Правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності (ст.44 ККУ)



Звільнення від кримінальної відповідальності — це врегульована кримінальним і кримінально-процесуальним законодавством відмова держави в особі компетентних органів від засудження особи, яка вчинила злочин, і від застосування до неї кримінально-правових засобів примусового характеру.

За своїм змістом звільнення від кримінальної відповідальності характеризується трьома моментами:

1) не відбувається державний осуд особи, яка вчинила злочин (обвинувальний вирок суду не постановляється );

2) до винного не застосовується покарання;

3) через відсутність обвинувального вироку звільнена від кримінальної відповідальності особа вважається такою, що не має судимості.

Направлення кримінальної справи до суду для вирішення питання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності з підстав, визначених законом, не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує. У такому разі провадження у справі продовжується в звичайному порядку.

Від кримінальної відповідальності звільняється особа, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, що містить склад конкретного злочину, передбаченого КК. У зв'язку з цим звільнення від кримінальної відповідальності потрібно відрізняти від випадків, коли склад злочину як підстава кримінальної відповідальності взагалі відсутній, що виключає кримінальну відповідальність. Йдеться зокрема про:

1) добровільну відмову;

2) вчинення суспільно небезпечного діяння неосудною особою або особою, яка не досягла віку кримінальної відповідальності;

3) обставини, що виключають злочинність діяння.

КК передбачає такі видизвільнення від кримінальної відповідальності:

1) у зв'язку з дійовим каяттям;

2) у зв'язку з примиренням винного з потерпілим;

3) у зв'язку з передачею особи на поруки;

4) у зв'язку із зміною обстановки;

5) у зв'язку із закінченням строків давності;

6) на підставі закону про амністію або акта помилування;

7) у зв'язку із застосуванням до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру;

8) спеціальні випадки звільнення від кримінальної відповідальності при вчиненні окремих злочинів.

Для звільнення від кримінальної відповідальності, з одного боку, та звільнення від покарання та його відбування - з іншого, спільним є фактичне незастосування щодо особи, винної у вчиненні злочину, заходів кримінального покарання. Водночас вказані правові інститути відрізняються один від одного, зокрема, за підставами, умовами та кримінально-процесуальними особливостями застосування. Якщо звільнення від кримінальної відповідальності відбувається до винесення обвинувального вироку суду, то від покарання та його відбування звільняється засуджений, тобто особа, щодо якої постановлено обвинувальний вирок і яку у такий спосіб вже притягнено до кримінальної відповідальності.

Звільнення від покарання за хворобою (ст.84 ККУ)

Звільнення від покарання за хворобою застосовується у випадках, коли досягнення мети покарання стає нереальним через хворобу особи, яка вчинила злочин.

Умовами обов'язкового звільнення, є: 1) захворювання особи, яка відбуває покарання, на психічну хворобу; 2) позбавлення її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними.

Підставою для звільнення від покарання таких осіб є неможливість їх виправлення. Психічна хвороба, яка позбавляє особу можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, не дає їй можливості усвідомлювати і примусовий характер державного впливу на нього, який полягає у позбавленні чи обмеженні прав і свобод особи.

Відповідно до Переліку захворювань, які є підставою для подання в суди матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання, відповідними психічними розладами вважаються:

а) деякі форми шизофренічних і маніакально-депресивних психозів;

б) окремі психотичні порушення внаслідок органічного ураження головного мозку (усі форми синильної деменції; атеросклеротичне слабоумство; корсаковський психоз - алкогольний, внаслідок сифілісу мозку чи травми; органічне слабоумство - внаслідок енцефаліту, менінгоенцефаліту, сифілісу мозку, травми головного мозку;

в) деякі форми затяжних реактивних психозів і хронічних психозів;

г) паранояльна психопатія тощо.

Можливе звільнення від покарання або від подальшого його відбування за таких умов: 1) особа захворіла на іншу тяжку хворобу, крім психічної; 2) це сталося після вчинення злочину або постановления вироку. При цьому суд має враховувати тяжкість вчиненого злочину, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи.

До тяжких слід віднести хвороби:

а) найбільш тяжкі форми туберкульозу;

б) інфекція вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ/СНІД);

є) деякі хвороби органів кровообігу (ішемічна хвороба серця, міокардитичний кардіосклероз, облітеруючий атеросклероз);

є) деякі хвороби органів дихання (бронхіальна астма, абсцес легені тощо);

ж) деякі хвороби органів травлення  (окремі форми цирозу печінки);

з) хвороби нирок з хронічною нирковою недостатністю в термінальній стадії;

Виявлення таких осіб покладається на лікарсько-трудові комісії, які створюються при лікарнях для засуджених. У разі виникнення таких захворювань, як СНІД, променева хвороба, що потребують спеціальних і складних засобів обстеження,діагнози установлюються комісією з обов'язковим залученням фахівців відповідного профілю установ органів охорони здоров'я.

Обов'язкове звільнення від покарання застосовують за таких умов:

1) суб'єктом звільнення від покарання є військовослужбовець, засуджений до службового обмеження, арешту або тримання в дисциплінарному батальйоні;

2) він визнаний непридатним до військової служби за станом здоров'я.

Звільнення від покарання особи, яка під час його відбування захворіла на психічну хворобу, що позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, а також звільнення від покарання або від подальшого його відбування особи, яка після вчинення злочину або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, мають умовний характер. Ці  особи, у разі їх одужання, повинні бути направлені для відбування покарання.

 

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 195; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!