Кримінологічне вчення про злочинність



МВС УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

 

 

Кафедра кримінального права та кримінології факультету підготовки фахівців кримінальної міліції

 

 

“Затверджую”

Начальник кафедри кримінального права та кримінології,

полковник міліції

 

В.Я. Конопельський

“ _____ ” _______________ 2010 р.

 

Методичні рекомендації та плани проведення семінарських занять з навчальної дисципліни:

“Кримінологія”

 

ДЛЯ КУРСАНТІВ 3-го КУРСУ, ФАКУЛЬТЕТІВ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ КРИМІНАЛЬНОЇ І ТРАНСПОРТНОЇ МІЛІЦІЇ, ДЛЯ ПІДРОЗДІЛІВ СЛІДСТВА ТА ДІЗНАННЯ

 

 

Освітньо-кваліфікаційний рівень: «Бакалавр»

Галузь знань: 0304 «Право».

Напрям підготовки: 6.030402 «Правознавство»

 

 

Обговорено і схвалено на засіданні кафедри кримінального права та кримінології від “30” серпня 2010 р. Протокол № 1.

 

 

Одеса – 2010


Загальні методичні рекомендації щодо підготовки до семінарських занять

 

Кримінологія є однією з профілюючих дисциплін, яка викладається у вищих юридичних навчальних закладах України. Кримінологія як відносно молода наука про злочинність та засоби боротьби з нею перебуває у постійному розвитку, розширюється коло її інтересів. Нині предмет кримінології охоплює сферу передкримінальної і кримінальної поведінки, а також кримінологічні аспекти. Удосконалюються методи кримінологічних досліджень та понятійний апарат цієї науки, посилюються її зв’язки з іншими галузями знань.

Вивчення кримінології є важливою складовою професійної підготовки не тільки юристів, а й педагогів, психологів, економістів, соціологів та інших фахівців. Без кримінологічних знань не можуть обійтися працівники системи правоохоронних органів, особливо внутрішніх справ, податкової міліції, суду, прокуратури, установ виконання покарань. Адже вони перебувають на передньому краї боротьби зі злочинністю та злочинцями, мають збирати, аналізувати й узагальнюванні інформацію про рівень, структуру, динаміку, детермінанти і тенденції розвитку цього антисуспільного явища.

Без уміння оперувати сучасними кримінологічними знаннями не можливо розробляти і здійснювати адекватні злочинності заходи протидії їй, творчо використовувати позитивний досвід у цій справі зарубіжних країн, їх внутрішні та міжнародно-правові акти щодо боротьби зі злочинністю, враховуючи її транснаціональний характер.

Суттєві зміни соціально-економічних умов призвели до зруйнування старої системи профілактики злочинів та становлення нових підходів до запобігання їм. Змінилася кримінологічна характеристика злочинності, особливо її детермінанти та криміногенні фактори, що формують особу злочинця. Усе це знайшло своє відображення при розкритті тієї чи іншої теми.

Таким чином, система кримінології включає в себе загальну кримінологію (Загальна частина) та приватні кримінологічні теорії профілактики злочинності (Особлива частина). Конкретні кримінологічні дослідження здійснюються в рамках приватних кримінологічних теорій. Водночас у вітчизняній кримінології стали розвиватися регіональні дослідження, що стосуються молодіжної та жіночої злочинності, організованої та професійної злочинності, віктимологічної профілактики тощо.

Семінарські заняття. Метою семінарських занять є активне і глибоке засвоєння найскладніших питань курсу, а також набуття необхідних навичок використання теоретичних положень у практичній діяльності. Семінарські заняття забезпечують вирішення таких завдань, що спрямовані на: розвиток, закріплення і конкретизацію знань теоретичного матеріалу; розвиток уміння аргументовано, чітко і конкретно викладати власне розуміння питань теми; контроль рівня засвоєння знань; підготовку до проведення практичних занять з розвитку уміння застосування цих знань.

Основою глибокого вивчення курсу є засвоєння і конспектування лекцій, рекомендованих програмою та даними вказівками спеціальної літератури, нормативних актів та інших джерел. Активна участь у семінарських і практичних заняттях є умовою успішного виконання навчального плану. Якщо особа з будь-яких поважних причин не змогла бути присутньою на заняттях, вона зобов’язана пройти індивідуальну співбесіду з викладачем щодо пропущеної теми. Підготовку до семінарських занять слід починати з вивчення конспекту лекції. Необхідно проаналізувати логіку викладення основних питань, які розглядатимуться на семінарському занятті. Особливу увагу необхідно приділити відпрацюванню основних теоретичних положень лекції. Стосовно цього значну допомогу надає робота з літературними і нормативними джерелами, які рекомендовано до теми.

Важливою частиною підготовки до семінарських занять, а також при самостійній роботі є складання робочого запису прочитаного матеріалу, оскільки сам процес конспектування сприяє більш глибокому засвоєнню й усвідомленню матеріалу. Підготовка має завершуватися складанням плану відповідей на питання, що розглядатимуться на семінарі.

Самостійна робота. Успіх в оволодінні знаннями залежить від рівня організації самостійної роботи. Основними завданнями самостійної роботи під керівництвом викладачів є: формування знань, вмінь і навичок самостійного пошуку й опрацювання наукової, науково-методичної літератури та нормативних актів з основних питань теми; вивчення і закріплення знань з питань теми; підготовка до семінарських і практичних занять. У зв’язку з цим особливого значення набуває уміння працювати з друкованими джерелами, яке передбачає вдумливе та уважне читання текстів, а також їх глибокий аналіз. Важливо виявити основні положення закону, головну думку автора, хід його роздумів, зіставити прочитане з питаннями теми. У разі, якщо окреме питання відображено чи викладено у джерелах, які вивчаються, неповно, доцільно звернутися до інших рекомендованих джерел, а за необхідності отримати консультацію у викладача.

Контроль засвоєння знань. У процесі семінарських занять викладачем можуть бути запропоновані як письмові аудиторій контрольні (модульні) роботи, так і різні інші види контролю (тестові завдання, експрес-опитування тощо). Після закінчення вивчення навчальної дисципліни складається залік (екзамен). У період підготовки до заліку (екзамену) з кримінології необхідно систематизувати всі знання, отримані при вивченні певної галузі права. При цьому слід керуватися навчальною програмою курсу кримінології, що визначає обсяг і зміст матеріалу, який необхідно вивчити і засвоїти для складання заліку (екзамену).

Відповідаючи на запитання, доцільно дотримуватися повноти, яка не дозволила б відійти від змісту поставлених запитань. У відповіді важливо вказати, як дане питання розглядається в літературі, які з цього приводу існують точки зору і проблеми. Слід також враховувати й те, що останніми роками істотно змінилося кримінальне та і кримінально-виконавче законодавство, усі ці зміни також мають бути враховані при відповіді.

Підготовка рефератів. У процесі підготовки до занять кожен курсант протягом семестру підготувати одне реферативне повідомлення. Реферат є однією з форм письмової роботи. Він допомагає самостійно розкрити питання курсу і долучитися до наукової діяльності. Написання реферату слід розпочати з вибору теми. Приблизний перелік тем наведено до кожної теми. Проте за узгодженням з викладачем можна обрати й іншу тему. Після цього необхідно вивчити юридичну літературу, що відповідає обраній темі, законодавчі й інші нормативні акти. Рекомендується почати вивчення з відповідного розділу підручника. Крім обов’язкової літератури доцільно використовувати статті і роботи інших авторів, спеціальні бюлетені та статті.

Написання реферату – це творчий процес, який містить елементи наукового дослідження і допомагає розвинути уміння органічно узгоджувати теоретичні положення з практикою повсякденної роботи. Тут необхідно розкрити теоретичні положення, що належать до досліджуваних питань, дати їх правову характеристику, узагальнити і викласти передовий практичний досвід, оцінити застосовувані форми і методи, зробити аналіз наявних недоліків, внести пропозиції і рекомендації з їх удосконалення.

Текст реферату необхідно забезпечити посиланнями на норми законодавства, положення відомчих актів, які забезпечують найбільш точне застосування норм закону, постанови пленумів судів. Необхідно так само узагальнити практику судових органів з питань кримінології, які містять конкретні рекомендації з недопущення зазначених недоліків.

Зміст роботи в жодному разі не мас зводитися до відтворення відповідного розділу підручника. Одночасно необхідно уникати зайвого теоретизування. Не слід перевантажувати текст реферату зайвими цитатами. Необхідно наводити лише ті, які дійсно належать до досліджуваного питання. Не слід прагнути того, щоб реферат був відразу написаний начисто. Робочий варіант дасть змогу вчасно помітити і надалі виправити недоліки стилістичного і редакційного характеру.

Рекомендований обсяг реферату – до 20 сторінок. Реферат має бути виконаний грамотно, розбірливим почерком (якщо він написаний від руки), мати нумерацію сторінок, чітке виділення питань. Вказівки на літературні джерела, які використовувалися в процесі розкриття питань, необхідно робити наприкінці сторінки. У кінці реферату необхідно зазначити список використаної літератури з точним її позначенням (автор, найменування, місце і рік видання, кількість сторінок). Список літератури складається в такій послідовності: законодавство і нормативні акти; навчальна; спеціальна література; матеріали практики. Робота має бути підписана автором.


Плани семінарських занять

 

Тема №3

Кримінологічне вчення про злочинність

 

Семінарське заняття: 2 год.

1. Поняття злочинності та її види.

2. Кількісні та якісні характеристики злочинності.

3. Соціальна природа і соціальна функція злочинності  по Е. Дюргейму.

4. Поняття, види та рівні латентної злочинності. Фактори, що зумовлюють її існування.

Самостійна робота. Під час вивчення теми курсант повинен самостійно опрацювати наступні питання: соціальна природа і функція злочинності Е. Дюркгейма; методи вивчення латентної злочинності.

Теми рефератів:

1. Сучасний стан та тенденції в Україні.

2. Співвідношення понять “злочинність” та “злочин”.

3. Латентна злочинність: актуальна розмова.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 103; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!