Кримінологічна характеристика груп неповнолітніх злочинців



Будь-яке спільне здійснення злочину двома чи більше особами є злочином, зробленим у групі. Підлітки молодшої вікової групи, як правило, роблять злочини в складі групи.

У певній мірі це пов’язано з особливостями фізіологічного і психічного стану осіб даної вікової групи (11-15 років - період, пов'язаний зі змінами в організмі гармонійного балансу, зі створенням і перебудовою роботи залоз внутрішньої секреції. Цей період характеризується підвищеної уразливістю нервової системи). Становлення особистості - через самоствердження.

Провідний мотив - прагнення знайти своє місце серед однолітків.

Серед неповнолітніх злочинців більше всього учнів загальноосвітніх шкіл і ПТУ; менше - учнів середніх спеціальних навчальних закладів і вузів.

Більшість досліджуваних підлітків мали конфліктні відносини з    батьками, однак мали нормальні житлові умови і матеріальне положення.    

Також серед тих, хто приймав участь у груповій злочинності більшість були на обліку в інспекціях по справах неповнолітніх.      

Кримінологічна характеристика злочинних груп неповнолітніх:     

1. Перший тип: традиційні злочинні групи неповнолітніх, які відносять до "ситуативних" - нечисленні і нестійкі, перевага загальнокорисливих злочинів.  Злочини є лише окремими епізодами в життєдіяльності підлітків і не можуть розглядатися в якості основної характеристики цих груп. Невисокий рівень організації злочинної діяльності в "ситуативних" групах. Відсутність тісних міжособистісних зв'язків у підлітків, які входять у ці групи. Віковий рівень 14-15 років.      

2. Другий тип: злочинні групи неповнолітніх, "перехідні" від груп "ситуативних" до злочинних груп високого рівня розвитку. Характеризується великою чисельністю учасників, більш тривалим періодом існування і злочинної діяльності, наявністю окремих елементів стійкості, великою кількістю зроблених злочинів, зміною їх характеру, більш сильним впливом на моральну сферу підлітків. Кожна група складається з мікрогруп (емоційна основа утворення). Віковий рівень 16-17 років і вище. (14-літніх мало). Статева структура - підлітки чоловічої статі основа, зростання активної участі дівчин (майже кожна третя займає положення "опущених", "загальних" дівчат, які задовільняють статеві потреби членів груп чоловічої статі, інші – в ролі "матрьон", тобто учасниць, які користуються в групі визначеним авторитетом і правом вибору статевого партнера. Склад учасників - учні ПТУ, а також працюючі неповнолітні. Зменшується чисельність загальноосвітніх шкіл, які навчаються. Злочини в основному відбуваються під впливом криміногенної (провокуючої) конкретної життєвої ситуації.      

3. Третій тип: стійкі підлітково-молодіжні угрупування, що представляють собою найбільш високий рівень розвитку злочинних груп. Характеризується: розробленою структурою внутрігрупових зв'язків, встановлені фінансові "повинності", вікова структура - юнаки 16-17 років, багато дорослих, 14-15-літніх - незначна кількість; наявністю чітко визначеного лідера; "закритий" характер угруповання, відносно стабільний склад учасників; стійка спрямованість на здійснення злочину визначеного виду.  

Стійкість угруповань третього типу залежить від : 1) інтенсивності діяльної злочинної групи (кожний новий вдало здійснений злочин зміцнює групу і підвищує її стійкість); 2) задоволення через ієрархізацію особистого інтересу кожного члену групи (чим більше група орієнтована на формування особистісних зв'язків, тим більше вона стійка); 3) наявності психологічної захищеності кожного члена групи (що дуже важливо для більшості підлітків. Відносини захисту і взаємодопомоги обумовлені бажанням зберегти і зміцнити злочинну групу.      

Фактори, що сприяють формуванню злочинних груп неповнолітніх:      

1. Економічні (сукупність конкретних явищ громадського життя).      

2. Сім’я: неповна родина, малодітність родин, велике число розлучень, аморальна поведінка батьків та інших членів родини, пияцтво й алкоголізм, систематичні конфлікти, що виливаються у сварки, скандали, бійки, розпусна поведінка батьків, відсутність у батьків бажання піклуватися про своїх дітей, відсутність емоційних зв'язків між батьками і дітьми і т.д.).      

3. Конкретні недоліки в організації навчально-виховного процесу в загальноосвітній школі, що обумовлює протиправну поведінку неповнолітніх: 1) недоліки організаційного характеру; 2) недоліки, зв'язані з неправильним психологічним підходом до учнів, схильним порушувати встановлені правила і норми поведінки; 3) недоліки, обумовлені невисоким професійним рівнем деяких учителів, їх психологічною непідготовленістю до роботи з дітьми.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 125; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!