредитному договорі між стра­хувальником і позичальником.

Варто зазначити, що межа відповідальності страховика становить від50 до 100% суми непогашеного кредиту та відсотків, передбачених догово­ром кредитування.

Загальна сума страхових виплат за страховими випадками не може пе­ревищувати страхової суми за договором страхування.

Страхування депозитів.

Система депозитного страхування забезпечує захист вкладів у випадку банкрутства комерційного банку. Основний ефект системи страхування депозитів полягає в попередженні банківської паніки і відтоку депозитів. Ефективність такого страхування впирається в слабкість вітчизняних банків. Для успішного подолання моральних ризиків, мінімізації перехрес­ного субсидіювання слабких банків сильними потрібно удосконалити дію­чу схему регулювання і нагляду. Йдеться про інструменти ранньої діагнос­тики банківських проблем і оперативного втручання наглядових органів, що дозволить суттєво скоротити моральні ризики.

Отже, таке страхування покликано вирішити два основних завдання. По-перше, забезпечити гарантії повернення вкладів вкладникам. По-дру­ге, сформувати на цій основі реальний механізм попередження кризи бан­ківської ліквідності і масового вилучення коштів із депозитних рахунків увипадку несприятливої кон'юнктури і банківських банкрутств. Забезпе­чуючи приріст депозитів, страхування депозитних вкладів сприяє підви­щенню інвестиційних можливостей банку, а також збільшує ефективність дії регулюючих рішень Центробанку на функціонування грошово-кредит­ної системи.

Необхідність впровадження системи страхування банківських депо­зитів встановлюється такими чинниками: загальним спадом довіри банків; потребою надання допомоги тим банкам, які потрапили у скрутну фінан­сову ситуацію; потребою стабілізації фінансових ресурсів банків - усунення причин до передчасної ліквідації депозитів вкладниками, занепокоєними станом їх надійності; обов'язком захисту споживача-клієнта, який не зав­жди володіє достатньою інформацією про фінансову кондицію банку, яко­му довіряє свої заощадження.

 

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 102; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!