Самостійної роботи з дисципліни



«Конституційно-процесуальне право»

Змістовий модуль І.

Основоположні засади конституційно-процесуального права. Виборчий, референдний та законодавчий процес.

Варіант № 1

1. Визначте поняття конституційно-процесуального права і встановіть, де проходить межа між його предметом регулювання і предметом правового регулювання конституційного матеріального права.

2. Розкрийте поняття виборчого права в об’єктивному та суб’єктивному значеннях. проведіть умовну паралель між активним і пасивним виборчим правом; беручи за основу різні види виборчих цензів, поміркуйте над тим, становлення якого з них — активного чи пасивного — справило більший вплив на становлення в молодих демократіях світу громадянського суспільства.

3. У яких формах організовує свою роботу Верховна Рада? Здійснення яких процедур вимагає підготовка проведення першої сесії новообраного парламенту?

4. Хто здійснює попередній розгляд і експертизу зареєстрованих в апараті Верховної Ради законопроектів? Чи може законопроект бути відкликаним і знятим з розгляду після включення його до порядку денного парламентської сесії?

 

Варіант № 2

1.Назвіть основні етапи державотворчого процесу в Україні та визначте, який з них, на Вашу думку, мав найбільше значення для державного будівництва суверенної Української держави.

2.Дайте перелік джерел конституційно-процесуального права і доведіть або спростуйте твердження про те, що повнозначним елементом системи цих джерел є судові прецеденти, створювані органами конституційної юрисдикції.

3. Які вибори та за якою виборчою системою проводяться в Україні? Зіставте переваги й недоліки кожної з відомих Вам виборчих систем і встановіть, яка виборча модель, на Вашу думку, найбільш відповідає умовам представницької демократії в сучасній Україні.

4. В чому полягає сутність парламенту як органу державної влади? Які риси йому притаманні?

 

Варіант № 3

1. В чому полягає особливість конституційно-процесуальних норм та чи можуть передбачені ними санкції тягнути за собою наслідки формально-юридичного характеру?

2. Охарактеризуйте парламент України як орган державної влади: яким чином він формується, які функції має, коли і за яких умов припиняються його повноваження?

3. Назвіть і охарактеризуйте стадії законодавчого процесу.

4. На яких загальних принципах базується виборче право? Чи всі вони належним чином закріплені у виборчому законодавстві України?

 

Варіант № 4

1. Розкрийте зміст основних засад виборчого процесу і доведіть або спростуйте, що всі вони реалізуються на кожній його стадії.

2. Чому держава і народ України не можуть вважатися безпосередніми суб’єктами конституційно-процесуальних відносин попри те, що прямо згадуються у нормах Конституції і звичайних законів?

3. Хто має право вносити пропозиції відносно кандидатур на посаду голови Верховної Ради України? Чи може бути переобрання спікера парламенту підставою для розгляду Верховною Радою питання про перебування на своїх посадах першого віце-спікера та віце-спікера парламенту?

4. Що таке законодавчий процес? На яких принципах базується законодавча діяльність представницьких органів народу?

 

Варіант № 5

1. Перелічіть основні етапи виборчого процесу та спробуйте в межах кожного з них виокремити ті виборчі дії і процедури, без яких перехід від одного етапу виборчого процесу до іншого буде неможливим.

2. В чому полягає відмінність “широкого” і “вузького” розуміння поняття конституційного процесу та на яких основних принципах будується конституційно-процесуальна діяльність?

3. В яких формах парламент закріплює результати свого волевиявлення? Чи допускається законом можливість відхилення від передбачених законом процедур ухвалення парламентських рішень, і якщо так, то яким чином засвідчується така можливість у кожному конкретному випадку?

4. У яких формах здійснюється право законодавчої ініціативи у Верховній Раді?

 

Варіант № 6

1. Які вимоги ставляться до законопроекту, в якому відображається ця ініціатива?

2. В чому полягають основні відмінності у територіальній організації місцевих виборів і виборів Президента України та народних депутатів?

3. Як формується порядок денний парламентської сесії? Які питання включаються до порядку денного роботи Верховної Ради позачергово і без голосування?

4. За яких умов можливе скасування результатів голосування за прийняття законопроекту у третьому читанні? Чи може стати підставою для такого скасування виявлення Головою Верховної Ради України будь-яких неточностей чи неузгодженостей у тексті прийнятого парламентом закону вже після його ухвалення?

 

Варіант № 7

1. Які методи організації й адміністрування виборів Ви знаєте? Який з них застосовується в Україні? В чому полягають відмінності у правовому статусі Центральної виборчої комісії і виборчих комісій нижчих рівнів?

2. Що таке державний реєстр виборців? Які відомості до нього заносяться? якими правами при його складанні і веденні користується виборець, яким чином та за яких умов він може ними скористатися?

3. В чому полягає відмінність процедур повного і скороченого обговорення питань порядку денного на засіданнях Верховної ради? У які способи здійснюється відкрите і таємне голосування по цих питаннях?

4. Яким чином в Україні відбувається промульгація закону? Чи тягне за собою якісь правові наслідки оприлюднення закону в друкованих виданнях, яким не надано статус офіційних?

 

Варіант № 8

1. Назвіть умови, за яких рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій можуть бути оскаржені суб’єктами виборчого процесу, і охарактеризуйте порядок такого оскарження, передбачений чинним законодавством України.

2. Виконання яких організаційно-правових дій передбачає справа із ведення реєстру виборців? Хто і яким чином може здійснювати його публічний контроль?

3. Проаналізуйте положення норм Закону України “ Про всеукраїнський і місцеві референдуми ”. Які з них прямо чи опосередковано суперечать чинній Конституції?

4. Які рішення приймаються Верховною Радою під час розгляду законопроекту за процедурою відповідно першого, другого та третього читань? Що таке порівняльна таблиця законопроекту і що вона має включати?

 

Варіант № 9

1. Яким чином відбуваються вибори Президента України і народних депутатів? У чому схожість і відмінність їх виборчих стадій?

2. Хто може висувати вимоги щодо призначення та проведення референдуму? Яким чином відбувається реалізація права на таку вимогу?

3. Розкрийте поняття “виборчий поріг” (“виборчий бар’єр) і “виборча квота”. Яким чином розподіляються депутатські мандати на виборах до Верховної ради України між політичними партіями і виборчими блоками політичних партій, які взяли у них участь?

4. Розкрийте значення поняття “вето”. Яким правом вето наділений президент України і яка передбачена процедура його подолання?

 

Варіант № 10

1. В чому полягають особливості проведення позачергових і повторних позачергових виборів народних депутатів? В які строки і за яких умов вони відбуваються?

2. За якими принципами визначається загальна кількість депутатів місцевих рад?

3. Що таке парламентський контроль? Через які органи, в яких формах та у який спосіб Верховна Рада України здійснює контроль за діяльністю уряду, обігом бюджетних коштів, додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина?

4. Дайте визначення поняттю “референдарний процес”. Чим виборчий процес відрізняється від процесу організації і проведення загальнодержавних і місцевих референдумів?

 

Змістовий модуль ІІ.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 145; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!